CZ SK EN

V BRNĚ-KOMÍNĚ OTEVŘELI NOVOU MODULOVOU ŠKOLKU

Vydáno dne: 26. 9. 2017 15:43 TOUAX

Za účasti starostky a zástupců městské části Brno-Komín, statutárního města Brna a představitelů společnosti Touax byla v pondělí 25. září slavnostně otevřena mateřská školka postavená modulovou technologií. Budova s hernou a výdejnou jídla vyrostla za pouhých 5 týdnů a první předškoláky uvítá již koncem září. Vzhledem k dlouhodobému nedostatku vhodných prostor a kapacit v tuzemském školství se modulová výstavba postupně stává stále vyhledávanějším řešením. Inspiraci nachází v sousedním Německu, kde jsou modulové stavby zcela běžnou praxí.

„Při přijímacím řízení do mateřských škol v roce 2015 jsme se potýkali s poměrně velkým nedostatkem míst pro nově nastupující děti. Kapacita našich stávajících třech školek se ukázala jako nepostačující, a proto jsme chtěli tento problém co nejrychleji řešit. Vzhledem k tomu, že nejvhodnější místo pro výstavbu školky se nacházelo v již zrevitalizovaném areálu základní školy, potřebovali jsme najít nejen rychlé, ale i čisté řešení stavby. Klasickým způsobem postavená zděná stavba nám však toto neumožňovala. Když jsme navštívili jiné modulové školky, abychom se přesvědčili o vysokém standardu použité technologie, bylo rozhodnuto. Zárukou pro nás bylo i to, že zakázku bude realizovat firma s velkými zkušenostmi a velmi dobrými referencemi překračujícími hranice naší republiky," vysvětluje Milada Blatná, starostka městské části Brno-Komín, a dodává: „Když nyní vstoupíte do školního areálu, nikoho by nenapadlo, že zde ještě před několika týdny probíhaly stavební práce." Jan Petr, marketingový a exportní ředitel společnosti Touax, jež patří mezi přední dodavatele modulů v České republice a školku v moravské metropoli realizovala, k tomu doplňuje: „Objekty postavené modulovou technologií jsou finančně přijatelným a především velmi rychlým řešením, které dokáže flexibilně reagovat na aktuální požadavky. Díky modulové výstavbě, která se dnes již běžně využívá v sousedním Německu, je možné chybějící kapacity rychle doplnit. Vedení měst a obcí tak nemusí podstupovat zdlouhavý proces klasické výstavby." Modulová stavba zdejší školky vyšla městskou část Brno-Komín na 7,5 milionu korun a moduly pocházejí z výrobního závodu společnosti Touax v Supíkovicích nedaleko Jeseníku.

Komfort pro děti za pouhé tři měsíce
Jednotřídní mateřská škola pro 25 dětí se skládá z deseti modulů společnosti Touax a vznikla na podlahové ploše 162 m2. Realizace proběhla ve velmi krátkém čase, a to i přes složité zakládací podmínky dané geologickými vlastnostmi pozemku, v jejichž důsledku má stavba železobetonové základy, které jsou podepřené dvanácti mikropiloty. Hrubá stavba školky trvala 8 hodin a samotná jednopodlažní budova vznikla za 5 týdnů. S veškerými úpravami a souvisejícími realizačními pracemi včetně terénních pak celková výstavba zabrala pouhé tři měsíce.

