CZ SK EN

Obloha nad DNY NATO v Ostravě se zabarvila květy vlčích máků

Vydáno dne: 15. 9. 2018 12:56 DNY NATO

Ostrava. Mimořádný, ojedinělý historický průlet šestnácti druhů letecké techniky za tónů Smetanovy Vltavy v úvodu letošních Dnů NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR předznamenal program věnovaný připomenutí stého výročí vzniku Československa a jeho ozbrojených sil. V závěru průletu byly na obloze rozsypány symbolické tisíce vlčích máků jako vzpomínka na všechny padlé v letech 1918-2018 a vrtulník MI-24 nabarvil na nádherné pozdně letní obloze trikolóru české státnosti. Na velmi bohatém programu, obohaceném v tomto roce i o historické expozice a techniku, se podílelo 20 účastnických států, z nichž USA měly statut speciální partnerské země. První den víkendové show XVIII. ročníku Dnů NATO v Ostravě & IX. Dnů Vzdušných sil Armády České republiky konané na Letišti Leoše Janáčka Ostrava navštívilo 95.000 návštěvníků.

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR představují v tomto roce, vedle pražské vojenské přehlídky, nejvýznamnější veřejnou akci v celé České republice zaměřenou na připomenutí stého výročí vzniku Československa a jeho ozbrojených sil. Jakmile ustal noční déšť a mezi mraky se objevilo slunce, nikdo už nepochyboval, že letošní největší bezpečnostní akce ve střední Evropě, bude stát zato. Prostory statických i dynamických ukázek se postupně zaplnily návštěvníky, kteří sledovali dění na zemi i ve vzduchu. V obležení byla i technika speciálně partnerské země. Na prohlídku největších exponátů druhého největšího dopravního letadla US Air Force, C 17 III Globmaster a strategického bombardéru B-52H, stály desítky zájemců v neustálé řadě. Pohled na osádku dvou bitevních vrtulníků Apache AH-64 v kloboucích jízdní kavalerie připomínal záběr z kultovního filmu Apokalypsa od F. F. Coppoly. Mezi soudobou pozemní technikou, tankem M1 Abrams a bojovým vozidlem pěchoty M2 Bradley byla vhodně umístěna technika historická a dávala tak jasně najevo, kudy se ubírá vývoj.
Na obloze, kromě sólových vystoupení display pilotů se soudobými letouny F-16 Fighting Falcon (Polsko, Dánsko, Belgie); Eurofighter Typhoon (Španělsko, Velká Británie); PC-9M Hudournik (Slovinsko); F/A-18 Hornet (Finsko); MiG-29 (Slovensko), JAS-39 Gripen (Česko a.j. Mi-24/35 a historickými J32 Lansen (Švédsko); SK 35 Draken (Švédsko); AJS37 Viggen (Švédsko); W-3A Sokol (Česko), Spitfire Mk.XVI (Česko); Jak-6 (Česko); MiG-15UTI (Česko), byly nejsledovanější oblíbené akrobatické skupiny. V tomto ročníku dostala premiérový prostor na ostravském nebi chorvatská letka „Křídla bouře" na strojích PC-9M a polský tým „Bílo-červené jiskry" na proudových strojích TS 11 Iskra. Obě sklidily zasloužený aplaus diváků.
Linka oslav stoletého výročí založení Československa a jeho ozbrojených sil byla velmi zřetelná i v rámci statické expozice, kdy byl díky spolupráci se Slezským zemským muzeem věnován rozsáhlý prostor historické vojenské technice i jejím replikám za účasti klubů příznivců vojenské historie. Návštěvníci tak měli jedinečnou možnost si prohlédnout například slavný československý tank LT-38, sovětský tank T-34 či repliky letounů Jak-3 a Spitfire Mk. IX.

Největší branně bezpečnostní show ve střední Evropě má za sebou první den. Zítra se brány letiště Leoše Janáčka opět otevřou v 8:30 a atraktivní program i slibná předpověď počasí předznamenává, že půjde o další zajímavý den pro návštěvníky akce. Kde jinde můžete vidět v takové míře techniku a vybavení různých bezpečnostních složek, hasičů a potkat se s nimi, než na Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR.

Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.