CZ SK EN

ČESKÝ HUISMAN NAVRHNE A VYROBÍ ČÁSTI PŘÍLIVOVÉ ELEKTRÁRNY

Vydáno dne: 19. 5. 2015 14:49 HUISMAN

Čeští technici společnosti Huisman ze Sviadnova, výrobce ropných vrtných souprav nebo lodních jeřábů, navrhnou a vyrobí ovládací části turbín pro přílivovou elektrárnu v Holandsku. Elektrárna o výkonu 1 MW bude instalována na pilířích největší protipovodňové zábrany Oosterschelde v holandské provincii Zeeland a zajistí elektřinu přibližně pro 700 domácností. Testování sestavené přílivové elektrárny proběhne ještě do konce roku 2015.

Přílivová elektrárna využívá periodicky se opakující příliv a odliv. Tato mořská síla roztáčí turbíny, které prostřednictvím generátoru vyrábí elektrickou energii. „Podíl českého Huismanu na zakázce přílivové elektrárny zahrnuje návrh, výrobu a testování hydraulického systému. Soustava bude ovládat pět turbín o souhrnném výkonu 1 MW. Celková hmotnost konstrukce je přibližně 520 tun," uvádí PR zástupce společnosti Huisman David Waliczek.

Hydraulický systém se skládá z hlavní jednotky E-HPU (hydraulická jednotka poháněná elektromotorem), vedlejší jednotky D-HPU (hydraulická jednotka poháněná dieselovým motorem) a dvou rámů s olejovými tanky umístěnými na hydraulických válcích. E-HPU je usazena uvnitř hlavní konstrukce a D-HPU je na pilíři přehrady. Tyto jednotky ovládají dva hydraulické válce, které spouštějí nebo vyzdvihují turbíny z moře. Obě jednotky jsou na sobě nezávislé a zajistí tak plynulé fungování systému.

Kamil Staněk, inženýr společnosti Huisman, přibližuje další stránku náročnosti zakázky z hlediska spolehlivosti a ekologie: „Absolutní spolehlivost je v tomto projektu velkou prioritou. V případě poruchy na jedné hydraulické jednotce se automaticky aktivuje druhá, a tím je zajištěn bezproblémový zdvih turbín například při bouřlivém počasí. Dále jsou kladeny speciální požadavky na ochranu životního prostředí. V případě úniku oleje z hydraulického systému musíme zaručit, že se z našeho zařízení nedostane do vody."

Největší holandská protipovodňová zábrana Oosterschelde, na které bude přílivová elektrárna instalována, slouží také jako silniční spojení mezi dvěma oblastmi. Stavba byla zahájena v roce 1976 a kompletně dokončena v roce 1986. Protipovodňová zábrana stojí na 65 pilířích a má 62 ocelových vrat o šířce 42 metrů.

Důležité komponenty dodá český Huisman společnosti Tocardo International, která patří k předním světovým výrobcům přílivových elektráren. Nadnárodní skupina Huisman, do které sviadnovský závod spadá, navázala se společností Tocardo International strategickou spolupráci a drží v ní minoritní podíl.

O společnosti Huisman
Společnost Huisman je specialista v konstrukčním navrhování a výrobě „hi-tech" strojírenských výrobků s vysokou přidanou hodnotou.
Mezi produkty firmy patří ropné vrtné soupravy, pozemní a námořní jeřáby, zařízení pro pokládání potrubí v moři a další.
Výrobky společnosti Huisman míří výhradně na export do celého světa. Zařízení ze Sviadnova je možné vidět například v Mexickém zálivu, u pobřeží Afriky, na amerických ropných polích, v západní Austrálii nebo v Hongkongu.
Ve spolupráci se společností SAAB Czech společnost Huisman vyvinula simulátor vrtné soupravy pro zaškolování vrtařů. Je to první zařízení svého druhu na světě.
Společnost je členem nadnárodní skupiny Huisman, která je světovou špičkou v oboru a působí v 6 zemích po celém světě. Centrála společnosti je v Nizozemí.
Společnost Huisman působí ve Sviadnově od roku 1997. V České republice firma zaměstnává 700 pracovníků. Celá skupina Huisman má 2 800 zaměstnanců
Ve Sviadnově se nachází moderní konstrukční a vývojové centrum, ve kterém pracuje 130 techniků. Technici pracují v mezinárodních týmech a jsou v kontaktu se světovou technickou špičkou.
V posledních dvou letech prošel areál společnosti ve Sviadnově rozsáhlou modernizací za více než 500 mil. Kč. Firma vystavěla moderní vývojové a konstrukční centrum, montážní halu a několik dalších staveb.
Firma úzce spolupracuje s VŠB-TU Ostrava a středními technickými školami v Moravskoslezském kraji.

Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications (zast. spol. Huisman)
Lukáš Klapil
Tel: 603 824 194
E-mail: klapil@crestmorava.cz

Huisman (PR zástupce společnosti)
David Waliczek, Huisman
Tel.: 739 601 140
E-mail: dwaliczek@HUISMAN-CZ.com

Soubory ke stažení

Obrázky
Huisman_vizualizace_1.jpg
Huisman_vizualizace_1.jpg
Huisman_vizualizace_2.jpg
Huisman_vizualizace_2.jpg
Huisman_vizualizace_3.jpg
Huisman_vizualizace_3.jpg
Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.