SK CZ EN

DALŠÍ TITULY K TEMATICE ŠETRNÝCH BUDOV ROZŠÍŘILY KNIŽNÍ FOND NÁRODNÍ TECHNICKÉ KNIHOVNY

Publikované dňa: 23. 1. 2018 14:02 ČESKÁ RADA PRO ŠETRNÉ BUDOVY

Česká rada pro šetrné budovy ve spolupráci s Národní technickou knihovnou (NTK) rozšířila v rámci již třetí vlny nákupu knih veřejně přístupný fond odborné literatury k šetrnému stavebnictví. Ten vznikl v roce 2015 a v současné době čítá již 95 vědeckých titulů v celkové hodnotě bezmála 200 000 korun. Do roku 2020 by měl obsahovat přibližně 200 nejaktuálnějších a nejrelevantnějších zahraničních publikací. Knihy pokrývají celou řadu témat energeticky úsporné výstavby včetně těch nejaktuálnějších, mezi která patří digitalizace ve stavebním průmyslu, cirkulární ekonomika či problematika Smart Cities. Díky tomu mohou být cenným zdrojem informací pro studenty, architekty, investory, developery i širokou veřejnost.

Stejně jako v předchozích letech financovaly i třetí vlnu nákupu nových titulů vybrané členské společnosti České rady pro šetrné budovy. Již tradičně jimi jsou poradenská společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí EkoWATT CZ, firma ELAN Interior zaměřující se na oblast designu komerčních interiérů, světový lídr na trhu stavebních materiálů Saint-Gobain Construction Products CZ, generální dodavatel staveb VCES a také partneři projektu architektonické studio Jakub Cigler Architekti a lídr v oboru digitální transformace řízení energií a automatizace budov Schneider Electric CZ. „V loňském roce jsme prostřednictvím členských společností Rady a partnerů projektu zakoupili 27 nových titulů v hodnotě více než 50 000 korun. Problematika environmentálně šetrných a energeticky úsporných domů je velice aktuálním tématem, a to s ohledem ke směrnici EPBD II Evropské unie, která Českou republiku zavazuje již od roku 2020 k výstavbě tzv. budov s téměř nulovou spotřebou energie. Rozšiřováním knižního fondu k tematice šetrného stavebnictví tak ve spolupráci s NTK umožňujeme přístup k potřebným informacím řadě zájemců, včetně studentů příslušných oborů," uvádí Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.

Šetrné budovy od A do Z
Zakoupené tituly pokrývají širokou škálu témat od výstavby a energetické náročnosti budov přes renovace staveb, urbanismus a plánování v rámci konceptu Smart Cities až po technologie, automatizaci či kvalitu vnitřního prostředí. Například kniha německých autorů Nutzerzufriedenheit in Bürogebäuden se věnuje významu kvality vnitřního prostředí a komfortu pro uživatele jako klíčovému aspektu udržitelného stavebnictví. Studie Managing Indoor Environments and Energy in Buildings with Integrated Intelligent System se zase zabývá účinným energetickým managementem a zejména tepelným komfortem uvnitř budov. V NTK je možné si vypůjčit i novou příručku Construction Manager's BIM Handbook, která poskytuje ucelené informace k problematice informačního modelu budov BIM, a to včetně konkrétních případových studií ilustrujících využití této metody. Důležitým aspektem je také samotné financování šetrné výstavby. Z této oblasti je možné doporučit nový titul New Financial Strategies for Sustainable Buildings, jenž se zaobírá potřebou náležitě zvažovat skutečné náklady spojené s životním cyklem budovy, rizika a finanční výlohy. Kniha je tak čtenáři jakýmsi praktickým průvodcem na cestě od počátečního návrhu až po samotné dokončení a následný provoz udržitelné stavby ve vztahu k jejímu financování.

Odpady, voda a udržitelnost
Zeleň už není jen výsadou venkovních prostranství, patií, přilehlých parků a zahrad. Architektura se čím dál více zaměřuje na to, aby stavby byly v propojení s přírodou, která společně s udržitelnými a úspornými řešeními získává na důležitosti při plánování a navrhování budov. Na to poukazuje mimo jiné i autor knihy ECO House: Green Roofs and Vertical Gardens, jenž připravil výběr zajímavých urbanistických a rurálních projektů se zelenými střechami a fasádami. Inspirativní poznatky ve vztahu k udržitelným řešením přináší rovněž titul s názvem Building Revolutions: Applying the Circular Economy to the Built Environment, který poukazuje na množství odpadu produkovaného stavebním průmyslem, jehož podíl činí v rámci Evropské unie kolem jedné třetiny celkového objemu. Publikace se proto zaměřuje na způsoby, jak je možné opětovně využívat zdroje či prodloužit jejich životnost. „Knižní fond se chystáme nadále ve spolupráci s NTK rozšiřovat o další zajímavé zahraniční publikace, a to až na 200 titulů do roku 2020. Chceme tak přispět k šíření povědomí o šetrné výstavbě a rozvoji vzdělání a znalostí studentů i odborníků," uzavírá Simona Kalvoda.


