CZ SK EN

NOVÉ ADMINISTRATIVNÍ CENTRUM AFI KARLÍN JE VZOROVÝM PŘÍKLADEM UDRŽITELNÉ VÝSTAVBY

Vydáno dne: 20. 4. 2018 9:02 ČESKÁ RADA PRO ŠETRNÉ BUDOVY

Po necelých dvou letech od zahájení výstavby vznikl v Praze 8 nepřehlédnutelný kancelářský komplex AFI Karlín. Ten je unikátní nejen svou zelenou fasádou vytvářející nejrozsáhlejší systém vertikálních zahrad v celé střední Evropě, ale i použitými energeticky šetrnými řešeními, která jsou v souladu s principy dlouhodobě udržitelného rozvoje. Díky tomu objekt aspiruje na získání prestižní certifikace ve standardu BREEAM Excellent. Detaily energeticky úsporných řešení komentuje Česká rada pro šetrné budovy, která uspořádala do AFI Karlín exkurzi zájemců o šetrné stavebnictví z řad odborníků i široké veřejnosti v rámci svého dlouhodobého cyklu Green Building Club.

Administrativní komplex dvou budov, jejichž půdorys připomíná křídla motýla v letu, je svým koncepčním i technologickým řešením na tuzemské poměry zcela nevídaný. Spojuje v sobě řadu energeticky šetrných řešení a technologií - od zelení porostlé fasády tvořící přirozenou izolaci stavby přes inteligentní systém vnějšího stínění až po mechanismus zavlažování a využívání dešťové vody. Vyniká tak energetickou soběstačností a pozitivním vlivem nejen na okolní prostředí, ale i na samotné uživatele. „Kancelářská budova AFI Karlín je velmi zdařilým příkladem dobré praxe šetrného stavebnictví, zohledňující aspekty trvalé udržitelnosti a energeticky úsporných řešení. Developerské společnosti AFI Europe Czech Republic se ve spolupráci s architekty a dodavateli podařilo v rámci projektu realizovat řadu inspirativních a užitečných prvků přispívajících k tvorbě vhodného mikroklimatu budovy. Vedle respektu k životnímu prostředí tak AFI Karlín splňuje i veškerá kritéria zdravého vnitřního prostředí a zaručuje maximální uživatelský komfort," hodnotí přínos nově dokončené stavby Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy. Na realizaci projektu podle architektonického návrhu studia CMC Architects se dodávkami technologií a šetrných řešení podílela řada významných společností, které jsou členy České rady pro šetrné budovy: Armstrong Building Products, Heluz, Hunter Douglas, Kingspan, Knauf Insulation, Legrand, Němec a divize Building Technologies společnosti Siemens. „Jsme velmi rádi, že exteriér i interiér administrativního komplexu vyvolávají jen samé nadšené reakce. Vedle funkčních, energeticky úsporných řešení jsme mysleli i na estetiku a genius loci celé lokality, který se odráží ve vstupních lobby. Ty zdobí originální skleněné skulptury, které podle návrhu uznávaného českého designéra Maxima Velčovského vyrobila společnost Lasvit. Jde o čtyři významné osobnosti, které jsou úzce spjaty s historií Karlína: herečku Olgu Scheinpflugovou, průmyslníka Emila Kolbena, vynálezce Františka Křižíka a českou královnu Karolínu Augustu Bavorskou," dodává Doron Klein, generální ředitel AFI Europe Czech Republic.

Zelená fasáda jako přirozená izolace
Budova AFI Karlín je v první řadě výjimečná svou celoprosklenou fasádou pokrytou více než 40 tisíci živých rostlin. Právě díky zelení porostlým stěnám vyniká svými izolačními vlastnostmi a pomáhá snižovat výdaje na energie při provozu klimatizace. Oproti klasickým zděným stavbám, které se v teplých měsících přehřívají a naakumulované teplo vydávají zpět do svého okolí, tak působí jako přirozené chlazení, brání přehřívání vnitřních prostor a snižuje také teplo okolního prostředí. „Vytvoření rozsáhlé vertikální zahrady bylo ve specifických klimatických podmínkách střední Evropy velkou výzvou. Rostlin, které v zimě vypadají alespoň trochu zajímavě, totiž není mnoho a jejich výběr bude ještě řadu let probíhat. I přesto jsme se této příležitosti chopili a těšíme se na období vegetace, kdy se bude fasáda krásně zelenat," uvádí Josef Němec, jednatel společnosti Němec zaměřující se na tvorbu systémů vertikálních kaskádových zahrad. Závlahu zeleně v rámci objektu zajišťuje inteligentní zavlažovací systém založený na sběru a následném využívání dešťové vody. Z hlediska realizace byla dalším náročným úkolem i samotná geometrie fasády ve tvaru elipsovitých motýlích křídel, jak zmiňuje František Tauchman, technický konzultant výrobce izolačních a zateplovacích systémů Kingspan: „Pro dodavatele lehkého obvodového pláště budovy jsme proto vyráběli přesně nařezané izolační panely, přičemž každý z nich musel být ze všech čtyř stran seříznutý na požadovaný rozměr s minimální tolerancí. Sendvičové panely byly stejně jako okenní výplně vsazeny do systémových hliníkových profilů; kromě izolační funkce plní i nosnou oporu pro truhlíkový systém vegetační fasády. Nestandardní kotvení tohoto vegetačního systému jsme posuzovali a experimentálně ověřovali zkouškami únosnosti i v naší laboratoři."

