Představa dovolené bez milovaného psa nebo kočky je pro mnoho českých rodin nemyslitelná. Počet majitelů, kteří si berou své mazlíčky s sebou na zahraniční cesty, rok od roku stoupá. Správná příprava a pojištění vám zaručí, že si dovolenou se svým mazlíčkem užijete bez zbytečných obav o nečekané výdaje.

„Když váš pes v Německu nebo Francii nešťastně šlápne na střep nebo se přežere něčím, čím neměl, můžete se z veterinární kliniky vrátit s účtem za desítky tisíc korun. To, co v Česku stojí pár tisíc, vás v západní Evropě může vyjít na desetinásobek,“ upozorňuje Tomáš Klápa, pojišťovací specialista ze společnosti FinGO.

Administrativní maraton začíná měsíc před odjezdem

Romantická představa spontánního výletu se psem naráží na tvrdou realitu evropských předpisů. Pro cestování v rámci Evropské unie musí mít váš čtyřnohý společník pas zvířete, který vystaví veterinář. V dokumentu musí být uveden i lidský doprovod – pokud jím není majitel zvířete, bude potřeba jeho písemné zmocnění.

Nezbytností je také mikročip implantovaný pod kůži zvířete. Ačkoli existuje výjimka pro mazlíčky s čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011, odborníci mikročip jednoznačně doporučují jako spolehlivější variantu. Důležité je, že čipování musí proběhnout ještě před vydáním pasu.

Samozřejmostí je platné očkování proti vzteklině pro všechny psy, kočky a fretky starší dvanácti týdnů. Na cestu se přitom můžete vydat nejdříve jednadvacet dní po vakcinaci nebo přeočkování. Některé země si navíc kladou další podmínky – Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko například vyžadují ošetření proti echinokokům, a to v rozmezí 120 až 24 hodin před vstupem na jejich území.

„Každá země může mít svá specifika, proto vždy doporučuji zavolat na příslušné zastupitelství a veškeré podmínky si předem ověřit. Začít s přípravami je dobré alespoň měsíc před plánovaným odjezdem,“ radí Tomáš Klápa.

Pojištění, které se vyplatí nejen v zahraničí

Pojištění mazlíčka funguje jako doplněk k vašemu cestovnímu pojištění – samostatně ho sjednat nelze. Základem je vždy pojištění veterinární péče, které hradí náklady spojené s akutním ošetřením. Nabídka jednotlivých pojišťoven se však značně liší, a to jak v rozsahu krytí, tak v maximálních limitech plnění.

„Některé pojišťovny pojistí pouze psy a kočky, jiné jsou ochotné pokrýt i exotičtější mazlíčky. Rozdíly najdete i v tom, jaké situace pojištění skutečně pokrývá a jakou maximální částku můžete získat. Proto je důležité podmínky pečlivě prostudovat nebo se poradit s odborníkem,“ upozorňuje Tomáš Klápa z FinGO.

Pro majitele temperamentnějších zvířat může být cenným doplňkem pojištění odpovědnosti za zvíře. To pomůže, pokud váš mazlíček způsobí škodu – ať už někoho pokouše, poničí cizí majetek nebo vběhne do silnice a způsobí dopravní nehodu. Toto pojištění bývá součástí pojištění odpovědnosti v občanském životě, některé pojišťovny ho však nabízejí i jako připojištění k cestovnímu pojištění.

Cestování se zvířetem skutečně přináší řadu administrativních výzev a vyžaduje důkladnou přípravu. Na druhou stranu – mít svého věrného společníka po boku místo toho, aby doma trpěl steskem, za tyto komplikace rozhodně stojí. Stačí se na cestu připravit včas a s dostatečnou rezervou.