SK CZ EN

Zeitgeist Asset Management

http://zeitgeist.re/

Zeitgeist Asset Management s kancelářemi v Praze, Varšavě a Berlíně se zabývá developerskou činností a správou nemovitostí pro soukromé a institucionální investory v České republice, v Polsku, v Maďarsku a v Německu. Zeitgeist v současnosti spravuje aktiva v hodnotě 332 mil. EUR.

Tlačové správy

Publikované dňa: 25. 3. 2019 10:30 Zeitgeist Asset Management

V žebříčku EU patří Česká republika k zemím s nejnižším podílem nájemního bydlení. Podle údajů statistického úřadu EU (Eurostat) zde dosud dominuje vlastnické bydlení s podílem 78 % a na nájemní bydlení připadá 22 %. Přitom v sousedních vyspělých evropských zemích (Německo, Rakousko) je podíl nájemního bydlení zhruba dvojnásobný. Očekává se však, že zájem o nájemní bydlení v České republice v letošním roce významně poroste a bude tak následovat současné trendy v sousedních zemích, komentuje Peter Noack – CEO společnosti Zeitgeist Asset Management. Zeitgeist se zabývá developerskou činností a správou nemovitostí pro soukromé a institucionální investory v České republice, v Německu, Polsku a Maďarsku. V Praze nyní plánuje vytvořit portfolio 500 nájemních bytů v různých lokalitách a standardech. Zároveň přináší do Prahy nový standard studentského bydlení v moderně zrekonstruovaných budovách a po úspěchu v České republice již připravuje stejný model v Polsku, konkrétně ve Varšavě.

Zobraziť celú správu
Publikované dňa: 25. 3. 2019 10:08 Zeitgeist Asset Management

The Czech Republic is among the countries with the lowest share of rental housing in the EU. According to the statistical office of the EU (Eurostat), home ownership still dominates the market with a share of 78%, while rental housing only has 22% . Meanwhile, in the neighbouring countries (Germany, Austria) the share of rental housing is roughly double . The interest in rental housing in the Czech Republic, however, is expected to increase significantly this year, following the current trends in the neighbouring countries, explains Peter Noack, CEO of Zeitgeist Asset Management. Zeitgeist is a Real Estate Developer and Asset Manager for private and institutional investors in the Czech Republic, Germany, Poland and Hungary. In Prague, it is currently planning to create a portfolio for 500 rental flats in various localities and with a range of different standards. At the same time, it is bringing a new standard of student housing in modern reconstructed buildings to Prague and, following its success in the Czech Republic, it is preparing the same model in Poland, specifically in Warsaw.

Zobraziť celú správu
Publikované dňa: 5. 10. 2018 8:40 Zeitgeist Asset Management

Zeitgeist Asset Management, a Real Estate Developer and Asset Manager for private and institutional investors is expanding, along its project portfolio expansion, also its personal ranks. Two people have filled high managerial positions: the architect Jiří Boudník as the Head of Project Management, and Zdeněk Brancuzký as the Senior Project Manager. Their know-how and experiences represent a significant enhancement for the company and a contribution to its further development.

Zobraziť celú správu
Publikované dňa: 5. 10. 2018 8:30 Zeitgeist Asset Management

Zeitgeist Asset Management, společnost zabývající se developerskou činností a správou nemovitostí pro soukromé a institucionální investory, v souvislosti s rozšiřováním portfolia projektů expanduje také po stránce personální. Nově totiž obsadila dvě vysoké manažerské pozice: Head of Project Management, kterou bude zastávat architekt Jiří Boudník, a Senior Project Manager, na níž nastupuje Zdeněk Brancuzký. Oba svým know-how a zkušenostmi znamenají pro společnost výrazné posílení a přispějí tak k jejímu dalšímu rozvoji.

Zobraziť celú správu
Publikované dňa: 4. 10. 2018 9:20 Zeitgeist Asset Management

Zeitgeist Asset Management, a company specializing in property development and asset management services for private and institutional investors, is expanding the offer of rental housing in Prague by more than 150 flats. They will be going up in attractive Prague localities in five residential buildings, newly purchased for a German pension fund. Due to the current high real estate prices in the Czech Republic, rental housing has already become a popular alternative to home ownership. Thus, Zeitgeist is planning to further expand the offer of rental housing in the capital city.

Zobraziť celú správu
Súčasní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: management@crestcom.cz
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Dr. Maye 468/3, 709 00 Ostrava-Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: info@crestmorava.cz
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: management@crestcom.sk
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.