Poznámka pro editory:
Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) spojuje společnosti a organizace napříč oborem šetrného stavebnictví: od projektantů, architektů přes dodavatele materiálů a technologií až po stavební firmy a developery. Její misí je podněcovat tuzemský trh k přeměně způsobů, jakými se navrhují, staví, rekonstruují a provozují budovy a urbanistické celky. Cílem je vytvořit zdravé, prosperující, ekologické a společensky ohleduplné prostředí, zvyšující kvalitu života. Rada má v současné době 75 členů.


Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.
Marcela Kukaňová
Tel.: +420 731 613 618
E-mail: marcela.kukanova@crestcom.cz

Kateřina Lanková
Tel.: +420 775 899 353
E-mail: katerina.lankova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Prílohy

Obrázky
foto_CZGBC_NTK_knihy o setrnem stavebnictvi_01.jpg
foto_CZGBC_NTK_knihy o setrnem stavebnictvi_01.jpg
foto_CZGBC_NTK_knihy o setrnem stavebnictvi_02.JPG
foto_CZGBC_NTK_knihy o setrnem stavebnictvi_02.JPG
Súčasní klienti
Referenční klienti
108 AGENCYA LA MAISONARIELASENTAL LANDB4B INKASSOBALANCE CLUB BRUMLOVKABECHEROVKA LEMONDBEST EMPLOYERS - AON HEWITTBONATRANS GROUPCENTRAL PARK PRAHACODECOCOLEMAN S.I.CON CS s.r.o.,CTPČESKÁ RADA PRO ŠETRNÉ BUDOVYDACHSER CZECH REPUBLICDARAMISDŮM SE ZELENOU STŘECHOUEDENREDEDIFICE CONSTRUCTION & CONSULTINGEFKOELOPAKEMCOEPD - PALLADIUMFASHION ARENA OUTLET CENTERFORUM KARLINGES REALHARIBO CZHARIBO SKHB REAVISHOCHTIEF DEVELOPMENTHORMENHSBCHUISMAN KONSTRUKCEINVEST MORE 2015INVEST MORE 2016IROBOTKERAMIKA SOUKUPKetoMix CZKetoMix SKKOFOLAKURZ HORSKÉ MEDICÍNYLEXXUSLIGHTHOUSE GROUP - GALERIE HARFALIKO-SMANNERMČR v lezení na obtížnostMILLAMINISMIPIMMLÉKÁRNA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍMORAVSKOSLEZSKÝ AUTOMOBILOVÝ KLASTRMORPHY RICHARDSMS DEVELOPMENT - PROJEKT ZAHRADAMT LEGALOBECNÍ DVŮROBCHODNÍ CENTRUM QUADRIOOLMAOLYMPIA TEPLICEOSTROJP3 CZP3 SKPALÁC FLÓRAPALÁC PARDUBICEPATÉ DU CHEFPHILADELPHIAPIONEER INVESTMENTS ČRPLZEŇSKÝ PRAZDROJ - MASTERPLZEŇSKÝ PRAZDROJ, VELKOPOPOVICKÝ KOZELPORGPRAZDROJ LIDEMPREZENTACE BRNA V NEW YORKU 1. - 2. 10. 2012PROFIAUTOREALITNÍ SPOLEČNOST ČESKÉ SPOŘITELNYREHABILITAČNÍ ÚSTAV HRABYNĚRENOMIA CZRI OKNAROCKWOOLROTARY INTERNATIONAL DISTRIKT 2240SDRUŽENÍ PRO ROZVOJ MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJESchwarzkopf ProfessionalSKROSSSOLIGHT HOLDING s.r.o.SPAR ČESKÁ OBCHODNÍ SPOLEČNOST S.R.O.Strojmetal Aluminium ForgingSUEZ WaterŠUMPERSKÁ PROVOZNÍ VODOHOSPODÁŘSKÁ SPOLEČNOSTTEVATHE ORCHARDTOUAXTROOSTWIJKUBM BOHEMIAVÍTKOVICE STEELVZÁŘÍ - FESTIVAL SVĚTLA A VIDEOMAPPINGUWOLF THEISSWWW.KDECHCIBYDLET.CZ
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.