SK CZ EN

AKUMULAČNÍ NÁDRŽ ZAJISTÍ OPTIMÁLNÍ PROVOZ TOPNÉHO SYSTÉMU

Publikované dňa: 27. 6. 2019 12:45 DZ DRAŽICE + NIBE

Topný systém se skládá z mnoha součástí, jejichž efektivní provoz přispívá k tepelnému komfortu všech členů domácnosti a úspoře nákladů za energie. K optimalizaci výroby tepla a jeho spotřeby, která bývá, především v závislosti na ročním období, velmi proměnlivá, slouží instalace tzv. akumulační nádrže. Společnost DZ Dražice představuje akumulační nádrže NAD 1500/2000 v1/v2, které jsou určené do budov s větší spotřebou tepla – např. rodinných domů nebo menších průmyslových provozů, a akumulační nádrž NADO v6. Tento typ navíc slouží i k ohřevu teplé užitkové vody v přídavném nerezovém výměníku, případně její předehřev pro jiný ohřívač.

Akumulační nádrž je přídavné zařízení umístěné v topném systému, které slouží k nepřerušovanému odběru tepla dodaného různými zdroji vytápění (např. kotlem na pevná paliva, tepelným čerpadlem, krbovou vložkou nebo solárními kolektory) a k ukládání jeho přebytků pro následné využití, např. v době výpadku primárního zdroje. Některé zásobníky dovolují kombinovat i zapojení více zdrojů, případně souběžný ohřev teplé vody. Akumulační nádrže NAD v1 a v2 s celkovým objemem topné vody 475 až 2007 litrů jsou vhodné jako vyrovnávací zásobníky především k topným systémům s krby a kotli na tuhá paliva. Tato zařízení tak mohou fungovat na plný výkon, čímž se dosáhne nejvyšší účinnosti využití paliva, nejnižších emisí znečišťujících látek a snížení nákladů na provoz. Díky optimálnímu průběhu spalování se navíc zvýší životnost zdroje vytápění.

Akumulační nádrže NAD je možné doplnit speciální snímatelnou izolací, jež minimalizuje tepelné ztráty zásobníku, nebo topnými jednotkami TPK a TJ 6/4" s provozním a bezpečnostním termostatem, které slouží k pomocnému dohřevu vody. Při výběru jejich velikosti v litrech záleží na mnoha faktorech, které musí posoudit zkušený odborník: na typu zdroje tepla, výkonu topného systému, velikosti prostoru či míře jeho tepelných ztrát. Základní velikost lze určit vynásobením 50 litrů výkonem topného systému," vysvětluje Lukáš Formánek, technický ředitel společnosti DZ Dražice, největšího českého výrobce ohřívačů vody a akumulačních nádrží. Pro budovy s větší potřebou tepla, např. průmyslový provoz, je pak možné využít i propojení několika menších akumulačních nádrží dohromady. Rychlejší návratnost investice do jejich pořízení zajistí např. státní příspěvek z tzv. kotlíkových dotací, který slouží k výměně kotle na pevná paliva za ekologičtější zdroj vytápění.

V hlavní roli slunce a voda: environmentálně šetrné řešení v bytovém domě ve Znojmě

Podobný typ topného systému využívá například jeden z bytových domů ve Znojmě, ve kterém jsou čtyři zásobníky typu NADO v6 s celkovým objemem akumulace kolem 2 500 l propojeny s 25 solárními kolektory Suntime. Solární systém zde primárně ohřívá akumulační vodu ve dvou zásobnících NADO 750/35 v6 a k jejímu dohřívání následně slouží dva zásobníky NADO 500/25 v6. Pokud je teplota v kolektorech vyšší než v dohřívacích nádržích, je možné topit právě do nich, pokud je nižší, předává systém teplo do předehřívacích nádrží. Toto řešení umožňuje udržet teplotu v kolektorech na nižší úrovni, což má velký vliv na jejich účinnost a úsporu nákladů. „Akumulační nádrže typu NADO obsahují na rozdíl od typu NAD vnořený nerezový výměník pro přípravu teplé užitkové vody, která se předehřívá - v případě bytového domu ve Znojmě - v zásobnících NADO 750/35 v6. Její příprava průtokovým ohřevem je zde uzpůsobena potřebám budovy s téměř 100 obyvateli, jejichž denní spotřeba se pohybuje kolem 2,5 m3. Její pravidelnou termickou hygienizaci proti bakterii legionelle zajišťuje solární systém, nebo doplňkový zdroj, v tomto případě plynový kotel," uvádí Lukáš Formánek.

O společnosti DZ Dražice a skupině NIBE
Společnost DZ Dražice, člen skupiny NIBE, je největším výrobcem ohřívačů vody v České republice, známým po celé Evropě. Své výrobky s jedinečným systémem topných keramických těles vyváží do 40 zemí celého světa. V Česku má více než 50% podíl na trhu. Historie společnosti se píše již od roku 1900. Ohřívače vody pod značkou DZ Dražice začala vyrábět v roce 1956. V roce 2006 se firma stala součástí švédské společnosti NIBE Industrier AB, která má tři divize. Jednou z nich je NIBE Climate Solutions, která dodává výrobky pro vytápění, ohřev vody a ventilaci pro domácnosti i průmyslové objekty. Do této divize spadají tepelná čerpadla NIBE, jejichž výhradním dodavatelem pro Českou republiku a Slovensko je společnost DZ Dražice.
Základní činností společnosti DZ Dražice je výroba a prodej ohřívačů vody a akumulačních nádrží. Jedná se o modely v provedení svislém, vodorovném, stacionárním, elektrickém a kombinovaném v objemech od 5 l do 1000 l. Dále pak vyrábí nepřímotopné stacionární zásobníky vody o objemech od 100 l do 2000 l. DZ Dražice nabízí rovněž hybridní ohřívače vody, které lze napojit na elektřinu ze sítě i na fotovoltaické panely, a klimatizace. Neméně důležitým předmětem činnosti je i výroba zásobníků vody s nepřímým ohřevem pro výrobce plynových kotlů. DZ Dražice vlastní výrobní závod s několika linkami v Dražicích a Luštěnicích nedaleko Benátek nad Jizerou.
Cílem DZ Dražice je upevnit vedoucí postavení na trhu s bojlery v České republice a posílit svou pozici mezi nejlepšími evropskými firmami v oboru. Společnost stojí na pevných základech, kterými jsou dlouholetá tradice, vysoká kvalita produktů, nadstandardní služby zákazníkům a zodpovědnost společnosti vůči životnímu prostředí.

Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.

Marie Cimplová
Tel.: +420 731 613 602
e-mail: marie.cimplova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Marcela Kukaňová
Tel.: +420 731 613 618
e-mail: marcela.kukanova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Prílohy

Obrázky
DZD_akumulační nádrž NAD 1500 v1.jpg
DZD_akumulační nádrž NAD 1500 v1.jpg
DZD_akumulační nádrž NAD 2000 v2.jpg
DZD_akumulační nádrž NAD 2000 v2.jpg
DZD_akumulační nádrž NADO 500_25 v6.jpg
DZD_akumulační nádrž NADO 500_25 v6.jpg
DZD_akumulační nádrže v technické místnosti bytového domu.jpg
DZD_akumulační nádrže v technické místnosti bytového domu.jpg
Súčasní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Dr. Maye 468/3, 709 00 Ostrava-Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.