CZ SK EN

FIDELITY INTERNATIONAL: ZŮSTANE TU INFLACE?

Vydáno dne: 12. 10. 2021 10:25 FIDELITY INTERNATIONAL

Podle nejnovějšího průzkumu mezi analytiky společnosti Fidelity International čelí firmy inflačním tlakům různého charakteru. Navzdory tomu, že majorita analytiků se domnívá, že většina inflačních tlaků je spíše dočasná, strukturální síly by mohly i nadále tlačit na růst cen, i když přechodná omezení poleví.

Ačkoliv ceny surovin budou pravděpodobně zmírněné s tím, jak se odstraní různá omezení, téměř čtvrtina analytiků Fidelity International uvádí, že inflační tlaky jsou dnes spíše strukturální. Tato zjištění naznačují, že společnosti se potýkají s komplexní kombinací inflačních tlaků.

Narušení dodavatelského řetězce může trvat déle

Povaha inflačních tlaků se liší podle odvětví. Analytici v oblasti materiálů a spotřebního zboží jsou přesvědčeni, že inflační tlaky, kterým čelí jejich společnosti, jsou přechodné, a mnozí se domnívají, že ceny by se měly zmírnit, jakmile odezní problémy v dodavatelském řetězci.

„Suroviny bylo obtížné sehnat kvůli narušení dodavatelského řetězce, což zvýšilo náklady. To by se mělo normalizovat na dvanáctiměsíční bázi," říká jeden z analytiků pokrývajících severoamerické a evropské společnosti zabývající se materiály.

Jiní analytici jsou méně optimističtí. Přestože se úzká místa nakonec uvolní, bude to trvat dlouho a některé společnosti očekávají, že problémy v dodavatelském řetězci budou přetrvávat. Tento měsíc jsme se analytiků zeptali také na jejich výhled inflace v příštích 12 měsících. Více než dvě třetiny z nich uvedly, že v tomto období očekávají nárůst inflačních tlaků.

„Inflace nákladů na přepravu v důsledku omezení v dodavatelském řetězci by měla být do značné míry přechodná a její vrchol pravděpodobně překonáme v letošní sváteční sezóně. Zdá se však, že inflace nákladů na některé surové materiály, která vznikla v důsledku růstu poptávky, potřebuje více času na to, aby ji nabídka dohnala. Měla by proto ještě nějakou dobu přetrvávat," uvádí analytik zabývající se severoamerickými společnostmi z oblasti spotřebního zboží.

Strukturální síly budou zvyšovat ceny

Strukturální inflační síly mají dopad na mnoho společností. „Zatímco u automobilů jsme svědky všech běžných přechodných inflačních tlaků, existují určité širší strukturální tlaky způsobené rostoucím množstvím polovodičů ve vozidlech, proti nimž stojí omezená nabídka čipů," uvádí analytik zabývající se evropskými průmyslovými firmami.
N
a vyšší inflaci by mohly tlačit také mzdy a náklady na dekarbonizaci. „Domnívám se, že náklady na suroviny i na pracovní sílu budou trendově růst, zejména vzhledem k omezené nabídce uhlí a oceli a ve světle cílů uhlíkové neutrality a poklesu porodnosti," říká analytik pokrývající čínské utility (podniky veřejné infrastruktury).

Některé inflační tlaky jsou přechodné, ale jiné budou přetrvávat

Vzhledem k působení jak přechodných, tak strukturálních sil se společnosti potýkají s inflačním prostředím, které zdaleka není přímočaré. Jakékoli prodloužení předpokládaných přechodných tlaků by mohlo zvýšit očekávání, že inflace bude trvalejší, přičemž strukturální faktory, jako jsou náklady na dekarbonizaci, budou pravděpodobně ovlivňovat ceny ještě mnohem déle.

Pro více informací kontaktujte:

Eliška Krohová
Crest Communications, a.s.

Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
gsm: + 420 720 406 659
www.crestcom.cz
e-mail: eliska.krohova@crestcom.cz

Informace pro editory:

Fidelity International byla založena v roce 1969 a poskytuje investiční služby a produkty soukromým a institucionálním investorům. Od ostatních globálních investičních společností se liší zejména formou vlastnictví. Jedná o čistě privátní, soukromou společnost vlastněnou přímo členy zakládající rodiny a managementem firmy. Společnost klade veliký důraz na provádění podrobných analýz, na jejichž základě pak identifikují pro klienty nejvýhodnější investiční příležitosti. Její speciální týmy investičních analytiků a odborníků působí ve všech hlavních finančních centrech světa - v Londýně, Frankfurtu, Paříži, Hongkongu, Tokiu, Singapuru, Soulu, Dillí, Bombaji a v Sydney. V současné době administruje aktiva ve výši 87 mld. USD (assets under administration) a globálně pro klienty investovala 290 mld. USD ve 25 zemích napříč Evropou, Asií, Tichomořím, středním Východem a jižní Amerikou. V České republice Fidelity působí od roku 2012 a mezi její klienty patří celá řada významných institucionálních i privátních klientů, všechny významné banky, pojišťovny, finanční společnosti a nezávislí finanční poradci, kteří koncovým investorům zprostředkovávají investiční fondy této globální investiční společnosti.

