SK CZ EN

REALITNÍ SPOLEČNOST ČESKÉ SPOŘITELNY RADÍ, NA CO SI DÁT POZOR PŘI NÁKUPU NEMOVITOSTI

Publikované dňa: 13. 5. 2015 16:25 REALITNÍ SPOLEČNOST ČESKÉ SPOŘITELNY

- Nejčastější rizika: vlhkost, špatné rozvody, poškozená střecha a izolace, špatné řemeslné zpracování, nekvalitní protihluková izolace a nevhodné umístění bytu (v blízkosti strojovny výtahu, nad garážemi apod.) - V nevyhovujícím technickém stavu se mohou nacházet především starší domy, ale nedostatky se objevují i u novostaveb - Rizikové může být okolí bytu či domu a sousedé - Profesionální makléř a inspektor nemovitostí poradí, jak se vyhnout špatné koupi

Nákup nemovitosti představuje důležitý krok, který vyžaduje vysokou finanční investici, a proto velkou pečlivost při jejím výběru. „Ve chvíli, kdy kupující najde byt či dům, který se mu líbí, měl by zhodnotit jeho technický stav. Případně může přizvat inspektora nemovitostí, který vypracuje kompletní technickou zprávu. Na jejím základě pak zájemce může udělat kompetentní rozhodnutí. Zejména u starších nemovitostí je totiž potřeba počítat s případnými opravami, které si vyžádají další investice, s nimiž je nutné dopředu počítat," říká Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS).

Na první pohled může byt či dům vypadat v pořádku, ale až důkladná a odborná kontrola odhalí vážnější problémy. U starších nemovitostí musí kupující počítat s některými nedostatky způsobenými opotřebením a nutností menší či větší rekonstrukce. Určité problémy se však mohou vyskytnout také u novostaveb. „Nejčastěji se jedná o statické praskliny zdí, riziko vzniku tzv. tepelných mostů či nedostatečnou kročejovou izolaci projevující se horším odhlučněním. Odstranění těchto nedostatků je poměrně složité a vyžaduje stavební úpravy. Je tak zcela na místě zvážit, zda se v takovém případě nepoohlédnout jinde," radí Marek Doležal z franšízové pobočky RSČS/CR Estate.

„U starších domů se často setkáváme se skrytými vadami, jako jsou špatné rozvody tepla a elektřiny, poškozená střecha a nedostatečná izolace projevující se zvýšenou vlhkostí, ale i celkově špatné řemeslné zpracování. Pokud se prodává zařízená nemovitost, vady se mohou skrývat za nábytkem. Proto je potřeba být při prohlídce důkladný a ideálně přijít v doprovodu odborníka," upozorňuje Marek Doležal. Dalším rizikem zejména u pozemků určených k výstavbě pro rodinné domy může být nedostatečná kapacita sítí například pro připojení na kanalizaci. Náhradní řešení, jako je vlastní čistička či septik, pak bývá velmi nákladné.

V případě bytu by si zájemce měl zjistit, zda se nenachází v blízkosti strojovny výtahu či vzduchotechniky, které jsou v provozu 24 hodin denně a mohou způsobovat nepříjemné hučení. Podobné hlukové potíže mohou vzniknout i v bytě umístěném nad garážemi. Kromě parkujících aut může rušit také vytahování garážových rolet. Nepříjemné je rovněž špatné hlukové provedení budovy, kvůli kterému mohou být slyšet zvuky nejen ze společných prostor, ale také od sousedů. „Určitá rizika mají přízemní byty s předzahrádkami, které jsou snadněji napadnutelné zloději a vandaly. V tomto případě je nutné počítat s investicí do dobrého zabezpečení," varuje Marek Doležal.

Zvýšenou pozornost by měl zájemce věnovat okolí, kde se byt či dům nachází. „V blízkosti silnice, železniční tratě či letiště se s klidným bydlením počítat nedá. Rušit může i nedaleký obchod, kam v brzkých ranních hodinách najíždějí dodávky s čerstvými potravinami. Pozor také na stávající a plánované komerční objekty, kam budou denně proudit davy lidí a jejich automobily zaplní parkovací místa. Zájemce by se určitě měl informovat na příslušných úřadech, zda v okolí nehrozí nějaká velká rušivá výstavba či změna územního plánu," doporučuje Marek Doležal. Před koupí je dobré prověřit také rizika spojená s povětrnostními podmínkami, jako je bydlení v návětrné oblasti, zápach z čističky, pohnojeného pole nebo zemědělského objektu či riziko sesuvu půdy a povodní.

