CZ SK EN

STAVEBNICTVÍ BEZ VÍCEPRACÍ? OD ILUZE K REALITĚ DÍKY BIM MODELOVÁNÍ

Vydáno dne: 19. 12. 2017 9:05 Di5 ARCHITEKTI INŽENÝŘI

V létě úspěšně zkolaudovaný rezidenční projekt Terasy Strašnice, do kterého se nyní stěhují majitelé nových bytů, se s pomocí BIM technologie podařilo dokončit dle stanoveného harmonogramu a s minimem kolizí i překročení nákladů na stavební práce. Výstavba 139 bytů v pěti domech v ulici U Hranic v Praze 10 začala v lednu 2016 a dokončena byla rok a půl od zahájení stavebních prací. Dispozice nových bytů se pohybují od 1+kk do 5+kk s podlahovou plochou mezi 32 a 120 m2. Součástí projektu je podzemní parkoviště a také 250 m2 komerčních ploch. Developerem je společnost Skanska Reality, za architektonickým návrhem a projektovým managementem stojí společnost di5 architekti inženýři.

„U projektu Terasy Strašnice jsme BIM technologii využili ve všech fázích projektové přípravy, kterou jsme zpracovávali: od změny návrhu stavby přes dokumentaci pro změnu územního rozhodnutí a stavby před dokončením až po prováděcí dokumentaci a dokumentaci skutečného provedení. V BIMu byla zpracována nejen architektonicko-stavební část, ale také statika, zdravotechnika, vytápění, vzduchotechnika i základní prvky elektroinstalace," říká hlavní inženýr projektu Johana Hanulíková ze společnosti di5 architekti inženýři.

V průběhu projektové přípravy byl na kontrolních dnech k dispozici pravidelně aktualizovaný 3D model, který usnadnil jednání mezi investorem, projektantem a dodavatelem stavby. Vzhledem k terasovému uspořádání obytných domů byla koordinace rozvodů složitější než v běžných obytných budovách. Terasy se otevírají na jižní straně k původní rodinné zástavbě a svažují se od sedmého nadzemního podlaží na úroveň druhého. Díky projektové dokumentaci zpracované v BIMu byly z projektu odstraněny veškeré kolize potrubí v šachtách či při křížení vedení ještě před zahájením výstavby. Podobné kolize lze přitom v klasické 2D dokumentaci odhalit jen velmi obtížně. Zásluhou podrobného 3D modelu bylo navíc možné přesně osadit průchodky pro všechna vedení již při budování železobetonové nosné konstrukce. Dodatečné vrtání prostupů a dobetonávky betonových konstrukcí byly proto minimální. Podobně jako předělávky rozvodů, a to kvůli důslednému dodržování předem vymodelovaných tras.

„Ačkoliv bylo využívání 3D modelu pro vedoucí pracovníky na stavbě novinkou a zpočátku k němu přistupovali s nedůvěrou, během několika týdnů se s modelem naučili pracovat a úspěšně jej využívali při každodenní práci," komentuje Johana Hanulíková.

Terasy Strašnice se nacházejí v sousedství vilové zástavby, která dává místu ráz rezidenční čtvrti s množstvím zeleně. Umístění uvnitř městské struktury je zárukou kompletní občanské vybavenosti a dobré dopravní dostupnosti. Cesta do centra města nezabere více než dvacet minut. Většina bytů poskytne novým majitelům komfort prosluněné terasy nebo balkonu. K přízemním bytům náleží předzahrádky. Při dispozičním řešení interiérů byl kladen důraz na velkorysé pojetí společných prostor. Obytné místnosti jsou navíc vybaveny velkými okny se sníženým parapetem, které poskytují dostatek denního světla i přirozený přechod mezi interiérem a blízkým okolím. Většina bytů má k dispozici praktickou komoru a sklepní kóji.

www.di5.cz
www.bim-point.com
http://reality.skanska.cz/projekty-a-byty/terasy-strasnice

Architektonický ateliér di5 architekti inženýři s.r.o. vznikl v roce 1997. Tvoří ho architekti a inženýři, kteří úzce spolupracují v průběhu všech fází nového projektu. Společně se zabývají přípravou koncepce a návrhem projektu i následným řízením stavby a dohledem nad stavebními pracemi. Realizují projekty z oblastí rodinné a bytové zástavby, administrativních komplexů i občanské vybavenosti a využívají k projektování BIM technologie. Nejvýznamnějšími realizacemi jsou například budova hlavní správy společnosti ČEZ a.s., rezidenční projekty Vivus Uhříněves a Terasy Strašnice nebo dostavba v areálu Philip Morris.

Bim.Point je cloudový on-line nástroj pro práci s BIM modelem staveb vyvinutý společností di5.Tech (dceřiná společnost di5 architekti inženýři s.r.o.). Funguje nejen jako prohlížeč 3D modelu, ale také efektivně pracuje se všemi informacemi o projektu. Umožňuje data intuitivně číst, vyhledávat, třídit, exportovat a nabízí možnost vést evidenci informací a dokumentů připojených k jednotlivým stavebním prvkům. Tento nástroj pracuje s mezinárodně podporovaným datovým formátem IFC pro výměnu dat ve stavebnictví. Byl vyvinut pomocí open source technologií a je zcela nezávislý na softwaru, ve kterém byla data projektu vytvořena.

Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.
Denisa Kolaříková

Account Manager
Gsm: +420 731 613 606
email: denisa.kolarikova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Kamila Čadková
Account Director
Gsm: +420 731 613 609
email: kamila.cadkova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Soubory ke stažení

Obrázky
Terasy Strašnice_foto_01.jpg
Terasy Strašnice_foto_01.jpg
Terasy Strašnice_foto_02.jpg
Terasy Strašnice_foto_02.jpg
Terasy Strašnice_foto_03.jpg
Terasy Strašnice_foto_03.jpg
Terasy Strašnice_vizu_01.jpg
Terasy Strašnice_vizu_01.jpg
Terasy Strašnice_vizu_02.jpg
Terasy Strašnice_vizu_02.jpg
Terasy_Strasnice_BIM_model_01.jpg
Terasy_Strasnice_BIM_model_01.jpg
Terasy_Strasnice_BIM_model_02.jpg
Terasy_Strasnice_BIM_model_02.jpg
Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.