SK CZ EN

UNIKÁT OD ČESKÝCH ARCHITEKTŮ: ZURI ZANZIBAR SE JAKO PRVNÍ HOTEL NA SVĚTĚ PYŠNÍ ZLATOU CERTIFIKACÍ EARTHCHECK ZA TRVALE UDRŽITELNÝ DESIGN

Publikované dňa: 26. 3. 2019 9:30 JESTICO + WHILES

Nedávno otevřený hotelový resort Zuri Zanzibar navržený českými architekty z Jestico + Whiles pro investora RSJ získal jako první hotel na světě zlatou certifikaci EarthCheck oceňující trvale udržitelný design. Stylový komplex, nacházející se na třináctihektarovém pozemku přímo u pláže omývané Indickým oceánem, leží v oblasti Kendwa na severozápadním pobřeží zanzibarského ostrova Unguja. Zuri Zanzibar vyniká autentickou architekturou ve stylu „African Chic“, prvotřídní gastronomií i wellness službami. Z ekologického hlediska je zárukou trvale udržitelného rozvoje a odpovědného cestování. Respektuje danou lokalitu a životní prostředí a podporuje místní obyvatele.

„Zlatá certifikace EarthCheck je i v celosvětovém kontextu naprosto výjimečná. Její získání je výsledkem pětileté tvrdé práce celého početného týmu. Od samého začátku jsme na projektu úzce spolupracovali s místní komunitou a úřady, abychom návrh, s nímž jsme zvítězili v mezinárodní konkurenci a který stál na ekologickém principu, byli schopni převést do reality. Najali jsme si místního průvodce a důkladně prozkoumali dostupné materiály, kulturu i řemeslné postupy," komentuje Sean Clifton, ředitel pražské architektonické kanceláře Jestico + Whiles, a dodává: „Když jsme navrhli, že v místě založíme školku pro pěstování lokálních rostlin, koření a dřevin potřebných při výstavbě i následném osázení zahrad, abychom šetřili místní zdroje a nemuseli dovážet zeleň z pevniny, zaznamenali jsme několik zdvižených obočí. Nicméně naučili jsme se, jak správně pěstovat sazenice v podmínkách, kde hrozí monzunové deště anebo sežehnutí ostrým sluncem, a každý pokácený strom jsme kompenzovali náhradní výsadbou. I díky velké podpoře investora se vše podařilo realizovat a výsledkem je unikátní hotelový resort, na který můžeme být právem pyšní."

EarthCheck je mezinárodní certifikační systém v oblasti cestovního ruchu, který zohledňuje nejen dopad na životní prostředí, ale také ekologický, sociokulturní a ekonomický aspekt. Pro své hodnocení používá metodu benchmarku: porovnává kvalitu a výkonnost hotelu s nejlepšími srovnatelnými provozy v praxi, přičemž v tomto směru disponuje největší databází na světě. Součástí procesu je také posouzení nezávislým auditorem. Podle závěrečné zprávy EarthChecku byly u hotelového resortu Zuri Zanzibar od počátku aplikovány zásady trvale udržitelného designu. Promítly se do návrhu budov respektujících původní členitost terénu a využívajících místní materiály i architektonickou tradici. Z dalších použitých environmentáních prvků a CSR aktivit EarthCheck ocenil:

Ekologické využívání energie: v Zuri Zanzibar je spotřeba energie na jednoho hosta na noc o 52 % nižší, než je u obdobných staveb sledovaných EarthCheckem běžné. Toho je dosaženo díky soběstačným zdrojům energie a instalaci méně energeticky náročných technologií včetně automatického osvětlení a systému Evening Breeze, který vytváří kolem postele mikroklima podporující zdravý spánek. Především ale spotřebovává o 75 % méně energie, než je obvyklé u standardní klimatizace.
Samostatné zdroje vody: Zuri Zanzibar je z hlediska spotřeby vody soběstačný, jelikož není žádným způsobem připojen k ostrovní inženýrské síti. Pitná i zavlažovací voda pro celý komplex se získává z vlastních studní na pozemku a pomocí odsolování mořské vody. Architekti se při navrhování projektu také záměrně vyhnuli trávníku, jelikož jeho pravidelná údržba by si vyžádala poměrně velkou a pravidelnou závlahu.
Udržitelné materiály a ochranu místních zdrojů: pro projekt byly využity převážně lokální materiály, jako jsou písek, cement, ocel či dřevo, dostupné v okruhu do 500 km od pozemku.
Sociální, kulturní a ekonomický přínos: Zuri Zanzibar se zaměřuje na podporu místní komunity: zlepšuje základní životní podmínky v obci Kendwa prostřednictvím vzdělávání, rekvalifikace a osobního rozvoje. Jedním z komunitních programů je například projekt „Pack to Give", který hostům umožňuje přivézt si v kufru věci, jako jsou knihy, brýle či ručníky, a ty pak přímo darovat místním obyvatelům. Zuri Zanzibar také úzce spolupracuje se společností Zanrec na založení iniciativy „Keep Kendwa Clean", jejímž cílem je zlepšit závažný problém v podobě nakládání s odpady na ostrově. Mezi další projekty patří realizace studní s pitnou vodou v okolí Kendwy, výstavba místních škol a vedení vzdělávacího projektu v oblasti cestovního ruchu, který po vyškolení dává místním obyvatelům příležitost najít si práci v oblasti hotelnictví a pohostinství.

