CZ SK EN

Rozdílné dopady inflace na jednotlivé Čechy

Vydáno dne: 25. 5. 2022 12:33 Cyrrus

Ačkoliv je definice a měření obecné míry celorepublikové inflace stěžejní z makroekonomického pohledu, pro posouzení změny životních nákladů jednotlivců má jen velmi omezenou vypovídací hodnotu. Reální Češi se od modelového spotřebitele v jednotlivých výdajích liší mnohdy násobně. Pro bližší pochopení rozdílného dopadu inflace na konkrétní osoby analyzovali analytici společnosti CYRRUS specifické skupiny obyvatel, jako jsou např. samoživitelé, studenti či podnikatelé, a následně se pokusili namodelovat i konkrétní jednotlivce, kteří vykazují realistické, ovšem významně heterogenní nákupní chování.

Na webových stránkách tvojeinflace.cz, které provozuje CYRRUS, si od dnešního dne může každý spočítat svou aktuální osobní inflaci. Stačí do kalkulačky zadat několik údajů, jako jsou např. výdaje za potraviny, bydlení, energie apod. Pokud si někdo není jist, kolik utratí za jídlo, plyn či dovolenou, je mu k dipozici jednoduchý on-line průvodce.

„Z našich výpočtů vyplývá, že se i v realistických scénářích může individuální inflace jednotlivých Čechů pohybovat od hodnot bezpečně pod 10 % až po drtivých zhruba 30 %. Rozdíly mezi inflačními smolaři a šťastlivci jsou pak aktuálně suverénně nejvyšší v nedávné historii,“ říká Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti CYRRUS.

Nelze přitom paušálně tvrdit, že by inflace nejtvrději postihovala vyšší či nižší příjmové kategorie. Mnohem více záleží na konkrétních situacích jednotlivců a jejich životním stylu. To ilustrují navazující případové studie, které se zaměřují na rozdíly v míře inflace v rámci vybraných socioekonomických skupin.

Student vysoké školy

Pro první příklad odlišných efektů růstu českých cen na jednotlivce v závislosti na jejich nákupních zvyklostech jsme vybrali studenty vysokých škol. Na příkladech dvou hypotetických studentů se pokoušíme ilustrovat, jak rozdílně je může aktuální inflační vlna postihnout. Měsíční výdaje obou studentů v dubnu roku 2021 činily 13 tisíc Kč. Zatímco student Šťastný byl vzhledem ke struktuře svých útrat růstem spotřebitelských cen v uplynulém roce zasažen relativně mírně, student Smutný patřil mezi inflační smolaře – právě jeho životní styl meziročně dramaticky zdražil.

„Ani jeden ze studentů si v dubnu 2022 již nevystačí s 13 tisíci Kč, které utrácel o rok dříve. Studenta Šťastného potkala meziroční inflace na úrovni 9,2 % a pro zachování předchozí životní úrovně bude nyní potřebovat 14 196 Kč. Oproti studentu Smutnému ovšem může hovořit o štěstí. Smutný byl zasažen inflací v tempu 21 % a pokud se nechce oproti loňsku omezit, bude potřebovat 15 730 Kč,“ uvádí Vít Hradil.

Rozdíl, který meziročně vznikl v peněženkách obou studentů, přitom v nedávné historii nemá obdoby. Za posledních šest let se jejich relativní situace měnila. V roce 2016 zažívali oba inflaci prakticky identickou, následovalo období, kdy vítr v peněžence zažíval více Smutný, poté naopak Šťastný. Ještě nikdy ovšem rozdíl mezi jejich mírami inflace nebyl tak propastný jako nyní, kdy činí zhruba 12 procentních bodů.

Inflace roste, kam tedy s pěnezi?

Společnost CYRRUS aktuálně nabízí nejvyšší úrok na korunovém majetkovém účtu u nezainvestovaných prostředků klientů v Čechách, a to od 5,0 % p.a. Založení i vedení majetkového účtu u společnosti je zdarma a bez dalších podmínek. Peníze je možné kdykoli vybrat či investovat a získat na výnosech ještě více. Majetkový účet lze založit online bez omezení minimální nebo maximální částky. Pokud má klient ambici porazit inflaci a nebojí se investičního rizika, může využít celou paletu investičních nástrojů v čele s investičním certifikátem, který garantuje 100% návratnost investovaného kapitálu a nabízí potenciální výnos až 36 % za 3 roky. Detaily zde.

Další informace naleznete v přiloženém videu a  textu kompletní analýzy s názvem Rozdílné dopady inflace na jednotlivé Čechy a v navzující první případové studii zaměřující se na studenty vysokých škol.

Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.