CZ SK EN

Trh s fotovoltaikou pro domácnosti prochází změnami. Dotace na ni ale nekončí! Další etapa NZÚ s sebou přinese dílčí úpravy a zjednodušení administrativy

Vydáno dne: 24. 5. 2023 9:37 DZ DRAŽICE + NIBE

Vyjádření Luboše Vrbaty, vedoucího DZD Solar (fotovoltaické divize společnosti DZ Dražice, největšího českého výrobce ohřívačů vody s téměř 70letou tradicí a výhradního dovozce tepelných čerpadel NIBE)

Český trh s fotovoltaickými systémy právě prochází významnými změnami, které mohou některé domácnosti odradit od instalace obnovitelných zdrojů energie - především fotovoltaických elektráren. K těm nejzásadnějším patří úpadky firem, jež neodhadly své skutečné možnosti nebo vznikly pouze za účelem rychlého a snadného výdělku, a také stále častější odmítání žádostí o připojení k distribuční síti. Jako problematické se mohou jevit i časté změny v dotačních programech podporovaných státem nebo Evropskou unií. Na některé z aktuálně diskutovaných problémů se nyní podívejme podrobněji.

Snížení počtu neseriózních firem prospěje celému odvětví
Již dříve jsem predikoval, že v České republice dojde k určitému, hrubým odhadem 15 až 20% snížení počtu firem, které se věnují prodeji a instalaci fotovoltaických elektráren. Tyto nespolehlivé subjekty škodily celému odvětví solární energetiky, protože svou nedostatečnou odbornost a mizivé množství pozitivních referencí od zákazníků skrývaly za atraktivní marketing a lákavé nabídky. Věřím, že se situace brzy uklidní a na trhu již zůstanou především zavedené firmy s technickými a odbornými znalostmi a proklientským přístupem.

Přebytky doma vyrobené elektřiny lze ukládat do teplé vody nebo do baterií
Další okolností, jež ovlivnila důvěru veřejnosti v obnovitelné zdroje energie, je zamítání žádostí o připojení do sítě (resp. zákaz do ní dodávat přebytečnou energii). I v tomto případě očekávám, že se situace postupem času stabilizuje a díky investicím do distribuční soustavy dojde k posílení její kapacity právě za účelem využití vyšší instalované kapacity fotovoltaiky. Nicméně už nyní se zájemcům o realizaci fotovoltaické elektrárny, kteří se potřebují vyhnout neoprávněným přetokům, naskýtá řada možností, jak využít přebytky elektřiny vyrobené vlastní fotovoltaickou elektrárnou: například akumulací do teplé vody nebo do baterií.

Dotační podpora v rámci programu Nová zelená úsporám nekončí
V poslední době se v médiích přetřásají také významné změny, které čekají dotační program Nová zelená úsporám. Podle rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ČR má být k 30. červnu ukončeno přijímání nových žádostí, po němž bude následovat dvouměsíční přestávka, určená k implementaci nových opatření. Zde bych rád mírnil jakékoli obavy z ukončení nebo významného omezení státních dotací na fotovoltaiku. Již na začátku září totiž bude spuštěna nová etapa Nové zelené úsporám. Ta státní podporu zpřístupní pro více domácností, protože dojde k zjednodušení dosud velmi složité administrativy. Je sice možné, že budou částečně upraveny jednotlivé příspěvky (např. snížení počtu dotovaných nabíjecích míst pro elektromobily či drobné změny v uplatnění tzv. kombinačního příspěvku), podpora celého odvětví však bude pokračovat. Domácnostem, které uvažují nad investicí do fotovoltaiky, proto doporučuji, aby nepodléhali tlaku některých firem, jež vzbuzují v lidech obavy z „konce dotací", a to s jediným cílem: přinutit je k co nejrychlejšího uzavření smlouvy za jimi stanovených podmínek. Zvláště v současné době je totiž nutné vybírat svého dodavatele obzvláště pečlivě a nenechat se nalákat agresivní reklamou.

Na závěr dodávám, že by se dotačního programu neměl dotknout ani vládní plán ozdravných opatření na stabilizaci státního rozpočtu, v němž se počítá s omezením výdajů na provozní podporu pro fotovoltaické elektrárny postavené zejména v letech 2009 až 2010. Tato úmluva se totiž netýká nových fotovoltaických systémů, na které zájemci čerpají pouze jednorázovou investiční dotaci - například právě z programu Nová zelená úsporám.

O společnosti DZ Dražice a skupině NIBE
Společnost DZ Dražice, člen skupiny NIBE, je největším výrobcem ohřívačů vody v České republice, známým po celé Evropě. Své výrobky s jedinečným systémem topných keramických těles vyváží do cca 30 zemí světa. V Česku má více než 50% podíl na trhu. Historie společnosti se píše již od roku 1900: ohřívače vody pod značkou Dražice začala vyrábět v roce 1956. V roce 2006 se stala součástí švédského koncernu NIBE Industrier AB a výhradním dodavatelem produktů značky NIBE (např. tepelných čerpadel a rekuperačních jednotek) do České republiky a na Slovensko. Aktuálně je jejich největším prodejcem ve střední Evropě.
Základní činností společnosti DZ Dražice je výroba a prodej ohřívačů vody a akumulačních nádrží. Jedná se o modely v provedení svislém, vodorovném, stacionárním, elektrickém a kombinovaném o objemech od 5 l do 1000 l. Dále nabízí nepřímotopné stacionární zásobníky vody o objemech od 100 l, ohřívače vody, které lze napojit na elektřinu ze sítě i na fotovoltaické panely, a klimatizace AIR a AIR Plus. Neméně důležitým předmětem její činnosti je výroba zásobníků vody s nepřímým ohřevem pro výrobce plynových kotlů. DZ Dražice vlastní výrobní závod s několika linkami v Dražicích a Luštěnicích nedaleko Benátek nad Jizerou a plně automatizovaný sklad.
Od roku 2022 je součástí DZ Dražice divize DZD Solar zaměřená na fotovoltaická řešení, která nabízí komponenty pro realizaci fotovoltaických elektráren (jako jsou síťové a hybridní měniče a akumulátory). Samotná kompletní řešení včetně vyřízení dotací a další administrativy dodává na trh prostřednictvím prověřených, pravidelně školených a certifikovaných montážních firem.

www.nibe.cz; www.dzd.cz; www.dzd-solar.cz; www.klima-drazice.cz


Další informace:

Crest Communications
Marie Cimplová, tel.: +420 731 613 602, marie.cimplova@crestcom.cz
Kamila Čadková, tel.: +420 731 613 609, kamila.cadkova@crestcom.cz

www.crestcom.cz; www.dzd.cz; www.dzd-solar.cz

Současní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Jsme členem
Asociace Public Relations Agentur (APRA)
od 28. června 2005.
Držitelem CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. prosince 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.