CZ SK EN

NESNIŽUJTE TEPLOTU VODY V BOJLERU POD 50 °C. HROZILO BY VÁM VYŠŠÍ RIZIKO NÁKAZY LEGIONELLOU

Vydáno dne: 3. 10. 2022 11:24 DZ DRAŽICE + NIBE

V současnosti čelíme bezprecedentní energetické krizi, která se promítá do razantního zdražování cen energií, nejistoty ohledně zajištění dodávek plynu v zimním období i vysoké inflace pohybující se jen těsně pod 20 %. Snažíte se v domácnosti šetřit energiemi, abyste ochránili váš rozpočet? Pokud uvažujete o snižování teploty vody v bojleru jako jedné z cest k finančním úsporám, buďte opatrní. Tato teplota by se totiž měla ideálně pohybovat kolem 50 až 60 °C. Při jejím poklesu pod 45 °C významně vzrůstá riziko množení bakterie legionella, která způsobuje tzv. legionářskou nemoc. S tipy, jak tomuto nebezpečí předejít a ochránit své zdraví, přichází DZ Dražice, největší český výrobce ohřívačů vody a akumulačních nádrží.

Bakterie legionella se nejrychleji množí v prostředí stojaté vody, jejíž teplota se pohybuje mezi 20 až 45 °C. Nejčastěji se proto vyskytuje v klimatizačních zařízeních, vzduchotechnice a potrubních systémech s nedostatečnou cirkulací vody, kde se tvoří povlaky složené z usazenin, vodního kamene a společenstev mikroorganismů. Její vdechnutí (například při sprchování) způsobuje především u citlivých jedinců tzv. legionářskou nemoc - akutní horečnaté onemocnění, postihující především dýchací cesty. Mezi její příznaky patří bolest hlavy, slabost či suchý kašel. Nejzávažnějším a zároveň také nejčastějším projevem je zápal plic.

Počty případů nákazy bakteriemi rodu legionella mají v České republice od roku 2005 (s drobnými výkyvy) stoupající tendenci. Jedná se sice ´pouze´ o 200 až 300 onemocnění ročně, přesto nedoporučujeme tuto hrozbu nijak bagatelizovat. Rozhodně proto příliš nesnižujte teplotu vody v bojleru, zvláště pokud nevíte, v jakém stavu jsou rozvody. Optimální je, aby se pohybovala kolem 50 až 60 °C s možností pravidelného krátkodobého přihřátí nad 70 °C, což je teplota, která bakterie ve vnitřních prostorách bojleru zcela vyhubí. Mezi další možnosti, jak zamezit množení tohoto nebezpečného patogenu, patří minimalizace rozvodů, řádná údržba a sanitace rozvodného systému a zařízení, která na něj navazují, regulace systému, aby neumožňoval stagnaci vody, nebo chemické odstranění řas, slizu, sedimentů a v nich vznikajících biofilmů. Pozor byste si měli dávat i na materiály, které podporují množení mikroorganismů. K těm se řadí pryž a některé druhy plastů," vysvětluje Lukáš Formánek, technický ředitel DZ Dražice, a dodává: „V současné době jsou na trhu i ohřívače vody se speciální funkcí pravidelného ohřevu vody na 70 °C - např. OKHE Smart 3. generace."

Chcete šetřit energii, a přitom se nevystavit riziku onemocnění? „Pořiďte si energeticky úsporný ohřívač vody a změňte některé své návyky," radí Lukáš Formánek a poskytuje také 9 snadných tipů, jak šetřit vodou:

1. Zvolte si úsporný a ekologický ohřívač vody, který nainstalujte blízko odběrného místa.
2. Nezapomínejte na pravidelný servis bojleru, pojistného ventilu a instalaci expanzní nádoby.
3. Nahraďte pravidelnou koupel krátkým sprchováním, při němž dosáhnete až 3x menší spotřeby teplé vody než při koupání ve vaně.
4. Prádlo perte, až když se vám podaří zcela naplnit pračku, a dbejte na nastavení správné teploty - jejím snížením z 90 °C na 60 °C ušetříte více než 30 % energie.
5. Používejte záchod s duálním splachováním, díky němuž ušetříte až 8 litrů vody na jedno spláchnutí.
6. Nenechte kapat kohoutky ani protékat záchod - zbytečně se tak připravujete o tisíce litrů vody ročně.
7. Omezte průtok vody baterií - běžným vodovodním kohoutkem proteče 12 až 20 litrů vody za minutu. Pořiďte si proto perlátor, který proud vody redukuje a usměrňuje.
8. Myjte nádobí v úsporné myčce - oproti mytí pod tekoucí vodou tak ušetříte až 60 % vody a stejně tolik energie.
9. Zahradu nebo květiny zalévejte dešťovou vodou.


O společnosti DZ Dražice a skupině NIBE
Společnost DZ Dražice, člen skupiny NIBE, je největším výrobcem ohřívačů vody v České republice, známým po celé Evropě. Své výrobky s jedinečným systémem topných keramických těles vyváží do 40 zemí celého světa. V Česku má více než 50% podíl na trhu. Historie společnosti se píše již od roku 1900. Ohřívače vody pod značkou DZ Dražice začala vyrábět v roce 1956. V roce 2006 se firma stala součástí švédské společnosti NIBE Industrier AB, která má tři divize. Jednou z nich je NIBE Climate Solutions, která dodává výrobky pro vytápění, ohřev vody a ventilaci pro domácnosti i průmyslové objekty. Do této divize spadají tepelná čerpadla NIBE, jejichž výhradním dodavatelem pro Českou republiku a Slovensko je společnost DZ Dražice.

Základní činností společnosti DZ Dražice je výroba a prodej ohřívačů vody a akumulačních nádrží. Jedná se o modely v provedení svislém, vodorovném, stacionárním, elektrickém a kombinovaném v objemech od 5 l do 1000 l. Dále pak vyrábí nepřímotopné stacionární zásobníky vody o objemech od 100 l do 2000 l. DZ Dražice nabízí rovněž hybridní ohřívače vody, které lze napojit na elektřinu ze sítě i na fotovoltaické panely, a klimatizace AIR a AIR Plus. Neméně důležitým předmětem činnosti je i výroba zásobníků vody s nepřímým ohřevem pro výrobce plynových kotlů. DZ Dražice vlastní výrobní závod s několika linkami v Dražicích a Luštěnicích nedaleko Benátek nad Jizerou.

Od roku 2022 je součástí DZ Dražice i divize DZD Solar zaměřená na fotovoltaická řešení.

Další informace:

Crest Communications
Marie Cimplová, tel.: +420 731 613 602, marie.cimplova@crestcom.cz
Kamila Čadková, tel.: +420 731 613 609, kamila.cadkova@crestcom.cz

www.crestcom.cz; www.dzd.cz

Soubory ke stažení

Obrázky
DZD_OKHE SMART_vizualizace_01.jpg
DZD_OKHE SMART_vizualizace_01.jpg
DZD_OKHE SMART_vizualizace_02.jpg
DZD_OKHE SMART_vizualizace_02.jpg
DZD_OKHE SMART_vizualizace_03.jpg
DZD_OKHE SMART_vizualizace_03.jpg
DZD_OKHE SMART_vizualizace_04.jpg
DZD_OKHE SMART_vizualizace_04.jpg
DZD_OKHE SMART_vizualizace_05.jpg
DZD_OKHE SMART_vizualizace_05.jpg
Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.