EN CZ SK

ANALÝZA TPA: AKTIVITA NA M&A TRHU V ČR A CEE V 3Q 2022 - POČET TRANSAKCÍ MÍRNĚ STOUPL, JEJICH OBJEM SE ALE SNÍŽIL

Released: 17. 10. 2022 9:16 TPA

Počet transakcí na trhu fúzí a akvizic v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně mírně stoupl na 21 z loňských 20, jejich objem se ale snížil. Na území ČR či se zapojením ČR se tak uskutečnily ve třetím čtvrtletí transakce za 106 milionů eur (cca 2,6 miliardy korun), zatímco ve třetím čtvrtletí 2021 to bylo 6,73 miliardy eur (cca 172 miliard Kč). Meziroční pokles je ovlivněn loňským prodejem českého poskytovatele antivirové ochrany Avast. Zároveň je letos vývoj na trhu fúzí a akvizic v celém středoevropském regionu ovlivněn konfliktem a Ukrajině. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA.

Nejvýznamnější transakcí s dostupnými údaji v Česku byl ve třetím čtvrtletí nákup 80procentního podílu v české technologické společnosti ABRA software německou investiční společností Elvaston Capital. Cílem transakce je vybudování IT skupiny zaměřené na podnikové informační systémy. Akvizicí chce český lídr v oblasti IT systémů expandovat na západní trh.

V celém středoevropském regionu (Albánie, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko) celkový počet transakcí meziročně klesl na 127 ze 143. Celkový objem transakcí se známou hodnotou ve srovnáním se stejným obdobím loňského roku stagnoval na úrovni okolo 12,6 miliardy eur.

Nejvýznamnější zveřejněnou transakcí v regionu bylo v letošním třetím čtvrtletí převzetí polské plynárenské́ firmy PGNiG společností PKN Orlen, která vlastní český Unipetrol. Transakce je součástí širšího plánu polské vlády zvýšit kontrolu nad ekonomikou a vytvořit velkou skupinu, která dokáže soupeřit s globálními hráči. Tato transakce činila dvě třetiny z celkového objemu transakcí.

„Bez vlivu největší transakce činil objem transakcí v regionu CEE se známou kupní cenou 4,2 miliardy eur, což je výrazné snížení oproti předchozímu kvartálu,“ upozornil Jiří Hlaváč partner TPA Valuation & Advisory.

Ve srovnání s druhým čtvrtletím v celém CEE regionu mezičtvrtletně klesl počet transakcí o 15, jejich objem pak fakticky stagnoval. V Česku počet transakcí mezičtvrtletně stoupl o 12 (z devíti na 21), při poklesu objemu o 114 milionů eur (220 milionů eur ve 2. čtvrtletí vs. 106 milionů eur ve 3. čtvrtletí).

„Za celý rok 2022 se dá očekávat pokles aktivity (objemu transakcí), a to zejména v důsledku nejistoty vyvolané́ válkou na Ukrajině a celkovou ekonomickou situací. Pro investory zůstávají atraktivní sektory počítačového softwaru, e-commerce, obnovitelných zdrojů či telekomunikací a dlouhodobě nemovitostní sektor, zvýšenou atraktivitu očekáváme v oblasti potravinové bezpečnosti a dodávek materiálu,“ uvedl Hlaváč.

Pro více informací kontaktujte:
Kamila Žitnáková
Crest Communications, a.s.
Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
gsm: + 420 725 544 106
www.crestcom.cz
e-mail: kamila.zitnakova@crestcom.cz

Informace pro editory:

Skupina TPA Group poskytuje v České republice své služby od roku 1993 a působí celkem ve dvanácti zemích střední a jihovýchodní Evropy. Poskytuje služby zejména v oblastech daňově poradenství, vedení účetnictví, auditu, oceňování a poradenství při akvizicích. Zaměřuje se především na korporátní klienty podnikající na mezinárodní úrovni v oblasti střední a jihovýchodní Evropy. Skupina TPA Group je nezávislým členem aliance Baker Tilly Europe Alliance, jejímiž dalšími členy je celosvětová poradenská síť Baker Tilly International a samostatný člen Baker Tilly International, Baker Tilly v Německu. Díky členství v Baker Tilly Europe Allience nabízí skupina TPA Group svým klientům služby globální sítě Baker Tilly International, která patří do první desítky celosvětových poradenských sítí.

Current Clients
Referential Clients
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
phone: +420 731 613 608
email: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
phone: +420 596 620 435 – 6
email: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
phone: +421 904 283 825
email: zobrazit
 
We have been a member of the Association
of Public Relations Agencies (APRA)
since 28 June 2005.
We have held the CMS 3 CERTIFICATE
(Consultancy Management Standard)
since 13 December 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.