CZ SK EN

A“, NEBO „B“? O TO DNES BĚŽÍ PŘI VÝBĚRU ADMINISTRATIVNÍCH PROSTOR. KANCELÁŘE TŘÍDY „B“ JSOU NADÁLE V KURZU

Vydáno dne: 2. 8. 2022 12:59 GEOSAN DEVELOPMENT

Současná ekonomika se musí vypořádat s řadou negativních faktorů ovlivňujících nejen náš osobní, ale i pracovní život. Covidová pandemie a její důsledky, tíživé geopolitické okolnosti vyvolané válkou na Ukrajině, raketový nárůst cen energií, strmě rostoucí inflace – to vše má vliv i na trh kanceláří. Jejich nájemci tak dnes stojí před otázkou, jak velké kanceláře vůbec v době „nového normálu“ budou potřebovat – a také v jakých budovách, aby byli schopni nájemné v pronajatých prostorách bez problémů zaplatit (1). Při úvahách nájemců se tak stále více dostává do popředí poměr cena – kvalita. Při uplatnění tohoto klíčového kritéria se ukazuje, že kanceláře třídy „B“, byť je jejich podíl na trhu administrativních prostor v Praze podstatně nižší než kanceláří třídy „A“, rozhodně nejsou Popelkou. Ba naopak – pro řadu nájemců jsou nyní ideálním řešením jejich potřeb. Na příkladu úspěšného administrativního areálu Nagano Park v Praze 3 lze ukázat, proč „béčkové“ kanceláře jsou a budou v kurzu.

„Aktuální situace dostává společnosti vyžadující pravidelnou práci zaměstnanců v kancelářích – a těch už je dnes po odeznění pandemie většina – do složité pozice. Tu jim nijak neulehčuje fakt, že většinu pražské nabídky tvoří prémiové „A“ kanceláře (73 %), které se pro řadu nájemců stávají nedostupné,“ komentuje Petr Beneš, ředitel společnosti Geosan Development, která je developerem a správcem kancelářského komplexu Nagano Park v širším centru Prahy na Třebešíně. Areál, který byl postaven v roce 1999, společnost Geosan Development nedávno zmodernizovala a nyní zde poskytuje flexibilní administrativní a skladové prostory na celkové pronajímatelné ploše 26 000 m2. Nagano Park si i v době pandemie udržel nadprůměrnou obsazenost 96 %.

„Domníváme se, že úspěch nám zajistil nejen dobrý poměr mezi cenou a kvalitou prostor a s tím souvisejících služeb, dobré dopravní dostupnosti a navazující infrastruktury, ale také na první pohled prostý fakt, že se nájemcům skutečně snažíme vycházet vstříc. Část z nich jsme si v době pandemie udrželi díky jejich přestěhování v rámci areálu s cílem úspory nákladů. Na druhou stranu jsme několika společnostem prostory rozšířili. Flexibilní dokážeme být i s měnou, v níž klienti platí nájem: akceptujeme totiž platby v korunách, což v dnešní době není úplně běžné,“ uvádí René Bartoník, ředitel správy Nagano Parku, a dodává: „Mezi další přednosti Nagano Parku patří určitě i sklady o výměře 1 628 m2, které ke kancelářským prostorům doplňkově nabízíme. Ty jsou mezi nájemci velmi vyhledávané a nyní 100% obsazené.“

Kancelářský komplex Nagano Park zahrnuje čtyři administrativní budovy a data centrum. Nachází se v komerční lokalitě Prahy 3 nedaleko metra A Želivského. Vedle flexibilních kancelářských ploch třídy „B“ nabízí skladové prostory a velké hlídané parkoviště, jehož součástí bude i dobíjecí stanice pro elektromobily. Nájemci mají k dispozici společnou recepci, dvě restaurace a fitness centrum. Samozřejmostí jsou nonstop služby správce nemovitosti.. Mezi významné společnosti, které v Nagano Parku sídlí, patří Citibank, Swietelsky, Strojimport, Spadia Lab, Quantcom, Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra, Sharp, CETIN či T-mobile.

(1) Podle údajů organizace Prague Research Forum (PRF), která dlouhodobě mapuje pražský kancelářský trh, se podíl neobsazených administrativních prostor za první čtvrtletí 2022 meziročně zvýšil na 8,4 % (oproti 7,6 % za stejné období roku 2021). Tento nárůst byl způsoben nejen úskalími, kterými si firmy za poslední dva roky interně procházejí, ale také nárůstem cen, a to zejména u budov třídy „A“. V centru hlavního města se nájmy dle analýzy PRF pohybovaly v rozmezí 23-24 eur/m2 měsíčně, u novostaveb pak dokonce až 27-28 eur/m2 měsíčně, což bylo dříve obvyklé pouze u „trofejních administrativních nemovitostí“. Prostor pro vyjednávání přitom většinou chybí.

www.nagano-park.cz

www.geosan-development.cz

Společnost Geosan Development působí na českém trhu rezidenčních nemovitostí více než 20 let. Od svého založení v roce 1998 již dokončila 21 novostaveb s celkem 2 300 byty. Mezi její aktuální projekty patří druhá fáze Rezidence Neklanka na rozhraní pražského Smíchova a Radlic a Rezidence Radimova Břevnov v exkluzivní lokalitě poblíž parku Kajetánka. V různých stupních přípravy má další projekty s cca 1 000 bytů v atraktivních lokalitách širšího centra Prahy. Vedle toho působí také v regionech: v Choťánkách u Poděbrad realizovala přípravu stavebních parcel pro individuální výstavbu rodinných domů. V říjnu 2018 navíc společnost rozšířila spektrum svého podnikání o kancelářské nemovitosti, když koupila administrativní komplex Nagano Park v Praze 3 s celkovou plochou 26 000 m2.

Soubory ke stažení

Obrázky
Nagano Park_foto (1).jpg
Nagano Park_foto (1).jpg
Nagano Park_foto (2).jpg
Nagano Park_foto (2).jpg
Nagano Park_foto (3).jpg
Nagano Park_foto (3).jpg
Nagano Park_foto (4).jpg
Nagano Park_foto (4).jpg
Nagano Park_foto (5).jpg
Nagano Park_foto (5).jpg
Nagano Park_foto (6).jpg
Nagano Park_foto (6).jpg
Nagano Park_foto (7).jpg
Nagano Park_foto (7).jpg
Nagano Park_foto (8).jpg
Nagano Park_foto (8).jpg
Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.