CZ SK EN

ČESKÁ MĚSTA LÁKAJÍ INVESTORY NA PRESTIŽNÍM REALITNÍM VELETRHU MIPIM

Vydáno dne: 16. 3. 2018 10:10 MIPIM

Pozitivní signály od významných investorů: investice do komerčních nemovitostí v téměř všech evropských zemích nadále rostou. Očekávané poptávce investorů vyšla vstříc Praha, Brno a Ostrava: tři největší česká města prezentovala ve společné expozici širokou škálu projektů pro různorodé investiční záměry. MIPIM opět ukazatelem globálních trendů: ústředním tématem letošního ročníku se stalo mapování světové urbanity a naplňování strategií udržitelnosti pro lepší život městských obyvatel.

Dnešním dnem vrcholí veletrh MIPIM, největší evropská přehlídka nemovitostí a investičních příležitostí, jejíž 29. ročník probíhá ve Festivalovém paláci francouzského Cannes od úterý 13. března. V konkurenci desítek evropských metropolí a regionů o pozornost zahraničních investorů usilují také tři největší česká města Praha, Brno a Ostrava. Ta se již podruhé v historii veletrhu představila ve společné expozici CZECH CITIES. Potenciální investoři i další zájemci tak stejně jako vloni mohli všechny podstatné informace získat na jednom místě, kde také měli příležitost k jednání s primátory jednotlivých měst. Synergický obrázek o tuzemském trhu s nemovitostmi dotvářela přítomnost spoluvystavovatelů. Generálními partnery byli skupina CRESTYL a Sekyra Group, partnery byli Accolade, PASSERINVEST GROUP, P3 Logistic Parks a Residomo. Dále se v expozici prezentovaly také společnosti AFI Europe Czech Republic, Bogle Architects, CASUA, Kinstellar, PRK Partners a Unibail-Rodamco. O konkurenci, jaká je na veletrhu mezi evropskými metropolemi, vypovídá i fakt, že se MIPIMu zúčastnilo více než 1 100 zástupců měst a regionů od Londýna přes Berlín a Paříž až po Moskvu. Konkrétní výsledky společné české prezentace se ukážou až za delší dobu s ohledem na velký rozsah prezentovaných projektů a tomu odpovídající investice. Již nyní však lze říci, že návštěvnost expozice byla vysoká: recepce na stánku pro stávající a potenciální obchodní partnery a investory ve středu 14. března se zúčastnilo na 150 hostů. Při recepci vedle primátorů tří největších českých měst promluvil také mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky ve Francii Petr Drulák.

MIPIM patří k nejvýznamnějším globálním evropským fórům v oboru. I když oficiální statistika veletrhu ještě není k dispozici, odhad francouzského organizátora činí více než 25 000 akreditovaných účastníků ze 100 zemí, vystavujících na 20 000 m2 plochy. Z České republiky přijelo do Cannes na 50 společností.

SVĚTOVÍ INVESTOŘI UKÁZALI NA MIPIMU SVŮJ APETIT
Podle výzkumu „Investment market Europe 2018" finanční poradenské společnosti Catella vykazují investiční trhy na začátku roku stejnou dynamiku jako vloni a investice do komerčních nemovitostí pokračují v růstu v téměř všech evropských zemích. Přispívá k tomu i pokračující růst celé evropské ekonomiky, která vloni ukázala svou pružnost vůči globálním otřesům. Byť celkový objem investic na českém realitním trhu podle konzultační společnosti Cushman&Wakefield oproti loňsku poklesne, Česko nadále zůstane atraktivní investiční destinací a celkový objem investic v zemi letos dosáhne 2,5 mld. EUR. Stejně jako v dalších evropských zemích jsou investice v ČR taženy zejména segmentem kancelářských, logistických a průmyslových nemovitostí. Vedle domácích a německých investorů se v Česku očekává zvýšená aktivita nových aktérů z Asie, kteří už s regionem střední Evropy mají zkušenosti. Právě pro prezentaci projektů těmto investorům se MIPIM ukazuje být ideálním fórem: do Cannes letos přijelo více než 5 300 investorů a zástupců finančních institucí. Mezi nejvýznamnější z nich patřily největší světové suverénní fondy z Asie (SAE, Kuvajt, Hongkong, Singapur, Katar, Jižní Korea, Saúdská Arábie).