Upozornění na rizika

Fidelity International zveřejňuje výhradně informace o produktech a všeobecné informace a neposkytuje žádné investiční doporučení. Z minulého vývoje hodnoty není možné odvodit prognózy budoucího vývoje. Investování do investičních fondů je spojené nejen s vysokými šancemi na výnos, ale i s vyššími riziky. Proto může například hodnota podílů investičních fondů kolísat a není zaručená. Na vývoj hodnoty mají kromě toho negativní vliv i individuální náklady a poplatky. Investiční rozhodnutí by se mělo v každém případě opírat o informace důležité pro investory, nejnovější zprávy o hospodářských výsledcích a - pokud byla zveřejněná - o nejnovější půlroční zprávu. Tyto dokumenty tvoří jediný závazný základ pro nákup. Tyto dokumenty získáte bezplatně v pobočce FIL Investment Services GmbH, Kastanienhöhe 1, D-61476 Kronberg im Taunus, Německo, nebo v UniCredit Bank Austria AG, Vordere Zollamtstrasse 13, A-1030 Vídeň, nebo v UniCredit Bank Slovakia, a. s., Šancova 1/A, 813 33 Bratislava, nebo v Unicredit Bank Czech Republic, a. s., náměstí Republiky 3a, 111 21 Praha 1, nebo na adresách www.fidelity.at, www.fidelity.cz, www.fidelity.sk.

Vydává

FIL (Luxembourg) S.A. Zweigniederlassung Wien, Mariahilfer Straße 36, 1070 Vídeň, IČO: FN 374007
Fidelity, Fidelity International, logo Fidelity International a symbol F jsou registrované ochranné známky společnosti FIL Limited.

Notes to editors

Fidelity UCITS II ICAV is registered in Ireland pursuant to the Irish Collective Asset-management Vehicles Act 2015 and is authorised by the Central Bank of Ireland as a UCITS.
Fidelity only offers information on products and services and does not provide investment advice based on individual circumstances, other than when specifically stipulated by an appropriately authorised firm, in a formal communication with the client.
Fidelity International refers to the group of companies which form the global investment management organisation that provides information on products and services in designated jurisdictions outside of North America. This communication is not directed at, and must not be acted upon by persons inside the United States and is otherwise only directed at persons residing in jurisdictions where the relevant funds are authorised for distribution or where no such authorisation is required.
Unless otherwise stated all products and services are provided by Fidelity International, and all views expressed are those of Fidelity International. Fidelity, Fidelity International, the Fidelity International logo and F symbol are registered trademarks of FIL Limited.
We recommend that you obtain detailed information before taking any investment decision. Investments should be made on the basis of the current prospectus, the relevant supplement and KIID (key investor information document), which is available along with the current annual and semi-annual reports free of charge from our distributors, the entities listed below or from our European Service Centre in Luxembourg, FIL (Luxembourg) S.A. 2a, rue Albert Borschette BP 2174 L-1021 Luxembourg. Austria: Our Austrian paying agent UniCredit Bank Austria AG, Schottengasse 6-8, 1010 Vienna, Austria or on www.fidelity.at. Czech Republic: Our Paying agent UniCredit Bank Czech Republic a.s., Zeletavska 1525/1, 14092 Prag 4 - Michle, Czech Republic. The KIID is available in Czech language. France: FIL Gestion, authorised and supervised by the AMF (Autorité des Marchés Financiers) N°GP03-004, 29 rue de Berri, 75008 Paris. The document is available in French upon request. Germany: FIL Investment Services GmbH, Postfach 200237, 60606 Frankfurt/Main or www.fidelity.de. Hungary: Raiffeisen Zentralbank Österreich AG, Akademia u. 6, 1054 Budapest. The KIID is available in Hungarian language. Netherlands: FIL (Luxembourg) S.A., Netherlands Branch (registered with the AFM), World Trade Centre, Tower H, 6th Floor, Zuidplein 52, 1077 XV Amsterdam (tel. 0031 20 79 77 100). Poland: Our representative office in Poland or on www.fidelity.pl. The Additional Information for Investors is available upon request. Slovakia: Our paying agent UniCredit Bank Slovakia, a.s., Sancova 1/A 81333, Slovakia. The KIID is available in Slovak language.
Issued by: FIL (Luxembourg) S.A., authorised and supervised by the CSSF (Commission de
Surveillance du Secteur Financier) / FIL Gestion, authorised and supervised by the AMF (Autorité des Marchés Financiers) / FIL Investments Services GmbH.
Disclaimer
Fidelity only offers information on products and services and does not provide investment advice based on individual circumstances, other than when specifically stipulated by an appropriately authorised firm, in a formal communication with the client.
Fidelity International refers to the group of companies which form the global investment management organisation that provides information on products and services in designated jurisdictions outside of North America. This communication is not directed at, and must not be acted upon by persons inside the United States and is otherwise only directed at persons residing in jurisdictions where the relevant funds are authorised for distribution or where no such authorisation is required.
Unless otherwise stated all products and services are provided by Fidelity International, and all views expressed are those of Fidelity International. Fidelity, Fidelity International, the Fidelity International logo and F symbol are registered trademarks of FIL Limited.
Czech Republic: Investments should be made on the basis of the current prospectus and KIID (key investor information document), which is available along with the current annual and semi-annual reports free of charge from our distributors, from our European Service Centre in Luxembourg, FIL (Luxembourg) S.A. 2a, rue Albert Borschette BP 2174 L-1021 Luxembourg and from our paying agent UniCredit Bank Czech Republic a.s., Zeletavska 1525/1, 14092 Prague 4 - Michle, Czech Republic. The KIID is available in Czech language.

Soubory ke stažení

Obrázky
Foto.jpg
Foto.jpg
Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.