SK CZ EN

NÁRODNÍ GRAFENOVÝ ÚSTAV Z PERA ARCHITEKTONICKÉ KANCELÁŘE JESTICO + WHILES OTEVÍRÁ CESTU K NOVÝM VÝROBKŮM A APLIKACÍM

Publikované dňa: 28. 7. 2015 13:39 JESTICO + WHILES

Architektonická kancelář Jestico + Whiles stojí za návrhem elegantní budovy Národního grafenového ústavu při Manchesterské univerzitě ve Velké Británii, který je předním vědecko-výzkumným centrem celosvětového významu. Zaměřuje se na výzkum a výrobu grafenu, speciální uhlíkové nanostruktury, která je dosud nejpevnějším známým materiálem s vynikající vodivostí. Tyto vlastnosti ho předurčují k revolučním uplatněním v oblasti energií, IT nebo medicíny.

Při návrhu budovy Jestico + Whiles úzce spolupracovala se sirem Konstantinem Novoselovem, který společně se sirem Andre Geimem grafen v roce 2004 poprvé izoloval a za jeho objev oba vědci získali Nobelovu cenu za fyziku i Řád britského impéria. Celková investice do výstavby dosáhla 61 milionů liber.

Národní grafenový ústav sídlí na půdě Univerzity v Manchesteru v moderní 5podlažní budově na celkové ploše 7 825 m2. Vnější opláštění budovy sestává ze stovek černých lesklých panelů z nerezové oceli, přičemž každý z nich obsahuje tisíce dírek, které vytváří rovnice používané při výzkumu grafenu," říká Sean Clifton, ředitel pražské kanceláře společnosti Jestico + Whiles, která v nedávné době získala Čestné uznání v soutěži Grand Prix Architektů 2015 a titul Fasáda roku 2015 za rodinný dům Vila Průhonice.

Na všech podlažích v Národním grafenovém ústavu jsou zastoupeny jak laboratoře, tak kanceláře. Podobné rozmístění umožňuje jednotlivým výzkumným týmům přístup k veškerému potřebnému vybavení a umožňuje souvislý provoz v jedné části budovy bez neustálého přebíhání mezi patry. Od výzkumných týmů se očekává navázání partnerských vztahů s průmyslovými společnostmi, které následně na výzkumu s univerzitou spolupracují. Podpořit výzkum grafenu a uzavřít s univerzitou partnerství na různých projektech spojených s grafenem se dosud rozhodlo více než 35 společností z celého světa.

Hlavní absolutně bezprašné výzkumné pracoviště je z důvodu minimalizace přenosu vibrací umístěno ve sníženém přízemí. Strop se důmyslně klene po celé délce budovy nad úrovní chodníku, takže kolemjdoucí si mohou prohlédnout interiér místnosti i vědce při práci přímo z ulice. Bezprašná pracoviště jsou v ústavu celkem dvě. Mimo ně se zde nachází laserová, optická, metrologická a chemická laboratoř. Součástí budovy jsou i další prostory, jako je například seminární místnost, která se otevírá na střešní terasu a ústí do rozmanité zahrady.

Projektový management a technický dozor zajistila společnost EC Harris. Na stavbě se mimo jiné podílela společnost CH2M Hill, která navrhovala design specializovaných laboratoří a poskytovala strojní a elektrotechnické konzultace, a dále společnost Ramboll, která realizovala služby v oblasti civilního a strukturálního inženýrství.

Národní grafenový ústav slavnostně otevřel britský ministr financí George Osborne v březnu 2015.

Architektonická kancelář Jestico + Whiles (společnost ve svém názvu využívá symbol plus - nepoužívejte, prosím, samohlásku „a" nebo symbol &) byla založena v roce 1977 v Londýně a postupně se vyprofilovala jako přední architektonická společnost se zaměřením na architekturu, interiérový design a územní plánování, která realizuje projekty napříč Evropou, v Austrálii, Africe, Indii a na Středním východě. V roce 1990 společnost otevřela jako jedinou pobočku mimo domácí trh kancelář v České republice. Pražská pobočka zaštiťuje aktivity společnosti na klíčových trzích ve střední a východní Evropě, mezi které patří Česká republika, Slovensko, Polsko, Rusko, Německo a Chorvatsko. Portfolio společnosti je široké a zahrnuje práci na pětihvězdičkových hotelech a restauracích, fit-out řešeních kancelářských prostor, ale i veřejných stavbách jako jsou univerzitní kampusy, muzea či autobusová a vlaková nádraží. Jestico + Whiles se dále zabývá citlivými rekonstrukcemi původních historických budov a územním plánováním rezidenční výstavby. K nejvýznamnějším realizovaným projektům v České republice patří například návrh rodinného domu Vila Průhonice, za který společnost získala Čestné uznání v soutěži Grand Prix Architektů 2015, nebo unikátní architektonické řešení celkové koncepce výstavby vil ve Statenicích, které dominovaly v soutěži Realitní projekt roku 2012 a získaly hned dvě ocenění absolutního vítěze v kategoriích Cena architektů a Cena odborné poroty. Pro více informací navštivte www.jesticowhiles.com.

Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.
Jana Bakešová
Account Manager
Tel.: + 420 222 927 111
Gsm : + 420 731 613 604
e-mail: jana.bakesova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Crest Communications, a.s.
Denisa Kolaříková
Tel.: + 420 222 927 111
Gsm : + 420 731 613 606
e-mail: denisa.kolarikova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Prílohy

Obrázky
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_01_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_01_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_02_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_02_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_03_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_03_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_04_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_04_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_05_autor_Daniel_Shearing.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_05_autor_Daniel_Shearing.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_06_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_06_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_07_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_07_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_08_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_08_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_09_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_09_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_10_autor_Daniel_Shearing.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_10_autor_Daniel_Shearing.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_11_autor_Hufton+Crow.jpg
J+W_Narodni_grafenovy_ustav_foto_11_autor_Hufton+Crow.jpg
Súčasní klienti
Referenční klienti
108 AGENCYA LA MAISONARIELASENTAL LANDB4B INKASSOBALANCE CLUB BRUMLOVKABECHEROVKA LEMONDBEST EMPLOYERS - AON HEWITTBONATRANS GROUPCENTRAL PARK PRAHACODECOCOLEMAN S.I.CON CS s.r.o.,CTPČESKÁ RADA PRO ŠETRNÉ BUDOVYDACHSER CZECH REPUBLICDARAMISDŮM SE ZELENOU STŘECHOUEDENREDEDIFICE CONSTRUCTION & CONSULTINGEFKOELOPAKEMCOEPD - PALLADIUMFASHION ARENA OUTLET CENTERFORUM KARLINGES REALHARIBO CZHARIBO SKHB REAVISHOCHTIEF DEVELOPMENTHORMENHSBCHUISMAN KONSTRUKCEINVEST MORE 2015INVEST MORE 2016IROBOTKERAMIKA SOUKUPKetoMix CZKetoMix SKKOFOLAKURZ HORSKÉ MEDICÍNYLEXXUSLIGHTHOUSE GROUP - GALERIE HARFALIKO-SMANNERMČR v lezení na obtížnostMILLAMINISMIPIMMLÉKÁRNA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍMORAVSKOSLEZSKÝ AUTOMOBILOVÝ KLASTRMORPHY RICHARDSMS DEVELOPMENT - PROJEKT ZAHRADAMT LEGALOBECNÍ DVŮROBCHODNÍ CENTRUM QUADRIOOLMAOLYMPIA TEPLICEOSTROJP3 CZP3 SKPALÁC FLÓRAPALÁC PARDUBICEPATÉ DU CHEFPHILADELPHIAPIONEER INVESTMENTS ČRPLZEŇSKÝ PRAZDROJ - MASTERPLZEŇSKÝ PRAZDROJ, VELKOPOPOVICKÝ KOZELPORGPRAZDROJ LIDEMPREZENTACE BRNA V NEW YORKU 1. - 2. 10. 2012PROFIAUTOREALITNÍ SPOLEČNOST ČESKÉ SPOŘITELNYREHABILITAČNÍ ÚSTAV HRABYNĚRENOMIA CZRI OKNAROCKWOOLROTARY INTERNATIONAL DISTRIKT 2240SDRUŽENÍ PRO ROZVOJ MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJESchwarzkopf ProfessionalSKROSSSOLIGHT HOLDING s.r.o.SPAR ČESKÁ OBCHODNÍ SPOLEČNOST S.R.O.Strojmetal Aluminium ForgingSUEZ WaterŠUMPERSKÁ PROVOZNÍ VODOHOSPODÁŘSKÁ SPOLEČNOSTTEVATHE ORCHARDTOUAXTROOSTWIJKUBM BOHEMIAVÍTKOVICE STEELVZÁŘÍ - FESTIVAL SVĚTLA A VIDEOMAPPINGUWOLF THEISSWWW.KDECHCIBYDLET.CZ
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.