CZ SK EN

Pro přístavbu evangelického kostela v Praze-Braníku byl využit systém LINDAB STAVBY

Vydáno dne: 11. 7. 2018 10:16 LINDAB

Systém LINDAB STAVBY od předního světového výrobce a prodejce stavebních komponent z tenkostěnné švédské oceli má již v České republice stovky realizací v nejrůznějších typech staveb – od těch komerčních až po rodinné a bytové domy. S jeho využitím však lze postavit i objekty méně obvyklé. Přesně takovým je přístavba známého evangelického kostela v pražské čtvrti Braník podle návrhu architekta Davida Vávry. Jejím základem se stala subtilní ocelová konstrukce Lindab Construline, doplněná střešní krytinou Lindab Seamline a okapovým systémem Rainline.

Evangelický kostel má velmi specifickou polohu v bývalém vápencovém lomu v blízkosti přírodní památky Branické skály. Vznikl po 2. světové válce jako provizorní modlitebna podle projektu architekta Pavla Bareše. Vzhledem k poválečné nouzi byl postaven ze smrkového dřeva a Sbor Českobratrské církve evangelické jej zamýšlel využívat jako provizorní stavbu zhruba na 20 let. Plány na jeho nahrazení kamenným chrámem se ale nikdy nerealizovaly, a původní svatostánek tak slouží dodnes. Pouze v roce 1990 získal novou apsidu z borového dřeva, která byla ke staršímu jádru přistavěna podle návrhu architekta Davida Vávry. Tentýž architekt, který je zároveň hercem, propagátorem architektury a místním patriotem, je autorem návrhu nové přístavby, která využívá systému LINDAB STAVBY. Petr Hynšt, technický manažer stavebních systémů Lindab s. r. o., k realizaci uvedl: „Samotný kostel je subtilní, neokázalou stavbou, která do bývalého vápencového lomu dokonale pasuje. Stejně subtilní, ale přitom velmi pevná je lehká skeletová ocelová konstrukce Lindab Construline z tenkostěnných profilů, která je základem komplexního systému LINDAB STAVBY."

Přístavba jako centrum dění v místní komunitě
Během let již stávající budova kostela přestávala vyhovovat našim kapacitním potřebám. Proto jsme velmi uvítali přístavbu, která se prakticky ihned stala přirozeným centrem života zdejší evangelické komunity. Sami pro sebe ji nazýváme Even - hebrejsky kámen, v dovětku ´Kámen odvalen´. Nejživěji je v ní každý pátek odpoledne, kdy se v ní scházejí děti ve věku 5-14 let. Oblíbili si ji ale i dospělí, kteří sem často v neděli dopoledne po skončení bohoslužeb zajdou na malé občerstvení a kus řeči," komentuje Tomáš Bedrník, kurátor Sboru Českobratrské církve evangelické v Praze-Braníku.

Rozšíření plochy kostela o téměř 90 m2
Jednopodlažní přístavba, jejímž realizátorem byla společnost Solvenda, byla navržena v půdorysu zhruba 5 x 17,2 m. Převislá střecha má sklon střešní roviny 4,44⁰. Základem přístavby je nosná ocelová konstrukce Lindab Construline, doplněná oplášťovacími deskami Fermacell a tepelnou izolací (150 mm minerální vlny v konstrukci mezi profily a 40 mm izolace ve vnitřní předstěně). Skladby byly doladěny tak, aby mohla být imitována dřevěná nosná konstrukce kostela s cílem použít obklady z dřevěných palubek z vnější i vnitřní strany. Obvodové stěny jsou provedeny technologií stěnových modulů z pozinkovaných profilů RY 150 a SKY 150 mm. Výchozí rozteč mezi profily činí 625 mm. Stěny jsou zavětrovány pomocí spolupůsobení desek opláštění Fermacell a diagonálními ocelovými pásky. Součinitel prostupu tepla uvedené skladby obvodové stěny je při zahrnutí vlivu tepelných mostů ocelovými profily U = 0,222 W/m2K. Požární odolnost je pro základní skladbu REI/REW 30. Hmotnost uvedené skladby je cca 57 kg/m2. Pokud jde o vnitřní nosnou zavětrovávací stěnu, ta slouží jako stabilizační a je součástí nosného skeletu konstrukce. Je provedena technologií stěnových modulů z pozinkovaných profilů C 120 a U4 120 s výplní minerální vlnou a opláštěním sádrovláknitými deskami Fermacell. Základním prvkem stropu jsou krokve z C 200 profilů uchycené přes L konzolky do vodících profilů U profilů severní stěny, nad jižní stěnou pak tvoří přesah cca 1,25 m a jsou kotveny do stěny přes L konzoly. Protože jižní stěna v horní části po celé délce obsahuje pásová okna, jsou mezilehlé krokve nad okny vyneseny pomocí průvlaků z dvojice profilů C 100 na stojky obvodové stěny, které zde tvoří mezi prosklením sloupky s roztečí zhruba 1 600 mm. Součinitel prostupu tepla skladby střechy je při zahrnutí vlivu tepelných mostů ocelovými profily U = 0,18 W/m2 a požární odolnost RE 30, REI 20.

