CZ SK EN

K PÉČI O NEMOHOUCÍ SE ČEŠI STAVÍ ČELEM. PRO PŘÍPAD VYSOKÝCH VÝDAJŮ BY SE POJISTILI

Vydáno dne: 9. 11. 2021 10:55 EMA DATA

Češi přistupují k péči o nemohoucí zodpovědně. Podle průzkumu společnosti EMA data je 73 % respondentů přesvědčených o tom, že starost o osobu blízkou by měla být záležitostí rodiny. A to i za cenu vysokých nákladů, které nejčastěji odhadují na 10–20 tisíc korun měsíčně. Polovina z nich by přitom byla ochotná platit speciální připojištění, nejčastěji 200 až 600 korun.

Aktuální průzkum společnosti EMA data ukazuje, že dlouhodobě nemocného člověka má v rodině či ve svém blízkém okolí více než třetina dotazovaných. „Vlivem nemoci, úrazu či stáří se lidé dostávají do situací, kdy jsou odkázáni na pomoc druhých. A mnohdy jsou na nich dokonce plně závislí. V průzkumu jsme se proto účastníků ptali, kdo by se podle nich měl o nemohoucí osobu postarat. Přes 73 % lidí odpovědělo, že takovou péči mají zajistit především sami rodinní příslušníci," uvádí Petr Zámečník, analytik společnosti EMA data. Zodpovědnost do rukou státu by předalo 24 % a zbylá část Čechů (necelá 3 %) by v tomto případě raději využila služeb neziskových organizací.

Náklady na péči? Češi jsou realisté
Češi si uvědomují, jak finančně náročná může být starost o blízkého člověka. Více než ¾ by tak rozhodně nepřekvapily měsíční výdaje nad 10 tisíc korun. „Péče o nemohoucího se vždy v určité míře promítá do rozpočtu domácnosti. U některých rodin mohou náklady vyšplhat až na řádově desítky tisíc korun," nastiňuje Martin Viktora, spoluzakladatel společnosti EMA data. Více jak 44 % dotázaných přitom očekává výdaje na péči v rozmezí od 10 do 20 tisíc korun za měsíc. Čtvrtina by pak nebyla zaskočena ani částkou od 20 do 40 tisíc korun a 6 % odhaduje náklady ještě vyšší.

Lidé by se rádi připojistili
Být nemocnému či starému člověku neustále nablízku má v řadě případů za následek pokles příjmů, mnohdy i ztrátu zaměstnání. Rodina je tak následně vystavena obrovskému finančnímu tlaku. „Aby podobným situacím Češi předešli, byli by ochotni platit pojistné na péči, a to nejčastěji od 200 do 600 korun měsíčně. Čím vyšší náklady na péči pak lidé očekávají, tím častější je u nich ochota platit pojistné nad 800 korun za měsíc," popisuje Petr Zámečník. Mladší respondenti by častěji než starší ročníky neváhali platit vyšší měsíční pojistné. Z odpovědí dotazovaných navíc vyplývá, že na výši pojistného nemá vliv aktuální příjem domácnosti.

O průzkumu:
Průzkum společnosti EMA data proběhl on-line a zúčastnilo se ho 1 129 respondentů ve věku 21-61 let, přičemž statistický vzorek reprezentuje jednotlivé regiony, věkové skupiny, pohlaví a ekonomickou aktivitu respondentů. Sběr dat probíhal v období 4. - 14. 8. 2021.

Kontakt pro média:
Lucie Pech
PR Consultant
+420 731 615 033
lucie.pech@crestcom.cz

O projektu EMA data:
Společnost EMA data se zabývá monitoringem a analytikou finančního a realitního trhu. Usnadňuje strategická a byznysová rozhodování a nabízí přehled toho nejdůležitějšího, co se v oblasti financí a realit právě děje. Za projektem stojí lidé s dlouhodobými zkušenostmi v oboru, Jiří Paták, zakladatel mnoha digitálních start-upů jako je Chytrý Honza, Patron, LUSQ, EMA data, dále pak Martin Viktora, autor úspěšných portálů Poradci-sobě.cz, Realiťáci-sobě.cz nebo finanční konference FINfest, a Petr Zámečník, datový analytik, vysokoškolský pedagog a šéfredaktor webu Poradci-sobě.cz.

Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.