PRAHA: PROJEKTY CELOMĚSTSKÉHO VÝZNAMU I DATOVÁ PLATFORMA PRO LEPŠÍ PLÁNOVÁNI A ŘÍZENÍ MĚSTA
Pražská primátorka Adriana Krnáčová k prezentaci hlavního města na veletrhu uvedla: „Investoři a další účastníci MIPIMu velmi kladně vnímali, že se tři největší česká města opět prezentovala společně v jedné velké expozici. Ve vzájemné synergii a přitom v různorodosti, dané jednotlivými konkrétními projekty. Praha na veletrhu představila společný projekt hlavního města a Univerzity Karlovy - Kampus Hybernská, jehož cílem je propojení širší veřejnosti a kulturních projektů s aktivitami univerzity v prostředí moderní infrastruktury v historickém centru Prahy. Prostřednictvím generálních partnerů expozice jsme mohli prezentovat také další dva velké připravované projekty celoměstského významu: Smíchov City a Savarin. První z nich znamená rekultivaci rozsáhlého brownfieldu smíchovského nádraží o ploše více než 20 ha a je vzorem pro rozvoj dalších více než 15 brownfieldů v intravilánu města. Jsme velmi rádi, že díky iniciativě Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy již u projektu úspěšně proběhl tzv. proces participace se zapojením široké veřejnosti a že nyní již Sekyra Group jako developer může přistoupit k žádosti o územní rozhodnutí. Dalším velmi významným projektem je Savarin, díky němuž se pod taktovkou skupiny CRESTYL oživí nyní opuštěné území v centru města, propojí se Václavské náměstí a Příkopy a vznikne zde velmi kvalitní architektura od světoznámého britského architekta Thomase Heatherwicka ve spolupráci s českým architektem Jakubem Ciglerem. S dolní částí Václavského náměstí, jejíž rekonstrukce bude hotova koncem tohoto roku, vytvoří budoucí Savarin jeden celek. Těší nás, že všechny tři výše uvedené projekty se v Cannes setkaly s velkým zájmem.
Vedle toho jsme se letos s městskou společností Operator ICT, která má v Praze na starosti celý koncept Smart City, soustředili na podrobnou prezentaci projektu Datové platformy - nástroje, který tvoří základní stavební kámen konceptu Smart City a je extrémně důležitý pro plánování a řízení města. Na MIPIM jsme přijeli pro nové impulsy, jak lze Datovou platformu Prahy dále rozvíjet. A v neposlední řadě je pro nás veletrh inspirací pro technické vychytávky právě do konceptu Smart City a veřejných budov: všimli jsme si např. zajímavé prezentace jednoho start-upu, který vyrábí skla do oken, fungující zároveň jako solární panely."

BRNO: INVESTOŘI PRO PONAVU, INSPIRACE PRO BUDOUCÍ CHYTROU ČTVRŤ ŠPITÁLKA
Brněnský primátor Petr Vokřál k prezentaci města na MIPIMu řekl:
„Jedním z ústředních témat veletrhu byl letos koncept Smart City a nahlížení na tzv. chytré město z různých úhlů pohledu. My jsme na MIPIMu získali inspirace k našemu projektu budoucí brněnské chytré čtvrti Špitálka, na němž si koncept, jak by se město mělo chytře rozvíjet, chceme vyzkoušet v praxi: půjde mj. o úsporné využívání energií, dopravu a parkování, veřejné osvětlení, facility management či zpracování dat. Vedle toho jsme se v naší prezentaci soustředili na oživení lokality Ponava s budoucí realizací tří významných sportovišť: fotbalového stadionu, multifunkční hokejové haly a aquaparku. V rámci projektu počítáme i s více než 20 000 m2 komerčních ploch; naším cílem je totiž vnést do lokality Ponava život i v době, kdy se ve výše uvedených třech sportovištích nebudou konat žádné akce. Celkovou výši investice do Ponavy odhadujeme na 4,5 mld. Kč - a s ohledem na tak velkou investici byl právě veletrh MIPIM pro nás vynikající příležitostí pro jednání jak s potenciálními investory (třeba i jen na jeden segment projektu), tak i s operátory. Úspěšnou realizaci projektu Ponava považujeme za velmi důležitou, protože se může stát akcelerátorem dalšího rozvoje města a navázat na sebe řadu dalších aktivit.
S ohledem na rozsáhlé projekty zásadního významu, které na MIPIMu evropské metropole často prezentují, bychom v příštím ročníku již velmi rádi prezentovali projekt přesunu brněnského hlavního nádraží k řece Svratce. K této variantě se přiklonila Rada města Brna i krajské zastupitelstvo, konečné slovo bude mít česká vláda. Přesunem nádraží by se stávající drážní prostory uvolnily pro další rozvoj města a vzniklo by zde více než 100 ha rozvojových ploch v lokalitě, která zažívá ekonomický boom. Shrnuto - projekt, který se k prezentaci potenciálním investorům na tak významném veletrhu, jakým je MIPIM, přímo nabízí."

