CZ SK EN

JAKÝM ZPŮSOBEM SE VE SVĚTĚ VYUŽÍVÁ POTENCIÁLU ONLINE INFLUENCERŮ? VÝSLEDKY PRŮZKUMU GLOBÁLNÍ SÍTĚ IPRN.

Vydáno dne: 9. 4. 2018 11:56 CREST COMMUNICATIONS

Praha 9. dubna (Crest Communications) – Online influencers mají významný vliv na vnímání značky, její interakci se zákazníkem a nakupování ze strany spotřebitele. Síť PR organizací International Public Relations Network (IPRN) v nedávné době provedla výzkum mezi svými členy s cílem odhalit, jakým způsobem mohou značky využívat svých vztahů s blogery a influencery po celém světě. Na základě zkoumání zdrojů z devíti zemí si IPRN vytvořil náhled v několika oblastech, které rozhodují o celkovém úspěchu ve světě influencers marketingu. Jedna věc je jistá. Tradiční PR už dnes nestačí. Za posledních několik let se objem influencer marketingu několikanásobně zvětšil. Přičemž se očekává, že do roku 2020 vzroste na neuvěřitelných 10 miliard dolarů. S blogery a influencery se musí počítat v PR plánech po celém světě.

Čína
Ye Wangová z čínské společnosti Blue Digital poznamenává, že čínská platforma mikro-blogerů Weibo s každodenním počtem 132 miliónů aktivních uživatelů výrazně dominuje internetové konverzaci. Uvádí, že její nejúspěšnější uživatelé disponují mimořádně velkým vlivem.

Za tyto vůdčí uživatele sítě Weibo jsou považování ti, kteří měsíčně zaznamenávají více než 100 000 návštěv. Obvykle mají klíčový vliv na veřejné mínění ve své vlastní sféře," řekla Wangová. „Vzhledem k obrovskému dopadu na veřejné mínění je z hlediska každodenních i strategických PR aktivit nesmírně důležité zabývat se vztahy s vůdčími představiteli platformy Weibo. Pracovníci PR musí zvážit demografická data jejich fanoušků, styl a interakci s nimi i četnost propagace."

Itálie
Marta Sternaiová z italského Twister Communications uvádí, že vztahy s blogery jsou rozhodující pro každodenní práci společnosti. Poznamenává, že konkrétně blogy věnované hračkám, technice a potravinářským výrobkům mají skutečně velký vliv na své čtenáře.

„Blogeři jsou dnes stejně důležití jako tradiční novináři," říká. „V dnešním konzumním světě už nemáme klienty, kteří by po nás v oblasti mediálních vztahů žádali práci jen v tradičním stylu. Každý den pátráme po nových blogerech, kteří mají za sebou skutečné skupiny sledujících a solidní počty návštěv, a zaměřujeme se na ně."

Německo
Nuray Güler z německé společnosti primo PR uvádí, že influencer marketing letos zaznamená v Německu další boom a čeká ho postupný vývoj do podoby dlouhodobých vztahů.

„Formy dlouhodobé spolupráce, především s mikro-influencery vhodnými pro danou značku jsou efektivnější než krátkodobé aktivity," prohlásila Güler. „Vysoký potenciál mají také různé cílové skupiny v odvětví turistiky, životního stylu a gastronomie. Změnu například vidíme ve skupině padesáti- a víceletých ‘stříbrovlasých internetových surfařů‘, kteří se dali na podnikání jako blogeři."

Güler poznamenává, že bychom neměli ignorovat ani další možnost komunikace, kterou poskytuje video. „Důležitost videa se pro klienty postupně zvyšuje, a to především na Facebooku. V důsledku trendu vyprávět příběhy prostřednictvím videa se z obchodníků a komunikačních specialistů dnes fakticky stávají televizní producenti."

Rusko
Victoria Poydaová z ruské společnosti PR Partner tvrdí, že blogeři jsou v zemi rozhodující v prostoru B2B, protože jim lidé více věří než většině médií.

„Jde prakticky o jediný nástroj public relations, který dokáže působit svým vlivem na prodej," vysvětlila. „A vliv mají nejen nejvrcholnější blogeři v příslušných odvětvích. Ochotnější ke spolupráci s firemními značkami mohou být relativně noví blogeři a influenceři se stoupající sledovaností, řekněme s 20 000 lidmi sledujících jejich instagramový účet."

USA
Jan Gusich, zakladatelka americké agentury akhia, poznamenává, že podpora ze strany jediného populárního blogera může dostat neznámou společnost na digitální mapu. Ve srovnání s tradičním PR, získává umístění v digitálním prostoru stále větší důležitost.

„Odpověď je prostá: sledujte své publikum," říká Gusich. „Ve spolupráci s influencery lze rozhodnout, zda má smysl spouštět program v rámci několika komunikačních kanálů (příspěvky blogu, podpora na Twitteru, sdílení informací na Instagramu), nebo se zaměřit na jedinou platformu a využívat jediného nástroje. Například populárního YouTube."

Španělsko

Také ve Španělsku trendy odrážejí vývoj známý ze všech ostatních zemí, kde si představitelé firemních značek stále více uvědomují sílu blogerů a uživatelů Instagramu.

