EN CZ SK

FIDELITY INTERNATIONAL: VLIV PREZIDENTA BIDENA NA TECHNOLOGICKÉ TRHY

Released: 23. 11. 2020 11:56 FIDELITY INTERNATIONAL

Joe Biden zvítězil v prezidentských volbách v USA, ale výsledek senátorských voleb bude znám až v lednu. Navzdory některým přetrvávajícím soudním sporům a nárokům zpochybňujícím integritu voleb jsou analytici Fidelity International schopni už nyní lépe posoudit, co bude obnášet prezidentství Joe Bidena. Analytici Fidelity International diskutují o důsledcích vítězství Demokratů pro sektory technologií, médií a telekomunikací a shodují se, že konečné složení Kongresu by mohlo ještě některé dopady ovlivnit.

Technologie, média a telekomunikace
Internet - vyšší šance na regulaci

Demokraté jsou ve srovnání s Republikány vnímáni jako tvrdší ve svém postoji k „technologiím". To by mohlo způsobit reakci, která by poslala velká technologická jména dolů, přestože jakýkoli takový krok bude upraven trhy, které zohlednily vítězství Bidena na základě průzkumů veřejného mínění. Biden byl tradičně spíše centristou než na levicovém křídle strany, takže analytici Fidelity neočekávají žádné dramatické změny v regulaci technologií.
Stávající obchodní linie a holdingy pravděpodobně zůstanou beze změny, ale budoucí fúze a akvizice budou důkladně prozkoumány zodpovědnými orgány. U Bidena existuje větší šance na lepší regulaci technologií než u Trumpa, ale pro Bidena to není problém, který by měl prioritu, ve srovnání se změnou klimatu, bojem proti pandemii Covid-19 a snahou o vytváření bohatství a pracovních míst pro Američany s nižšími příjmy. Technologická obchodní válka s Čínou se může v blízké budoucnosti zmírnit.

Software - riziko daní

Před volbami panovaly obavy, že Bidenovo vítězství a „modrá vlna" budou pro akcie softwarových firem špatné, zejména kvůli vyšším daním, které jsou očekávány. Ačkoli softwarové společnosti obecně netěžily ze snížení daní v Trumpově éře, neměly by vyšší daně být to nejhorší. Existuje spíš riziko větší kontroly zaplacených daní, a dokonce uvalení speciálních daní v tomto průmyslu. To je však vyváženo skutečností, že v případě oceňování softwarových společností je téměř celá jejich hodnota odvozena od jejich konečné hodnoty, kde je účinek daňového zatížení mírný. Větší společnosti, které mají tendenci využívat v rámci své podnikové struktury duševní vlastnictví z jiného domicilu, mohou být ovlivněny zvýšením zahraniční daně z příjmu. Bez demokratické většiny v Senátu však tyto obavy ustupují, protože tento dopad bude méně pravděpodobný. Bez demokratického Senátu je nižší i pravděpodobnost stimulů vedoucích k vyšším inflačním očekáváním, to následně snižuje možnost změn ratingů jaké jsme viděli na konci roku 2018.

Kromě toho existuje riziko (nyní bez většinového Senátu spíš menší), že současná protimonopolní regulace se rozšíří i nad rámec velkých technologických společností, aby pokrývala ochranu soukromí, dodržování kybernetické bezpečnosti nebo aby se dokonce provedly změny v legislativě § 230, která zbavuje poskytovatele služeb odpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Větší regulace by pro ty, co si vybírají akcie nebyla úplně špatná, protože by mohla vytvořit konkurenceschopnější prostor softwarového průmyslu i pro malé a střední podniky, tedy pro hráče, kteří by se mohli postavit i technologickým obrům. Dalším potenciálním pozitivem Bidenova režimu může být přátelštější postoj vůči imigrantům ve firmách, nebo podpora společností při najímání a udržování talentů, což je nyní pro firmy stále obtížnější.

Polovodiče a tech hardware

Fidelity očekává určitou úlevu pro společnosti podnikající v oboru polovodičů a zařízení s polovodiči, tedy firmy, které byly uvězněné v křížové palbě obchodní války mezi USA a Čínou. Bidenova vláda bude pravděpodobně zastávat méně konfrontační pozici, alespoň v nejbližší době. Společnosti dodávající polovodiče Huawei a dalším čínským výrobcům čipů mohou doufat, že se omezení uvolní, ale z dlouhodobého hlediska je pravděpodobné, že vláda omezí přístup Číny k americkým technologiím jinými prostředky. Jedním ze způsobů by mohla být koordinovanější průmyslová politika, která zahrnuje státem sponzorované investice do domácích firem a poskytuje pobídky k přemístění části výrob z Asie společností, jako jsou Intel a Texas Instruments.
Zvýšená kontrola technologických gigantů ze strany Demokratů by se mohla dotknout zejména společnosti Apple, která čelí hlasité kritice svého obchodního modelu, a je vyzývána k oddělení svého lukrativního AppStoru od hardwarového businessu iPhonu.


Pro více informací kontaktujte:
Marcela Štefcová
Crest Communications, a.s.

Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
gsm: + 420 731 613 669
www.crestcom.cz
e-mail: marcela.stefcova@crestcom.cz


Informace pro editory:
Fidelity International byla založena v roce 1969 a poskytuje investiční služby a produkty soukromým a institucionálním investorům. Od ostatních globálních investičních společností se liší zejména formou vlastnictví. Jedná o čistě privátní, soukromou společnost vlastněnou přímo členy zakládající rodiny a managementem firmy. Společnost klade veliký důraz na provádění podrobných analýz, na jejichž základě pak identifikují pro klienty nejvýhodnější investiční příležitosti. Její speciální týmy investičních analytiků a odborníků působí ve všech hlavních finančních centrech světa - v Londýně, Frankfurtu, Paříži, Hongkongu, Tokiu, Singapuru, Soulu, Dillí, Bombaji a v Sydney. V současné době administruje aktiva ve výši 87 mld. USD (assets under administration) a globálně pro klienty investovala 290 mld. USD ve 25 zemích napříč Evropou, Asií, Tichomořím, středním Východem a jižní Amerikou. V České republice Fidelity působí od roku 2012 a mezi její klienty patří celá řada významných institucionálních i privátních klientů, všechny významné banky, pojišťovny, finanční společnosti a nezávislí finanční poradci, kteří koncovým investorům zprostředkovávají investiční fondy této globální investiční společnosti.


Upozornění na rizika

Fidelity International zveřejňuje výhradně informace o produktech a všeobecné informace a neposkytuje žádné investiční doporučení. Z minulého vývoje hodnoty není možné odvodit prognózy budoucího vývoje. Investování do investičních fondů je spojené nejen s vysokými šancemi na výnos, ale i s vyššími riziky. Proto může například hodnota podílů investičních fondů kolísat a není zaručená. Na vývoj hodnoty mají kromě toho negativní vliv i individuální náklady a poplatky. Investiční rozhodnutí by se mělo v každém případě opírat o informace důležité pro investory, nejnovější zprávy o hospodářských výsledcích a - pokud byla zveřejněná - o nejnovější půlroční zprávu. Tyto dokumenty tvoří jediný závazný základ pro nákup. Tyto dokumenty získáte bezplatně v pobočce FIL Investment Services GmbH, Kastanienhöhe 1, D-61476 Kronberg im Taunus, Německo, nebo v UniCredit Bank Austria AG, Vordere Zollamtstrasse 13, A-1030 Vídeň, nebo v UniCredit Bank Slovakia, a. s., Šancova 1/A, 813 33 Bratislava, nebo v Unicredit Bank Czech Republic, a. s., náměstí Republiky 3a, 111 21 Praha 1, nebo na adresách www.fidelity.at, www.fidelity.cz, www.fidelity.sk.

Vydává
FIL (Luxembourg) S.A. Zweigniederlassung Wien, Mariahilfer Straße 36, 1070 Vídeň, IČO: FN 374007
Fidelity, Fidelity International, logo Fidelity International a symbol F jsou registrované ochranné známky společnosti FIL Limited.

Notes to editors

Fidelity UCITS II ICAV is registered in Ireland pursuant to the Irish Collective Asset-management Vehicles Act 2015 and is authorised by the Central Bank of Ireland as a UCITS.
Fidelity only offers information on products and services and does not provide investment advice based on individual circumstances, other than when specifically stipulated by an appropriately authorised firm, in a formal communication with the client.
Fidelity International refers to the group of companies which form the global investment management organisation that provides information on products and services in designated jurisdictions outside of North America. This communication is not directed at, and must not be acted upon by persons inside the United States and is otherwise only directed at persons residing in jurisdictions where the relevant funds are authorised for distribution or where no such authorisation is required.
Unless otherwise stated all products and services are provided by Fidelity International, and all views expressed are those of Fidelity International. Fidelity, Fidelity International, the Fidelity International logo and F symbol are registered trademarks of FIL Limited.
We recommend that you obtain detailed information before taking any investment decision. Investments should be made on the basis of the current prospectus, the relevant supplement and KIID (key investor information document), which is available along with the current annual and semi-annual reports free of charge from our distributors, the entities listed below or from our European Service Centre in Luxembourg, FIL (Luxembourg) S.A. 2a, rue Albert Borschette BP 2174 L-1021 Luxembourg. Austria: Our Austrian paying agent UniCredit Bank Austria AG, Schottengasse 6-8, 1010 Vienna, Austria or on www.fidelity.at. Czech Republic: Our Paying agent UniCredit Bank Czech Republic a.s., Zeletavska 1525/1, 14092 Prag 4 - Michle, Czech Republic. The KIID is available in Czech language. France: FIL Gestion, authorised and supervised by the AMF (Autorité des Marchés Financiers) N°GP03-004, 29 rue de Berri, 75008 Paris. The document is available in French upon request. Germany: FIL Investment Services GmbH, Postfach 200237, 60606 Frankfurt/Main or www.fidelity.de. Hungary: Raiffeisen Zentralbank Österreich AG, Akademia u. 6, 1054 Budapest. The KIID is available in Hungarian language. Netherlands: FIL (Luxembourg) S.A., Netherlands Branch (registered with the AFM), World Trade Centre, Tower H, 6th Floor, Zuidplein 52, 1077 XV Amsterdam (tel. 0031 20 79 77 100). Poland: Our representative office in Poland or on www.fidelity.pl. The Additional Information for Investors is available upon request. Slovakia: Our paying agent UniCredit Bank Slovakia, a.s., Sancova 1/A 81333, Slovakia. The KIID is available in Slovak language.
Issued by: FIL (Luxembourg) S.A., authorised and supervised by the CSSF (Commission de
Surveillance du Secteur Financier) / FIL Gestion, authorised and supervised by the AMF (Autorité des Marchés Financiers) / FIL Investments Services GmbH.

Current Clients
Referential Clients
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
phone: +420 731 613 608
email: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
phone: +420 596 620 435 – 6
email: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
phone: +421 904 283 825
email: zobrazit
 
We have been a member of the Association
of Public Relations Agencies (APRA)
since 28 June 2005.
We have held the CMS 3 CERTIFICATE
(Consultancy Management Standard)
since 13 December 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.