CZ SK EN

ROZHLEDNA, POŠTA, VODNÍ MLÝN: I TAKOVÉ NETRADIČNÍ NEMOVITOSTI LZE V ČESKU KOUPIT

Vydáno dne: 7. 6. 2022 11:20 LUXENT

Tisková zpráva, 7. 6. 2022 – Kromě běžných typů nemovitostí, jako jsou rodinné domy a byty, se v České republice vyskytují také netradiční stavby. Mimo historické usedlosti a zámky k nim patří například mlýny, vodárenské věže, rozhledny či staré pošty. Ty mohou po přeměně sloužit jako moderní bydlení, ale i zajímavá investice s podnikatelským potenciálem. Podle odbornice realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties v současné době klienty ovšem nezajímá pouze pořizovací cena pozemku nebo stavby a náklady na přestavbu. Je pro ně důležitá rovněž udržitelnost takovýchto objektů.

Prodej speciálních nemovitostí, například bývalých hospodářství či technických památek, představuje složitou disciplínu. Často se prodávají v neveřejné nabídce, ať už na samotném začátku, nebo po celou dobu. Proces shánění kupce popisuje expertka realitní kanceláře Luxent - Exclusive Properties Lenka Munter: „Někdy to jde samo a hned, jindy prodej trvá rok i dva. Zájemci o tento druh nemovitostí jsou podle mých zkušeností většinou mladší podnikatelé s rodinami a nezřídka mívají vizi alespoň částečně zachovat původní využití budov. Zamýšlí tedy kombinovat rodinné bydlení s podnikáním."

Netradiční nemovitosti se objevují napříč celou republikou. „V mém portfoliu tvoří tyto nemovitostní perličky přibližně dvacet procent nabídky. Co se týče cen, u těchto objektů se nedá očekávat zlevňování, spíše naopak. Je to dáno zájmem lidí o nevšední bydlení či prostory k podnikání v krásné lokalitě, které navíc mají přidanou hodnotu úspory energií a udržitelných zdrojů," komentuje realitní specialistka.

Do popředí se dostává energetická soběstačnost
Přesně na tyto aspekty je z důvodu nestability a vysokých cen na energetickém trhu kladen čím dál větší důraz. „Proto jsem neváhala přijmout do svého portfolia netradiční reality jako rozhlednu v Krkonoších s vlastním vodním zdrojem a solárními panely a samotu u jezu na řece Mži, kde od středověku stával vodní mlýn a na jehož místě lze postavit vodní elektrárnu. Klienty sice zajímá v první řadě pořizovací cena a odhad částky na adaptaci jejich potřebám, na kompletní rekonstrukci nebo revitalizaci, ale pečlivě zároveň vyhodnocují, jaké budou jejich náklady na provoz," vysvětluje Lenka Munter a dodává: „Konkrétně u horské rozhledny a vodního mlýna jsme při stanovování ceny s majiteli vycházeli z budoucí nezávislosti na zdrojích vody, elektřiny a plynu a také z mimořádné polohy v panenské přírodě, která hraje pro naše náročné klienty velkou roli. Tyto nemovitosti před rekonstrukcí (vodní mlýn), nebo drobnými úpravami (rozhledna) se běžně pohybují v řádech desítek milionů korun."

Krkonošská rozhledna, situována na návrší s výhledem do krajiny na okraji obce Roprachtice v okrese Semily, je z hlediska energií naprosto soběstačný objekt. Má vlastní vodní zdroj a solární panely zásobující obě budovy. Ideálně se hodí pro provoz rozhledny s obslužným domem, ve kterém bude občerstvení a rekreační bydlení pro majitele, jak původní investor zamýšlel. Ten současný zde provozuje malé soukromé muzeum, do budoucna ovšem počítal, že v hlavní místnosti vyvede přípojky pro případné dobudování koupelny a kuchyně, aby se prostory daly obývat. Cena objektu je stanovena na 18,5 mil. Kč.