„Ve Španělsku získali velký význam influenceři ze všech sociálních médií," uvedl Alberte Santos z Evercomu. „Většina konzumních a lifestylových značek má v rozpočtu vyhrazeny prostředky potřebné k působení na tyto vlivné hlasy. Ale získat jejich pozornost vyžaduje, abyste něčím vynikali nad ostatními. Zjistili jsme, že dobře funguje velice osobní přístup - snažíme se pochopit, o jaká témata se tito influenceři zajímají. A hlavně zda zaujmou stoupence, kteří je sledují. V tom obsahovém principu nevidíme rozdíl oproti tradičnímu PR."

Diego Barcelo z Comunicación Iberoamericana souhlasí. „Význam blogerů u nás každým rokem roste," říká. „Stali se vůdčími osobnostmi v tomto sektoru a mohou mít pro propagaci značky větší význam než reklama nebo tradiční mediální podpora."

Dánsko
Během několika posledních let vzrostl zájem o influencer marketing," říká Gitte Hoyerová z Kragelund Kommunikation. „Přesunul se od ‘klasických' blogerů s vlastními platformami k influencerům působícím v rámci jiných sociálních médií na vysoce sledovaných kanálech YouTube nebo instagramových účtech," prozradila.

„Dosáhnout s nimi úspěchu vyžaduje důkladné prověřování," dodává Hoyerová. „Zvažujeme věk a místo působení blogerů a samozřejmě se také zajímáme o to, kdo je sleduje. V úvahu bereme nejen velké, ale i malé blogery, kteří bývají často sledováni skupinou vysoce loajálních stoupenců."

Velká Británie
Pauline Gillanová z britské McOnie Agency vysvětluje, že pro úspěch značky ve světě blogerů a influencerů je důležitá její pověst i hodnověrnost. „Vztahy bývají založeny na důvěře a loajalitě a tyto předpoklady nelze splnit přes noc," uvádí Gillanová. „Vytvořit dobré vztahy dá práci."

Peter Haddock, konzultant z Edson Evers, souhlasí. „Blogeři a influenceři předstihují tradiční média, neboť jejich návštěvnost se v rámci komunikačních kanálů pro specifické publikum dramaticky zvyšuje," tvrdí Haddock. „Nyní zaznamenáváme mnohem vyšší poptávku po zapojení blogerů, které je vysoce oceňováno napříč kanály sociálních sítí."

Gillanová dodává, že nová regulační opatření vyžadují od firemních značek, aby se nadále více snažily. Britský úřad pro normalizaci v reklamě (Advertising Standards Authority) vyhlásil v roce 2017 požadavek, aby blogeři spolupracující s firemními značkami označovali sponzorované příspěvky, které doporučují hashtagy (například #ad nebo #sponsor). To se neobešlo bez silného odporu ze strany firem, neboť zástupci značek v důsledku tohoto opatření cítili snížení hodnoty svých zpráv. „A tak nejcennější jsou nyní neplacené, přirozeně vznikající blogy z iniciativy samotných blogerů. Takže pro nás je absolutně nezbytné vytvářet tento typ loajality ke značce."

Panama
Monique de Saint Malo Eletaová z panamské společnosti Stratego poznamenává, že odvětví potravinářského a pohostinského průmyslu a cestovního ruchu patří k oblastem nejvíce ovlivněným posunem k marketingu s využitím influencerů a blogerů.

„Obecně řečeno si myslím, že značky budou muset dále navýšit své rozpočty digitálního marketingu," uvedla. „Tam, kde kdysi bývali novináři naším nejvyhledávanějším komunikačním kanálem k předávání našich poselství veřejnosti, jsou nyní také blogeři a influenceři."

***

Dozvěděli byste se rádi více o globálních trendech marketingu s využitím blogerů a influencerů? K dispozici vám jsou odborníci z naší sítě! Pro získání dalších informací kontaktujte generálního tajemníka společnosti IPRN Luise G. Gonzaleze (luis.gonzalez@iprn.com) nebo navštivte webové stránky www.iprn.com


O síti IPRN
IPRN byla založena v roce 1995 a v současné době patří k největším světovým agenturním sítím. Její členové, rozmístění po celém světě, pokrývají trhy v Severní a Jižní Americe, západní a východní Evropě, na Středním východě, Dálném východě a v Africe. Souhrnný příjem z honorářů našich členů přesahuje 1,5 miliardy USD při počtu více než 6 000 PR expertů, nabízejících jak znalosti místních trhů, tak globální dosah všem klientům, kteří požadují PR programy pro vybrané trhy. Jeden z členů hostí každým rokem pořádané oficiální generální shromáždění. V roce 2018 se toto setkání uskuteční v květnu v Pekingu. V České republice je zástupcem IPRN agentura Crest Communications.

Pro další informace navštivte www.IPRN.com

Mezinárodní kontakt:

Luis G. Gonzalez, General Secretary, IPRN

Mobil: +34 629 507 253

Email: luis.gonzalez@iprn.com

Kontakt v České republice:

Aleš Langr, Crest Communications

M: +420 731 613 600

ales.langr@crestcom.cz

Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.