CZ SK EN

PRVNÍ DEN DNŮ NATO V OSTRAVĚ & DNŮ VZDUŠNÝCH SIL AČR 2019 NAVŠTÍVILO 125.000 OSOB

Vydáno dne: 21. 9. 2019 13:49 DNY NATO

Program XIX. Dnů NATO v Ostravě & X. Dnů Vzdušných sil AČR je oslavou 20. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance a 70. výročí od vzniku Severoatlantické aliance. Za příjemného pozdně letního počasí navštívilo první den největší bezpečnostní přehlídky v Evropě a nejvýznamnější veřejné akce v České republice přibližně 125 tisíc návštěvníků. Zatímco na zemi byla dominantní statická ukázka obřích letounů a technika 4 zahraničních pozemních armád, ve vzduchu pak vládly atraktivní show 3 leteckých akrobatických skupin. Speciální partnerskou zemí tohoto ročníku je Rumunsko a nad Letištěm Leoše Janáčka Ostrava vlají vlajky sedmnácti zúčastněných zemí a vlajka NATO.

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & X. Dnů Vzdušných sil AČR je doslova nabitý špičkovým programem a to nejen co do množství, ale především atraktivností jednotlivých bodů statického i dynamického programu. Ve vzduchu i na zemi je připraveno téměř 70 dynamických ukázek v celkové délce 16 hodin.

Mezi leteckou technikou nešlo skutečně přehlédnout alianční letoun E3A Sentry systému AWACS, Airbus A 400, strategický B-52 Stratofortress, KC-135 Stratotanker a největší sériové letadlo světa, C-5M Super Galaxy. Spolu s letadly a vrtulníky účastnických zemí bylo v areálu přibližně 100 letecké techniky, včetně nového letounu L-39NG z produkce společnosti Aero Vodochody a amerických vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, jež v českém letectvu nahradí dosluhující Mi-24/35, které byly neuvěřitelnou pastvou zejména pro letecké fanoušky. Ale i ostatní návštěvníci, často v rodinné pohodě, sledovali na dekách položených na trávníku dynamické ukázky ve vzduchu, zejména debutová vystoupení hned tří akrobatických týmů - francouzské skupiny Patrouille de France, finských Midnight Hawks a švýcarské skupiny PC-7. Symbolickou třešničkou na dortu bylo společné mistrné vystoupení Mistra světa v letecké akrobacii Martina Šonky na speciálu Extra 300SR a display pilota, kpt. Ivo Kardoše na JAS-39 C Gripen. Tichým zážitkem byl ojedinělý společný seskok celkem čtyřiceti českých a polských parašutistů speciálních sil ze dvou letounů C-295 Casa, kteří na několik minut zaplnili oblohu nad letištěm. Zajímavé bylo i vystoupení rumunského Migu 21, který kdysi ve výzbroji 8. stíhacího leteckého pluku dislokovaného, právě na letišti v Mošnově.

Rumunsku patří letos role speciálního partnerského státu Dnů NATO. Poprvé se na Dnech NATO představuje rumunská pozemní technika, která je zastoupena hlavním bojovým tankem TR-85 Bizon, kolovým obrněným transportérem Piranha III nebo samohybným protiletadlovým systémem Gepard. Rozsáhlou prezentaci záchranářské techniky přichystalo i rumunské ministerstvo vnitra. Expozici pozemní techniky na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil AČR obohacují kromě Rumunska a České republiky také další tři zahraniční účastníci. Polsko reprezentuje speciální jednotka AGAT se svým vozovým parkem včetně obrněného vozidla Oshkosh M-ATV, Německo představuje kromě techniky bezpečnostních složek také hlavní bojový tank Leopard 2, bojové vozidlo Puma a obrněný kolový transportér Boxer a Spojené státy jsou zastoupeny hlavním bojovým tankem M1 Abrams, bojovým vozidlem pěchoty M2 Bradley a kolovým obrněným transportérem Stryker.

Spolu s prezentací hasičských záchranných složek, celníků, vězeňské služby a dalších, se tak první den XIX. Dnů NATO v Ostravě & X. Dnů Vzdušných sil AČR stal korunovaným svátkem bezpečnosti.

Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.