Ocelovou konstrukci doplňuje falcovaná střecha
Pro zastřešení byla vybrána falcovaná krytina Lindab Seamline v tmavě šedé barvě. Přístavba tak dokonale ladí se stávajícím kostelem a výborně zapadá do okolního prostředí. Krytina je na horní straně opatřena povrchovou úpravou Elite, díky níž je střecha odolná vůči mechanickému poškození, má vysokou barevnou stabilitu a navíc výborně čelí klimatickým vlivům, jako je např. UV záření nebo občasný smog v podzimních a zimních dnech. Lindab na tuto povrchovou úpravu poskytuje záruku 30 let, stejně jako na okapový systém Lindab Rainline, jehož základem jsou žlaby šířky 150 mm a svody o průměru 100 mm.


O mezinárodním koncernu Lindab AB:

Lindab AB má své sídlo ve Švédsku ve městě Grevie. Společnost vznikla v roce 1956 ve švédském Linghultu jako malá klempířská firma. V roce 1984 vstoupil Lindab na švédskou burzu, v roce 1992 také na dánskou. V roce 2006 byla mateřská společnost přejmenována na Lindab International AB. Koncern Lindab působí v současné době na trzích 32 zemí a zaměstnává 5100 lidí. Je jedním z největších světových designérů, výrobců a prodejců kovových profilů pro stavební účely - ocelových plechů, lehkých střešních krytin, okapových systémů a dalších montážních prvků z tenkostěnné švédské oceli, jakož i vzduchotechnických potrubních systémů. Tím je schopen poskytovat komplexní systémová řešení pro široké spektrum požadavků. V roce 2017 dosáhl koncern Lindab čistých tržeb ve výši 8,242 miliard švédských korun (tj. zhruba 826,6 mil. EUR).
www.lindabgroup.com


O společnosti Lindab s. r. o.:

V České republice působí Lindab s.r.o. od roku 1993 v oblasti střešních a stěnových systémů. Ta se specializuje na výrobu a prodej tenkostěnných ocelových plechů, lehkých střešních krytin, okapových systémů, v nichž je lídrem na českém trhu, a také na výrobu systémů zastřešení plochých střech. V roce 1996 přibyla oblast vzduchotechnických systémů. V roce 2003 Lindab otevřel nový výrobní, skladový a administrativní areál v Praze - Ruzyni. Základ podnikání společnosti tvoří jak vývoj, výroba a prodej hotových výrobků, tak poskytování komplexních řešení projektů pod názvem Lindab Stavby. Svým partnerům nabízí nejen kvalitní komponenty, ale i stavební systémy, které tyto komponenty využívají. Poskytuje poradenství, navrhuje koncepci a detaily, specifikuje a nacení potřebný materiál. Dále připraví podrobnou montážní dokumentaci, poskytne orientační i autorizované statické posouzení projektu, zaškolí pracovníky pro samotnou montáž, k níž opět poskytne poradenství a odborný dohled. Disponuje také prvotřídním distribučním systémem díky velkým skladovým zásobám a široké síti prodejců a montérů. V roce 2015 otevřel Lindab svou novou pobočku v Brně, která se specializuje na vzduchotechniku a nabízí ve vzorkovně také široký sortiment lehkých střešních krytin a okapů.
www.lindab.cz
www.lindab-stavby.cz


Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.

PhDr. Kamila Čadková
Account Director
Tel.: + 420 222 927 111
Gsm : + 420 731 613 609
e-mail: kamila.cadkova@crestcom.cz

Soubory ke stažení

Obrázky
Lindab_kostel v Praze-Braníku_01.JPG
Lindab_kostel v Praze-Braníku_01.JPG
Lindab_kostel v Praze-Braníku_02.JPG
Lindab_kostel v Praze-Braníku_02.JPG
Lindab_přístavba evangelického kostela v Praze-Braníku_a.JPG
Lindab_přístavba evangelického kostela v Praze-Braníku_a.JPG
Lindab_přístavba evangelického kostela v Praze-Braníku_b.JPG
Lindab_přístavba evangelického kostela v Praze-Braníku_b.JPG
Lindab_přístavba evangelického kostela v Praze-Braníku_c.JPG
Lindab_přístavba evangelického kostela v Praze-Braníku_c.JPG
Lindab_přístavba evangelického kostela v Praze-Braníku_d.JPG
Lindab_přístavba evangelického kostela v Praze-Braníku_d.JPG
Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: management@crestcom.cz
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Dr. Maye 468/3, 709 00 Ostrava-Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: info@crestmorava.cz
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: management@crestcom.sk
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme partnerem
reklamní agentury
Birel Advertising.