OSTRAVA: TENDR PRO INVESTORY NA ROZVOJOVÉ ÚZEMÍ HRUŠOV, MOŽNOSTI PRO VÝSTAVBU V HISTORICKÉM CENTRU MĚSTA
Primátor Ostravy Tomáš Macura k prezentaci na veletrhu uvedl:
„Na MIPIMu jsme vedli jednání s možnými investory a developery pro revitalizaci rozvojového území v Ostravě-Hrušově pro účely lehkého průmyslu a logistiky. Upřesňovali jsme jim detaily - na jejich nabídky totiž čekáme do 30. dubna. Ve své letošní veletržní prezentaci jsme se soustředili také na lokality v historickém centru, navazující přímo na Masarykovo náměstí, a plochy v nově vznikající čtvrti Karolina. Celkem jde o téměř 25 000 m2 pozemků pro různé funkce - od bydlení přes obchody až po kanceláře. Protože během léta letošního roku plánujeme vypsat tendr na investiční záměry v uvedených lokalitách v historickém centru (obdobně jako nyní probíhá tendr na Hrušov), byl pro nás veletrh výbornou příležitostí k diskusi s investory o jejich představách na využití tohoto území, například z pohledu koncepce či objemu investic. A v neposlední řadě jsme představili rovněž projekt rekonstrukce historických městských jatek pro účely galerie moderního umění PLATO, realizovaný podle návrhu uznávaného polského architekta Roberta Konieczného. Tento projekt by se měl stát příkladem budoucí kulturní čtvrti. Těší nás, že si z MIPIMu vezeme ocenění prestižního časopisu fDi´s Intelligence, v jehož žebříčku „fDi European Cities and Regions of the Future 2018/2019 se Ostrava umístila na 6. místě v kategorii Top 10 fDi strategie. Ocenění jsme v Cannes převzali 13. března."

MIPIM: JAK VYHOVĚT NÁROKŮM NA MĚSTA BUDOUCNOSTI?
Také letos byl veletrh ukazatelem globálních trendů. Klíčovým tématem letošního ročníku, v němž se odráží celosvětový vývoj, bylo „Mapování světové urbanity". Podle analýzy OSN naroste světová populace na 8,5 mld. lidí do roku 2030 a 9,7 mld. do roku 2050, přičemž 60 % z nich bude žít ve městech. To bude klást na metropole budoucnosti obrovské nároky, např. pokud jde o jejich schopnost reagovat na klimatické změny, strategie investování, architekturu či stavební technologie. Všichni aktéři realitního byznysu proto musejí hledat cesty, jak expanzi metropolitních oblastí řešit a jaké strategie volit. Ústřední téma světové urbanity rezonovalo už při zahajovací konferenci MIPIMu s názvem „Nová pravidla pro nová města": hlavním řečníkem byla teprve 20letá, ale již celosvětově uznávaná americká spisovatelka, lektorka a aktivistka Adora Svitaková. Ve svém příspěvku shrnula představy a nároky, které na města budoucnosti klade dnešní mladá generace: jde především o rozvoj komunitního života, udržitelnost a chytrá řešení veřejných prostor. Mapování světové urbanity z různých úhlů pohledu byla pak během veletrhu věnována řada konferencí a panelových diskusí včetně tradičního summitu primátorů světových měst ve čtvrtek 15. března. Evergreenem veletrhu zůstala témata související s inovacemi, výstavbou zelených budov a udržitelným rozvojem (tomu byl premiérově na veletrhu věnován speciální summit). Své speciální workshopy měly i jednotlivé segmenty realitního trhu: řeč byla o bydlení, maloobchodních a kancelářských nemovitostech, hotelích, průmyslových a logistických nemovitostech i o projektech zdravotní péče, které se dostávají do popředí zájmu v souvislosti se stárnutím světové populace. Již tradičně se na MIPIMu uskutečnil také investiční summit RE-INVEST za účasti předních světových institucionálních investorů, zástupců penzijních fondů, suverénních fondů a investičních fondů pojišťoven. Svou premiéru mělo letos na MIPIMu Právní fórum jako nový formát pro diskusi, jak národní legislativy zasazené do rámce EU ovlivňují realitní trh.

