CZ SK EN

PROVOZNÍ KAPALINY PRO KONKRÉTNÍ TYP AUTA? I TO ŘIDIČE V BUDOUCNU NEJSPÍŠ ČEKÁ

Vydáno dne: 30. 8. 2018 8:53 PROFIAUTO

Ostrava, 30. srpna 2018 – Důležitým faktorem správného provozu automobilu jsou provozní kapaliny. Některé přímo ovlivňují chod motoru, některé souvisejí s činností automobilu jako takového. Hlídat je nutné všechny. S jejich výměnou či doplněním si ovšem ne vždy poradíme sami.

Běžný řidič zvládne kontrolu a doplnění PHM, vody do ostřikovačů a měl by zvládnout i kontrolu množství oleje v motoru. S doléváním už to není tak snadné. „Při doplňování je nutné dodržovat firemní normy olejů, s čímž i při nákupu neumí někdy poradit sami prodejci. Stejná situace může nastat při doplňování chladící kapaliny do autobaterie - kontrolu zvládne běžný řidič sám, dolití destilované vody určitě také, ale nesmí zapomínat, že doléváním pouze destilované vody dochází ke změně bodu tuhnutí chladící kapaliny, což by měl řidič nechat zkontrolovat na odborném servisu před zimním obdobím," říká technický poradce sítě autoservisů ProfiAuto Ing. Lubomír Kroužílek.

Nakoupit lze provozní kapaliny v běžné prodejní síti nebo ve specializovaných obchodech s autodíly. „Osobně bych preferoval nákup ve specializovaných obchodech, kde se prodávají většinou značkové produkty. Většina těchto obchodů má k dispozici technické informace (např. mazací plány, firemní normy) a je zde předpoklad větších znalostí samotných prodejců," dodává Kroužílek. Do budoucna lze předpokládát, že provozní kapaliny budou specifikovány jako náhradní díl na konkrétní typ a model vozu, čímž dojde k rozdělení na desítky a stovky variant. Špatným výběrem provozní kapaliny si tak může řidič sám způsobit poškození či zničení vozidla.

Na všechno sami řidiči nestačí. Ti šikovnější si sice doma zvládnou vyměnit olej, otázka ale zní, co se s vypuštěným olejem, příp. s jinými vyměněnými kapalinami stane. Nastavit servisní interval, smazat servisní prohlídku na přístrojové desce apod., to už vyžaduje patřičné vybavení a u moderních vozidel to domácí kutil zvláne jen těžko. Autoservisy sítě ProfiAuto jsou vybaveny moderními přístroji a musí nakládat se starými kapalinami v souladu se zákonem.

Nebude-li majitel vozidla pravidelně měnit provozní kapaliny, je vozidlo vystaveno vyššímu opotřebení a je tady větší pravděpodobnost jeho poškození, které se většinou neprojeví hned. Malé problémy se pomalu kumulují až se nakonec projeví ve velké míře, kdy už nezbývá nic jiného, než provést celkovou výměnu motoru nebo jeho částí. Proto je v zájmu každého řidiče dodržovat pravidelné intervaly výměny a doplňování provozních kapalin i doporučení použití kapalin, které splňují stanovené normy.

Provozní kapaliny můžeme rozdělit na ty, které přímo ovlivňují chod motoru (PHM, motorové oleje, chladící kapalina) a ty, které souvisí s celkovou činností automobilu (voda do ostřikovačů, převodový olej, brzdová kapalina, chladivo do klimatizace), další provozní kapaliny jsou součástí baterie (kyselina sírová a destilovaná voda).

Profesionální síť autoservisů ProfiAuto řidičům pomůže nejen vyměnit a doplnit provozní kapaliny a nastavit správné intervaly, ale díky nové aplikaci ProfiAuto, která je ke stažení zdarma, si může majitel vozidla intervaly sám hlídat a na servis se také objednat.

O ProfiAuto:
• Značka sdružuje nezávislé autoservisy a prodejce náhradních dílů
• Síť autoservisů vznikla v roce 2008 v Polsku
• V síti je zapojeno přes 1 400 autoservisů v Polsku, v České republice a na Slovensku
• Na český a slovenský trh vstoupila značka v roce 2016
• Mezi aktivity značky patří mezinárodní motoristický veletrh ProfiAuto Show
• Řidiči mohou využít bezplatné servisní prohlídky na akcích PitStop

Kontakt pro média:
Hana Ryšánková, Crest Communications, Tel: 734 622 441, E-mail: rysankova@crestmorava.cz
Jindřich Krejčí, ProfiAuto CZ a SK, Tel: 602 705 777, E-mail: krejci@moto-profil.pl

Soubory ke stažení

Obrázky
Ilustrační foto_1.jpg
Ilustrační foto_1.jpg
Ilustrační foto_2.jpg
Ilustrační foto_2.jpg
Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Dr. Maye 468/3, 709 00 Ostrava-Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.