Autosalon je rozdělen do několika částí. Nachází se v něm kanceláře, prostory pro návštěvníky, dílny a sklad pneumatik. Každá zóna má odlišné požadavky na teplotu, světlo a celkový komfort. Automatizovaný systém zde řídí vytápění, stínění i osvětlení a díky bezdrátovému řešení bylo možné vše implementovat bez sekání do zdí nebo zásahu do stávajících elektrických rozvodů. To výrazně snížilo náklady na kabeláž a zároveň umožnilo rychlou instalaci bez složitých stavebních zásahů.

„Řešení Loxone dokáže každou zónu řídit individuálně. V případě vytápění systém v reálném čase sleduje teplotu uvnitř i venku prostřednictvím meteostanice a podle aktuálních podmínek automaticky spíná topení. Přidanou hodnotou je také možnost řízení nákupu energií, díky čemuž dokážeme eliminovat špičky v odběru elektrické energie. Veškeré hodnoty můžeme sledovat online v aplikaci,“ uvádí Filip Zavadil, energetik v Louda Auto.

Chytré stínění prodlužuje životnost pneumatik

Součástí projektu je také inteligentní stínění, které automaticky reaguje na aktuální počasí díky datům z venkovní meteostanice. Správně řízené stínění chrání skladované pneumatiky před přehříváním, čímž přispívá k jejich delší životnosti. Dle provozovatele zaměstnanci dříve zapomínali rolety zatáhnout, nyní systém pracuje automaticky, přičemž v případě potřeby je možné stínění ovládat ručně pouhým stisknutím tlačítka.

„Vše jsme vyřešili jednoduchým programem, kdy porovnáváme osvit z venkovní meteostanice a vnitřního přítomnostního senzoru. Na základě těchto údajů stínění automaticky zpátky zatahujeme,“ dodává Daniel Kuba z NEOGENE elektro, který chytré řešení do autosalonu instaloval.

Osvětlení, které reaguje na venkovní podmínky

S meteostanicí je propojeno také chytré osvětlení, které automaticky reaguje na intenzitu denního světla a podle toho upravuje sílu umělého osvětlení v části objektu. Díky tomu je zajištěn optimální komfort pro zaměstnance i zákazníky a zároveň se výrazně šetří energie.

„Obecně lze říci, že lidé v práci často zbytečně svítí. Raději zapnou umělé světlo, než aby vytáhli rolety, i když je venku dostatek denního světla. Na první pohled jde o drobnosti, které se však v součtu promítají do značných energetických ztrát. Lidský faktor tak zůstává nejslabším článkem v procesu snižování energetické náročnosti budov. Právě proto je důležité nasazovat automatizaci, která dokáže tyto situace spolehlivě ohlídat. Obzvláště v tak velkých provozech, jako je Louda Auto,“ říká Pavel Lískovec, ředitel společnosti Loxone pro východní Evropu.

Jak chytrá automatizace funguje v tak rozsáhlém prostoru, ukazuje video dostupné zde: https://www.youtube.com/watch?v=SuFUayJRtIE