MIPIM AWARDS: CENY ZA NEJLEPŠÍ STAVBY SVĚTA
Vyvrcholením veletrhu se jako každoročně stalo vyhlášení MIPIM Awards, nejlepších staveb světa uplynulého roku. Tyto prestižní ceny byly letos u příležitosti veletrhu předány vítězným projektům v 11 kategoriích: Administrativní centra, Rekonstruované budovy, Rezidenční projekty, Obchodní centra, Hotely a turistické rezorty, Průmyslové a logistické nemovitosti, Nemocnice a další projekty zdravotní péče, Zelené budovy, Městské projekty regenerace, Projekty budoucnosti a Projekty budoucnosti velkého rozsahu (přesahující 150 000 m2 plochy).

30. ročník veletrhu MIPIM se v Cannes uskuteční od 12. do 15. března 2019.

PŘEHLED VÍTĚZŮ MIPIM AWARDS
Administrativní centra: FELTRINELLI PORTA VOLTA, Milán, Itálie
Rekonstruované budovy: ANTWERP PORT HOUSE, Antverpy, Belgie
Rezidenční projekty: ÎLOT SACRÉ, Brusel, Belgie
Obchodní centra: FICO EATALY WORLD, Boloňa, Itálie
Hotely a turistické rezorty: CATHOLIC - SOCIAL INSTITUTE MICHAELSBERG ABBEY, Siegburg, Německo
Průmyslové a logistické nemovitosti: THE CHAPELLE - MEZINÁRODNÍ LOGISTICKÉ CENTRUM, Paříž, Francie
Nemocnice a další projekty zdravotní péče: THE MAERSK TOWER, Kodaň, Dánsko
Zelené budovy: MARINA ONE, Singapur
Městské projekty regenerace: PORTA NUOVA, Milán, Itálie
Projekty budoucnosti: NÁRODNÍ MUZEUM KATARU, Dauhá, Katar
Projekty budoucnosti velkého rozsahu (přesahující 150 000 m2 plochy): MUI DINH ECOPARK, Mui Dinh, Vietnam

Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.
Kamila Čadková
Account Director
Gsm: +420 731 613 609
email: kamila.cadkova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Soubory ke stažení

Obrázky
Cannes_01.JPG
Cannes – dějiště veletrhu MIPIM.
Cannes_02.JPG
Cannes – dějiště veletrhu MIPIM.
Festivalovy_palac_01.JPG
Do Festivalového paláce přijelo letos na 25 000 účastníků veletrhu ze 100 zemí.
Festivalovy_palac_02.JPG
Do Festivalového paláce přijelo letos na 25 000 účastníků veletrhu ze 100 zemí.
Jednání_stánek_Czech_Cities.JPG
Stánek CZECH CITIES poskytl řadu příležitostí pro jednání i networking.
Ocenění_fDi_Ostrava.JPG
Primátor Ostravy Tomáš Macura (vpravo) a náměstek primátora Radim Babinec (vlevo) právě převzali ocenění prestižního časopisu fDi´s Intelligence, v jehož žebříčku „fDi European Cities and Regions of the Future 2018/2019 se Ostrava umístila na 6. místě v kategorii Top 10 fDi strategie.
Prezentace_Brno_P.Vokřál.JPG
Primátor Brna Petr Vokřál při prezentaci pro investory a obchodní partnery na stánku Czech Cities 14. března.
Prezentace_Czech_Cities_P.Drulák_velvyslanec_ČR_ve_Francii.JPG
Prezentaci pro investory a obchodní partnery na stánku Czech Cities 14. března zaštítil mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky ve Francii Petr Drulák.
Prezentace_Ostrava_T.Macura.JPG
Primátor Ostravy Tomáš Macura při prezentaci pro investory a obchodní partnery na stánku Czech Cities 14. března.
Prezentace_Praha_A.Krnáčová.JPG
Primátorka Prahy Adriana Krnáčová při prezentaci pro investory a obchodní partnery na stánku Czech Cities 14. března.
Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.