O Zuri Zanzibar
Hotelový resort Zuri Zanzibar byl otevřen v červenci 2018. Komplex tvoří 55 stylových bungalovů, vily a také apartmány s prostornými soukromými terasami, které poskytují dechberoucí výhled na západně orientovanou a 300 metrů dlouhou hotelovou pláž omývanou Indickým oceánem. Zuri Zanzibar je součástí globální sítě Design Hotels, ve které vyniká svými úchvatnými interiéry tvořenými kombinací moderních prvků a tradičních afrických vlivů.

V resortu je k dispozici pět stylových barů či restaurací, nabízejících to nejlepší z africké, arabské a asijské kuchyně s evropskými a indickými vlivy. Nechybí ani 32metrový „infinity pool" evokující nikdy nekončící hladinu rozlévající se do krajiny. Součástí komplexu je také klidná zahrada s kořením, ideální pro meditace či soukromé lekce vaření s hotelovým šéfkuchařem.

V neposlední řadě poskytuje Zuri Zanzibar wellness služby na nejvyšší úrovni. Přímo u pláže se nacházejí lázně Maua se třemi léčebnými místnostmi pro zklidnění mysli a regeneraci těla. Název Maua byl zvolen záměrně, protože ve svahilštině znamená „květiny". Pro zdejší procedury se hojně využívá místní koření, rostliny a oleje.

Ceny ubytování v resortu Zuri Zanzibar začínají na 331 £ za noc s polopenzí v zahradním bungalovu.

Architektonická kancelář Jestico + Whiles (společnost ve svém názvu využívá symbol plus - nepoužívejte, prosím, samohlásku „a" nebo symbol &) byla založena v roce 1977 v Londýně a postupně se vyprofilovala jako přední architektonická společnost se zaměřením na architekturu, interiérový design a územní plánování, která realizuje projekty napříč Evropou, v Austrálii, Africe, Indii a na Středním východě. V roce 1992 společnost otevřela jako jedinou pobočku mimo domácí trh kancelář v České republice. Pražská pobočka zaštiťuje aktivity společnosti na klíčových trzích ve střední a východní Evropě, mezi které patří Česká republika, Slovensko, Polsko, Rusko, Německo a Chorvatsko či Zanzibar. Portfolio společnosti je velmi široké: zahrnuje pětihvězdičkové hotely a restaurace, veřejné stavby (univerzitní kampusy, školy, muzea či autobusová a vlaková nádraží) či fit-out řešení kancelářských prostor. Zabývá se také rekonstrukcemi původních historických budov a územním plánováním rezidenční výstavby. V hotelovém segmentu se kancelář Jestico + Whiles podílela na projektech The Yas Hotel v Abu Dhabi, Hotel Villa Honegg ve Švýcarsku, W Hotel a Aqua Shard v Londýně nebo Andel´s Hotel v Praze na Smíchově.

Pro více informací navštivte www.jesticowhiles.com a www.zurizanzibar.com.

Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.

Denisa Kolaříková
Account Manager
Gsm: +420 731 613 606
email: denisa.kolarikova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Kamila Čadková
Account Director
Gsm: +420 731 613 609
email: kamila.cadkova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Prílohy

Obrázky
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (1).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (1).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (2).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (2).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (3).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (3).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (4).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (4).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (5).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (5).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (6).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (6).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (7).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (7).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (8).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (8).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (9).jpg
Jestico_ Whiles_Zuri Zanzibar (9).jpg
Ocean_Front_Suite.jpg
Ocean_Front_Suite.jpg
Zuri Bungalow_1_entrance.jpg
Zuri Bungalow_1_entrance.jpg
Zuri Bungalow_2_Bedroom.jpeg
Zuri Bungalow_2_Bedroom.jpeg
Zuri Bungalow_3_ Bathroom.jpeg
Zuri Bungalow_3_ Bathroom.jpeg
Zuri Bungalow_4_Terrace.jpeg
Zuri Bungalow_4_Terrace.jpeg
Zuri Resort_view_1.jpg
Zuri Resort_view_1.jpg
Zuri Resort_view_2.jpeg
Zuri Resort_view_2.jpeg
Zuri Resort_view_reception staircase.jpeg
Zuri Resort_view_reception staircase.jpeg
Zuri Two_bedroom_Villa_Terrace.jpg
Zuri Two_bedroom_Villa_Terrace.jpg
Zuri Yoga.jpeg
Zuri Yoga.jpeg
Zuri_Greenery.jpg
Zuri_Greenery.jpg
Zuri_Kilindi_Library (1).jpg
Zuri_Kilindi_Library (1).jpg
Zuri_Kilindi_Library (2).jpg
Zuri_Kilindi_Library (2).jpg
Zuri_SeaweedCo_partnership (1).jpg
Zuri_SeaweedCo_partnership (1).jpg
Zuri_SeaweedCo_partnership (2).JPG
Zuri_SeaweedCo_partnership (2).JPG
Zuri-CHAKO Partnership.jpg
Zuri-CHAKO Partnership.jpg
Zuri-JTTI Partnership.jpg
Zuri-JTTI Partnership.jpg
Zuri-Zanrec Partnership.jpg
Zuri-Zanrec Partnership.jpg
Súčasní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Dr. Maye 468/3, 709 00 Ostrava-Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.