To starobylá usedlost Nový Mlýn nedaleko Stříbra v okrese Tachov fungovala jako mlýn s hospodářstvím. Areál na řece Mži se dá kromě vybudování vodní elektrárny zastavět bydlením vesnického charakteru, ale jsou přípustné i jiné účely využití jako veřejné zařízení (kulturní, zdravotnické, sportovní, sociální), ubytování (kapacita 30 lůžek), obchod (do 200 m2 užitné plochy), pro výrobu (drobná nerušící výroba a služby) nebo zemědělství (výkup a zpracování zemědělských produktů). Na objekt je zároveň vydáno platné stavební povolení na vodní elektrárnu o výkonu 100 kW s roční průměrnou výrobou 400 až 500 MWh elektřiny pro zajištění energetické soběstačnosti lokality či s dodávkami do sítě. Nemovitost stojí 25 mil. Kč.

Na prodej má realitní kancelář Luxent - Exclusive Properties aktuálně rovněž budovu bývalé pošty v obci Orlík nad Vltavou, která je určena k rekonstrukci. Čtyřpodlažní objekt o rozloze 817 m2 s přilehlou zahradou nabízí možnost flexibilní přestavby jak k účelům vlastního bydlení, tak třeba na apartmánový dům s wellness. Pořizovací cena činí 12 mil. Kč.


Realitní kancelář Luxent - Exclusive Properties působí na českém trhu od roku 2008 a za více než 10 let svého fungování se stala jedním z významných aktérů na trhu s exkluzivními nemovitostmi. Nabízí komplexní spektrum služeb od zprostředkování prodeje, koupě a pronájmu nemovitosti přes právní, investiční, finanční a projektové poradenství až po marketingové a analytické služby. Portfolio společnosti zahrnuje rezidenční, historické i komerční objekty. Za dobu své existence kancelář zprostředkovala prodej a pronájem více než 5 000 nemovitostí. Součástí činnosti realitní kanceláře Luxent - Exclusive Properties je také spolupráce s developery. Mezi aktuálně nabízené developerské projekty patří například luxusní komplex MOLO Lipno Resort či krkonošské apartmány Harrachov Peaks, luxusní vilová čtvrť Březový háj v Předboji severně od Prahy, komorní projekt Rezidence Pod Rybníčkem v pražském Suchdole nebo rezidence Garden Lofts v industriálním stylu v lokalitě Prahy 5. V portfoliu má rovněž pozemky pro dva komorní projekty hyperluxusních vil v Praze 6 a 8. Luxent se věnuje také prodeji rekreačních zahraničních nemovitostí, například ve Vídni, Dubaji a Španělsku či projektu Marina Liptov na Slovensku.

Další informace:
Crest Communications

Marcela Kukaňová, tel.: 731 613 618, marcela.kukanova@crestcom.cz
Michaela Muczková, tel.: 778 543 041, michaela.muczkova@crestcom.cz
www.crestcom.cz; www.luxent.cz

Soubory ke stažení

Obrázky
Luxent_posta na Orliku_fotografie_01.jpg
Luxent_posta na Orliku_fotografie_01.jpg
Luxent_posta na Orliku_fotografie_02.jpg
Luxent_posta na Orliku_fotografie_02.jpg
Luxent_posta na Orliku_fotografie_03.jpg
Luxent_posta na Orliku_fotografie_03.jpg
Luxent_posta na Orliku_fotografie_04.jpg
Luxent_posta na Orliku_fotografie_04.jpg
Luxent_posta na Orliku_fotografie_05.jpg
Luxent_posta na Orliku_fotografie_05.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_01.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_01.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_02.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_02.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_03.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_03.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_04.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_04.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_05.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_05.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_06.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_06.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_07.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_07.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_08.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_08.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_09.jpg
Luxent_rozhledna v Krkonosich_fotografie_09.jpg
Luxent_usedlost Novy Mlyn_fotografie_01.jpg
Luxent_usedlost Novy Mlyn_fotografie_01.jpg
Luxent_usedlost Novy Mlyn_fotografie_02.jpg
Luxent_usedlost Novy Mlyn_fotografie_02.jpg
Luxent_usedlost Novy Mlyn_fotografie_03.jpg
Luxent_usedlost Novy Mlyn_fotografie_03.jpg
Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.