CZ SK EN

NA TRHU CHYBÍ NÁJEMNÍ PROJEKTY PRO DLOUHODOBÉ RODINNÉ BYDLENÍ. ZMĚNÍ SE PŘÍSTUP INVESTORŮ?

Vydáno dne: 23. 5. 2022 9:52 JRD/JRD GROUP

Vyjádření Pavla Linhy z analytického oddělení JRD Group

Podle Eurostatu připadlo České republice v minulém roce jedno neblahé prvenství: ceny nemovitostí se zde zvýšily nejvíce ze všech zemí Evropské unie. V meziročním srovnání vzrostly o téměř 26 %. V Praze dnes lidé potřebují až 16 průměrných ročních hrubých mezd, aby si mohli pořídit vlastní bydlení v novém bytě o velikosti 70 m2. Kvůli řadě nepříznivých faktorů - stálému, ač pozvolnějšímu, zdražování novostaveb, růstu cen stavebních materiálů či výpadkům jejich dodávek a převisu poptávky nad nabídkou - se navíc nedá očekávat, že na realitním trhu dojde v brzké době k pozitivnímu obratu.

Je proto zřejmé, že zhoršená dostupnost volných a cenově dostupných bytů ke koupi výrazně zrychlí poptávku po nájemním bydlení, která dosud byla mnohem slabší než v zemích západní Evropy. K rozvoji tohoto trendu navíc přispívají i přísné podmínky na hypotečním trhu a zdražování úrokových sazeb úvěrů na bydlení. Měsíční náklady na hypoteční úvěr při pořízení průměrného pražského bytu aktuálně převyšují měsíční nájemné u stejné jednotky o 17 %.

Podle kvalifikovaného odhadu analytického oddělení skupiny JRD odpovídá současná velikost poptávky po nájemním bydlení na pražském trhu až ¼ počtu obyvatel metropole: zájem o něj tedy má až 340 830 lidí. Nejpočetnější skupinu z nich tvoří mladí lidé v studentském věku (41 %) , menší zastoupení pak mají singles a mladé páry (20 %), rodiny s dětmi (15 %), starší páry s dospělými potomky (13 %) a kvalifikovaní zahraniční pracovníci (11 %). Jednotlivé skupiny se stále rozrůstají (nyní i kvůli přílivu ukrajinských uprchlíků), ale trh se zatím nedokázal přizpůsobit jejich množství ani rozdílným požadavkům na poptávané typy nájemních nemovitostí. Velcí investoři v nájemním segmentu primárně cílí na studenty, singles a mladé páry a realizují projekty s vysokým podílem malometrážních bytů, které jsou určené spíše ke krátkodobému bydlení.

Dlouhodobá analýza prodejů novostaveb na pražském trhu však ukazuje, že nejpočetnější věkovou skupinou, kupující si byt za účelem vlastního bydlení, jsou lidé mezi 34 až 44 lety, kteří již mají (ve většině případů) alespoň jedno dítě. A právě u zástupců této skupiny se v dnešní době výrazně zhoršila vyhlídka na pořízení bytu do soukromého vlastnictví. Odborníci se proto obávají, zda jejich sílící poptávku po nájemním bydlení, které odpovídá rodinným potřebám, dokáže uspokojit trh plný malých investičních bytů.

Skupina JRD se stále primárně věnuje (v rámci divize JRD Development) výstavbě zdravých a environmentálně šetrných projektů vlastnického bydlení. Samozřejmě ale reaguje na aktuální vývoj na realitním trhu, a proto se rozhodla vstoupit i do segmentu nájemních nemovitostí. Její divize JRD Invest má nyní ve fázi přípravy projekty, které zohledňují požadavky dlouhodobého rodinného bydlení. Jejím cílem je realizace nového standardu na trhu s nájemním bydlením, jenž nabídne zájemcům jistotu, stabilitu a možnost migrace v rámci jednoho projektu podle měnících se životních potřeb a nároků. Nové nájemní byty budou splňovat stejná kritéria zdravého bydlení jako vlastnické byty v projektech JRD Development (čerstvý vzduch a tepelný, světelný a akustický komfort). JRD Invest plánuje do roku 2030 spravovat portfolio nemovitostí v tržní hodnotě až 5 mld. Kč.

O skupině JRD Group:
JRD Group zastřešuje skupinu firem pod značkou JRD (JRD Development, JRD Land, JRD Energo, JRD Invest a JRD Plazma, pod kterou spadá společnost Millenium Technologies). Všechny jejich aktivity staví na jednotné filozofii, že cesta k udržitelné budoucnosti spočívá v propojení moderních technologií, čisté energie, ekologického přístupu a omezení energetické náročnosti staveb. Jednotlivé divize pokrývají široké spektrum oborů: od developmentu a nákupu či prodeje pozemků přes energetiku z obnovitelných zdrojů až po investice do výnosových nemovitostí. Z projektů moderní energetiky skupiny JRD Group stojí za zmínku portfolio fotovoltaických elektráren o výkonu 40 MWp v České republice a Maďarsku, druhý největší větrný park v České republice s instalovanou kapacitou 26 MW nebo technologie plazmového zplyňování (environmentálně šetrné zpracování odpadů s výrobou elektrické a tepelné energie).

O společnosti JRD Development:
Společnost JRD Development, člen skupiny JRD Group, vznikla v roce 2003. Již brzy po svém založení zahájila výstavbu větších nízkoenergetických a pasivních projektů, které se do té doby nikdo nevěnoval, a zaměřila se na udržitelný rozvoj a zdravé bydlení. V současné době je na tomto trhu lídrem. O kvalitě jejích projektů svědčí nejen zájem klientů, ale také řada ocenění, jež stavby za svůj architektonický a ekologický přínos získaly v mnoha renomovaných soutěžích vč. Best of Realty - Nejlepší z realit, E.ON Energy Globe Award nebo Český energetický a ekologický projekt roku.

JRD Development zrealizovala již 27 developerských projektů. V současné době má v prodejním portfoliu 5 rezidenčních projektů a administrativní budovu Viadukt Anděl a řadu dalších projektů v přípravě. Mezi hlavní cíle společnosti patří posouvat hranice zdravého a ekologického bydlení a na trvalo se zařadit mezi tři největší pražské developery s obratem na úrovni 3 mld. Kč.

JRD Development je jedním ze zakládajících členů České rady pro šetrné budovy a Centra pasivního domu a členem Asociace developerů a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Její majitel Jan Řežáb, průkopník environmentálně šetrné bytové výstavby v ČR, je členem vědecké rady Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze. JRD Development se navíc věnuje šíření osvěty o významu zdravého bydlení. V minulém roce proto spustila Výzvu za zdravé bydlení pro zájemce z řad firem i jednotlivců, kteří rovněž vnímají důležitost výstavby zdravých domovů. Cílem této iniciativy je zvýšit mezi laickou i odbornou veřejností informovanost o významu zdravého mikroklimatu v interiérech a motivovat k rychlejšímu rozvoji udržitelného stavebnictví.


Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications
Marcela Kukaňová, tel.: +420 731 613 618, marcela.kukanova@crestcom.cz
Marie Cimplová, tel.: +420 731 613 602, marie.cimplova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

JRD
Martina Hyklová, vedoucí marketingového oddělení, tel.: +420 721 665 576, hyklova@jrd.cz
www.jrd.cz; www.jrdgroup.cz

Soubory ke stažení

Obrázky
JRD_graf_zájemci o nájemní bydlení.png
JRD_graf_zájemci o nájemní bydlení.png
Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.