Akustické řešení bez ozvěn
Členitost a měkký charakter vrchní vrstvy fasády plné zeleně a rostlin také přispívá k dobrým akustickým podmínkám kancelářského komplexu. Hluk je díky tomu pohlcován a nepříjemně se nerozléhá do okolí jako například u staveb z čistě skleněnou fasádou, které nejsou schopny zvuk bez vhodných opatření pohltit. Interiérového řešení akustiky se zhostil výrobce stropních podhledových systémů Armstrong Building Products. Ten se však musel vypořádat s jiným požadavkem vyplývajícím z návrhu stavby, na který upozorňuje Jiří Gina, zástupce technického prodeje společnosti: „Architekti ze studia CMC Architects chtěli dodržet původní návrh akustického podhledu a jako materiál byl od začátku prosazován kov. Museli jsme tedy dosáhnout snížení váženého koeficientu zvukové pohltivosti na hodnotu 0,7, což se nám podařilo vyřešit pomocí perforace kovového podhledu s akustickým flísem. Tvar podhledu musel dále kopírovat křivky všech čtyř stěn fasády, tedy výseč elipsy. Důrazný požadavek byl kladen i na čelo podhledu, které mělo zakončení podhledů kolem elips zajišťovat. Tento detail jsme proto vyřešili pomocí profilu o výšce 100 mm."

Efektivní stínění a výhody trojskel
Zejména u kancelářských budov je velmi podstatným technickým prvkem účinný systém stínění. Ten je běžný u kancelářských budov kategorie A v celé Evropě - a obecně patří ke klíčovým parametrům všech energeticky úsporných budov, protože zabraňuje zahřívání skel. Aktivní textilní rolety proti slunci má i kancelářský komplex AFI Karlín. Jsou sice průhledné, ale dokážou dostatečně stínit sklo, aby se nezahřívalo a nepropouštělo teplo dovnitř budovy. Volba tkaného materiálu rolet navíc odpovídá požadavkům na vhodnou akustiku objektu. „Stínění zajišťuje materiál z tkaných skelných vláken potažených PVC s velmi vysokou účinností ve vztahu ke schopnosti tlumit tepelné sluneční záření. Všechny rolety jsou navíc zapojeny do inteligentního řídicího systému, který umožňuje jejich nastavení a uzpůsobení v závislosti na povětrnostních a světelných podmínkách a současně i podle individuálních požadavků samotných uživatelů," vysvětluje Jan Malý, prodejní manažer společnosti Hunter Douglas vyrábějící stínící techniku. Ve zmírňování intenzity denního světla pomáhá roletám i trojsklo, které udržuje teplo mimo budovu v létě a v zimě naopak uvnitř. Teplotu v kancelářích je navíc možné individuálně regulovat v závislosti na aktuálních potřebách. Takto řešená budova je charakteristická nejen výrazně nižší spotřebou energie potřebnou k vytápění či ochlazování interiérů, ale i příjemnějším a zdravějším prostředím pro samotné uživatele.

Poznámka pro editory:
Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) spojuje společnosti a organizace napříč oborem šetrného stavebnictví: od projektantů, architektů přes dodavatele materiálů a technologií až po stavební firmy a developery. Její misí je podněcovat tuzemský trh k přeměně způsobů, jakými se navrhují, staví, rekonstruují a provozují budovy a urbanistické celky. Cílem je vytvořit zdravé, prosperující, ekologické a společensky ohleduplné prostředí, zvyšující kvalitu života. Rada má v současné době více než 70 členů.
AFI EUROPE Czech Republic, dceřiná společnost skupiny Africa Israel Investments, je předním mezinárodním investorem a developerem v oblasti komerčních a bytových nemovitostí se zaměřením na realitní trhy střední a východní Evropy. V České republice působí od roku 1997 a má za sebou řadu projektů: nákupní centra Palác Flora a AFI Palác Pardubice, rezidenční komplexy Korunní Dvůr, Tulipa Rokytka a Tulipa Modřanská rokle nebo logistický park D8 European Park. Na poli kancelářských nemovitostí realizovala kromě projektu AFI Karlín také tři fáze administrativního centra Classic 7 Business Park v pražských Holešovicích a v současné době staví administrativní komplex AFI Vokovice v Praze 6 - Veleslavíně. Zároveň je ve výstavbě i rezidenční projekt Tulipa Třebešín v Praze 3 a multifunkční projekt AFI CITY v Praze 9 u stanice metra Kolbenova, který zahrnuje rezidenční, administrativní a obchodní plochy. www.afi-europe.eu, www.butterfly-karlin.cz

Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.

Marcela Kukaňová
Tel.: +420 731 613 618
E-mail: marcela.kukanova@crestcom.cz

Kateřina Lanková
Tel.: +420 775 899 353
E-mail: katerina.lankova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Soubory ke stažení

Obrázky
AFI_Karlin_Ⓡ_Lasvit_01.jpg
AFI_Karlin_Ⓡ_Lasvit_01.jpg
AFI_Karlin_vizualizace_01.jpg
AFI_Karlin_vizualizace_01.jpg
AFI_Karlin_vizualizace_02.jpg
AFI_Karlin_vizualizace_02.jpg
Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.