„Městská část jako investor kladla značný důraz na kvalitu provedení a stěžejní pro ni bylo, aby se děti v nové školce cítily co nejlépe. Pečlivě zvažovala výběr materiálů, správnou volbu povrchů a dalšího zařízení. To je samozřejmě vidět na finální podobě školky. Podlahy v herně jsou z přírodního lina a v ostatních prostorech a zejména koupelnách byly použity keramické protiskluzové dlaždice. V herně je navíc pro lepší tepelné podmínky a pohodlí dětí instalováno podlahové topení," uvádí Jan Petr. „Standard provedení byl pro nás klíčovým aspektem. V porovnání s obvyklým vybavením podobných školských modulových objektů jsme investovali jak do kvalitních pochůzných povrchů, tak do zateplené provětrávané fasády či dálkově ovládaných žaluzií. Podařilo se nám tak vytvořit příjemné prostředí, s nímž jsme velmi spokojeni. Za největší výhodu považuji rychlost, čistotu a kvalitu provedení. Přála bych si, aby se zde dětem, jejich rodičům, paním učitelkám a ostatním zaměstnancům co nejvíce líbilo a dobře pracovalo," uzavírá starostka městské části Brno-Komín.

Modulová výstavba - rychlé řešení nedostatku kapacit
S nedostatkem vhodných prostor a kapacit se dlouhodobě potýká naprostá většina českých škol a školek. Od počátku 90. let docházelo ke snižování počtu mateřských škol a tento pokles se zastavil až kolem roku 2005 v souvislosti se zřizováním soukromých základních škol. Počet dětí v předškolním věku však od roku 2005 stoupá a dosavadní kapacity školských zařízení nepostačují. Aktuální situace se může stát ještě naléhavější kvůli novele školského zákona platné od letošního září, která zavádí povinné předškolní vzdělávání pro všechny děti, jež k 31. srpnu dosáhly věku pěti let.

***
Touax s.r.o. je dceřinou společností Divize modulových staveb francouzské skupiny Touax, která patří mezi přední evropské firmy na trhu modulových staveb. Specializuje se na projektování, průmyslovou výrobu a stavbu dočasných nebo trvalých objektů stavebnicovým systémem modulů. V České republice má v Supíkovicích hlavní výrobní závod a vývojové oddělení pro celou divizi. V tuzemsku působí již od roku 1991 a těží z více než čtyřicetileté zkušenosti celé skupiny Touax, zejména z modulových trhů Evropské unie.
Skupina Touax, která byla založena již za Napoleona III. v roce 1853, se specializuje na operativní leasing a prodej námořních kontejnerů, nákladních železničních vagónů, nákladních říčních člunů a modulových objektů. Denně pronajímá tato hmotná aktiva více než 5000 zákazníkům po celém světě, a to jak na vlastní účet, tak z pověření investorů. Správa aktiv v hodnotě více než 2 miliardy dolarů řadí skupinu TOUAX mezi vůdčí evropské společnosti na daném trhu.
Společnost Touax je kótovaná na pařížské burze NYSE EURONEXT - Euronext Paris Compartment C (kód ISIN FR0000033003) a je součástí indexů CAC® Small a CAC® Mid & Small a SRD Long-only.

Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.
Marcela Kukaňová
tel.: +420 731 613 618
e-mail: marcela.kukanova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Soubory ke stažení

Obrázky
Touax_modulova skolka_Brno Komin_01.jpg
Nová budova MŠ Pastviny v Brně-Komíně postavena modulovou technologií společnosti Touax
Touax_modulova skolka_Brno Komin_02.jpg
Nová mateřská školka v Brně-Komíně postavená modulovou technologií společnosti Touax
Touax_modulova skolka_Brno Komin_04.jpg
Prostor koupelny a sociálního zázemí mateřské školky v Brně-Komíně
Touax_modulova skolka_Brno Komin_05.jpg
Vstup na terasu modulové mateřské školky v Brně-Komíně od společnosti Touax
Touax_modulova skolka_Brno-Komin_03.jpg
Herna MŠ Pastviny v Brně-Komíně
Touax_slavnostní otevření MŠ Pastviny v Brně-Komíně.jpg
Slavnostní otevření MŠ Pastviny v Brně-Komíně (zleva ředitelka školy Jarmila Líčeníková, náměstek primátora města Brna Petr Hladík, starostka městské části Brno-Komín Milada Blatná a technický ředitel společnosti Touax Michal Vašíček)
Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.