SK CZ EN

IZOLACE, REKUPERACE A ZELEŇ V REZIDENČNÍCH PROJEKTECH: ZÁZRAČNÝ MIX NA PŘEČKÁNÍ TROPICKÉHO LÉTA VE MĚSTECH

Publikované dňa: 7. 6. 2018 10:30 GEOSAN DEVELOPMENT

Astronomické léto začíná teprve za čtrnáct dní, ale tropické teploty atakující na teploměrech magickou třicítku, zažíváme již nyní. A letošní předpověď na červenec a srpen znovu slibuje teplotně nadprůměrné měsíce. Především pro obyvatele větších měst se toto období stává téměř nesnesitelným. V bytech bez klimatizace se teplota běžně vyšplhá i nad 30 °C a teplotní rozdíl ve srovnání s příměstskými a venkovskými oblastmi dosahuje až deset stupňů. Ochlazení pomocí otevřených oken přitom dává smysl pouze ve chvíli, kdy vnější teplota nepřesahuje 25 °C. V opačném případě si dovnitř vpouštíme pouze rozpálený vzduch. Velké horko pro lidský organismus znamená značnou zátěž a u ohrožených skupin obyvatel s horší termoregulací, jako jsou děti, senioři a chronicky nemocné osoby, navíc představuje zdravotní riziko. Na podobné aspekty je vhodné myslet již při výběru svého domova. Teprve v létě si totiž plně uvědomíme, že ne pouze lokalita a cena hrají při výběru nové nemovitosti hlavní roli. Developer Geosan Development upozorňuje na tři základní pilíře u novostaveb, která významnou měrou ovlivňují komfort budoucích obyvatel: dobrá tepelná izolace, rekuperace a dostatek zeleně.

Tepelná izolace chrání proti přehřívání
Dobrá tepelná izolace je velkým tématem především kvůli nízké energetické náročnosti budov a s tím spojeným finančním úsporám jejich obyvatel, které dosahuje cca 60 procent výdajů na vytápění. Majitelé bytů se nemusí bát, že by jim v zimě unikalo teplo ven z interiérů anebo hrozilo, že se na zdech objeví obávaný strašák v podobě vlhkých míst či dokonce plísně. „Nicméně dobře provedené zateplení zajišťuje optimální tepelné podmínky po celý rok. V létě je hlavním důvodem, proč se nemovitost nepřehřívá a v interiérech díky tomu může panovat příjemná teplota i navzdory vysokým teplotám venku," říká Petr Beneš, ředitel společnosti Geosan Development.

Rekuperace přivádí do interiérů čerstvý a v létě navíc ochlazený vzduch
Větrání působí na první pohled jako banální věc, ale lidé v něm často chybují. Na jednu stranu pravidelná cirkulace vzduchu zamezuje vzniku plísní a je nezbytná pro dobré okysličení organismu: zvýšené množství oxidu uhličitého totiž působí ospalost, únavu i bolesti hlavy. Na druhou stranu si větráním přivádíme do interiérů hluk, prach, pyly a škodliviny plynoucí z tolik časté smogové situace ve městech. „Ideálním řešením je vybavit byty rekuperační jednotkou, která z interiérů odvede použitý, tj. vydýchaný vzduch obsahující pachy a vlhkost, a nahradí jej čerstvým, v létě navíc ochlazeným vzduchem. Díky tomu může být příjemné klima v každé domácnosti," komentuje Petr Beneš. V zimě naopak rekuperace zajišťuje pravidelnou výměnu vzduchu bez tepelných ztrát, kdy úspora nákladů činí cca 40 %.

Zeleň pomáhá v boji s tepelnými ostrovy
Velkoměsta trpí kvůli husté zástavbě, zalidnění i menšímu podílu zeleně takzvaným efektem tepelných ostrovů, které vykazují vyšší teploty než okolní méně zastavěné lokality. Umělé povrchy jako asfalt, beton či sklo zadržují mnohem více tepla ze slunečního záření než se tomu děje běžně v přírodě. Srážková voda rychle odtéká kanalizací, aniž by stihla cokoliv svlažit. A lidská činnost spojená s průmyslem, dopravou či vytápěním také produkuje teplo, které významně zvyšuje teplotu vzduchu. „Například v Praze je celoroční průměrná teplota o 2,5 °C vyšší než v okolní přírodě. Jedním z řešení je výsadba zeleně v městských ulicích, ale také v nově vznikajících rezidenčních projektech, která absorbuje a následně odpaří zpět do ovzduší část srážkové vody. Kromě toho zeleň poskytuje příjemný stín a zásadně působí na zvlhčování vzduchu i na snižování prašnosti," doplňuje Petr Beneš.

Geosan Development v současnosti realizuje výstavbu nízkoenergetického rezidenčního projektu Element Letňany v Praze 9. V architektonickém návrhu studia Atelier Slavíček Architekt žádný z výše zmiňovaných faktorů - dobrá izolace, rekuperace i dostatek zeleně - nechybí. Z celkem 107 bytů v dispozicích od 1+kk do 3+kk je aktuálně v prodeji posledních 50 jednotek.

www.geosan-development.cz
www.element-letnany.cz

Společnost Geosan Development byla založena v roce 1998 s původním názvem Homolka Group a cílem developersky připravit a realizovat výstavbu obytného souboru Homolka v Praze 5. V roce 2001 do společnosti vstoupil silný partner - akciová společnost Geosan Group. Díky tomu se do roku 2017 podařilo dokončit již 21 novostaveb pro bydlení s téměř 2 000 byty. Geosan Development v současnosti staví Rezidenci Vrchlického v Praze 5 - Košířích s předpokládaným termínem dokončení v létě 2018 a Element Letňany v Praze 9 s předpokládaným dokončením v závěru roku 2019. Zároveň připravuje rezidenční projekty na Smíchově, Chodově, ve Střešovicích a v Břevnově. Další lokalitou, ve které společnost aktuálně působí, je Středočeský kraj: přípravné práce na projektu Viladomy Zbuzany byly již zahájeny a předpokládaný termín dokončení první etapy je v polovině roku 2020.

Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.
Denisa Kolaříková

Account Manager
Gsm: +420 731 613 606
email: denisa.kolarikova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Kamila Čadková
Account Director
Gsm: +420 731 613 609
email: kamila.cadkova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Prílohy

Obrázky
2kk_obyvaci_pokoj_1.jpg
2kk_obyvaci_pokoj_1.jpg
2kk_obyvaci_pokoj_2.jpg
2kk_obyvaci_pokoj_2.jpg
3kk_obyvaci_pokoj_1.jpg
3kk_obyvaci_pokoj_1.jpg
3kk_obyvaci_pokoj_2.jpg
3kk_obyvaci_pokoj_2.jpg
Element_Letnany_01.jpg
Element_Letnany_01.jpg
Element_Letnany_02.jpg
Element_Letnany_02.jpg
Súčasní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: management@crestcom.cz
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Dr. Maye 468/3, 709 00 Ostrava-Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: info@crestmorava.cz
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: management@crestcom.sk
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.