Při výběru je důležité myslet i na budoucí sousedy, protože dobré sousedské vztahy jsou nedílnou součástí spokojeného bydlení. U bytů může být problematické soužití v případě rodin s malými dětmi či studentů žijících nočním životem. U rodinných domů je zase potřeba dát si pozor na aktivní sousedy, kteří např. často pálí listí, kutí dlouho do noci nebo mají hlučná domácí zvířata.

Najít nemovitost, která by nepotřebovala žádné úpravy, není jednoduché. Kupující by proto měl zejména u těch starších počítat s nutností rekonstrukce. „Prvním krokem by pro něj mělo být rozhodnutí, zda je pro něj technický stav nemovitosti přijatelný, a především, zda o ni stojí natolik, že je ochoten investovat další peníze do potřebných oprav," dodává Marek Doležal.

Na jaká rizika je potřeba dát pozor při nákupu nemovitosti?

1. Rizika technického charakteru

· Stav nemovitosti (skryté vady, vlhkost, špatné rozvody elektřiny, poškozená střecha či izolace, nekvalitní řemeslné zpracování, nedostatečná kapacita sítí pro připojení RD)

· Hluk (chybějící kročejová izolace, bydlení v blízkosti strojovny výtahu, vzduchotechniky, garáží s roletami)

· Zabezpečení (nutnost většího zabezpečení u přízemních bytů s předzahrádkami)

2. Rizika okolí

· Hluk (železniční trať, parkoviště, letiště, frekventovaná silnice)

· Přírodní podmínky (návětrná oblast, riziko sesuvu půdy či povodní, výstavba na nekvalitním podloží, zápach z nedaleké čističky či pohnojeného pole)

· Okolní výstavba (ruch a nedostatečné parkovací kapacity díky komerčním objektům, plánovaná výstavba či změna územního plánu)

3. Rizika sousedů

· Hluk (noční život, časté opravy a rekonstrukce v nevhodných časech)

· Vztahy (mnoho o sousedech napoví už zvonky a vstupní dveře do bytu)

Realitní společnost České spořitelny
Na tuzemském realitním trhu působí Realitní společnost České spořitelny od roku 2002. Pro své klienty zajišťuje komplexní realitní služby, zahrnující pořízení, prodej či nájem nemovitosti. Poskytuje také doprovodný právní a finanční servis. V současnosti své služby nabízí prostřednictvím svých poboček franšízové sítě na většině území České republiky. Opírá se přitom o silné zázemí Finanční skupiny České spořitelny.

Profil České spořitelny
Česká spořitelna je největší bankou v České republice · Její služby využívá více než 5 milionů klientů: občané, malé a střední firmy, obce a města, financuje také velké korporace a poskytuje služby v oblasti finančních trhů · Od roku 2000 je Česká spořitelna členem Erste Group a pod touto značkou obsluhuje bonitní a korporátní klienty · Disponuje nejširší sítí poboček a bankomatů v České republice · Důležitou roli hraje také na poli inovací: byla například první bankou na českém trhu, která začala masivně vydávat bezkontaktní karty a vytvářet síť pro jejich využití · Další zajímavé informace o České spořitelně zde.

Česká spořitelna - Zodpovědný partner společnosti
5 000 000 000 Kč jsme investovali do projektů na výrobu energie z obnovitelných zdrojů a do energeticky úsporných projektů · 1 450 000 000 Kč jsme vložili do Nadace Depositum Bonum na podporu vzdělávání v České republice · 80 000 000 Kč jsme spolu s Nadací České spořitelny v roce 2012 věnovali na obecně prospěšné projekty · 2 000 000 Kč jsme v roce 2013 rozdělili celkem 34 charitativním projektům na základě výsledků hlasování v našich dvou grantových programech pro zaměstnance a klienty · 8 000 seniorů navštívilo vzdělávací kurzy „Senioři komunikují" v 634 českých městech a obcích · 1 879 zaměstnanců se v roce 2012 zúčastnilo spořitelních Dnů pro charitu. Věnovali jsme tak 14 440 hodin práce našich zaměstnanců · 376 našich poboček má bezbariérový přístup a přes 250 našich bankomatů je uzpůsobeno pro obsluhu nevidomými klienty · 2 pracovní dny může každý zaměstnanec využít na obecně prospěšnou činnost díky spořitelním Dnům pro charitu · Další zajímavé informace o společenské odpovědnosti České spořitelny zde.

Erste Corporate Banking - mimořádně silný partner v oblasti korporátního, investičního bankovnictví a finančních trhů

Největší poskytovatel úvěrů firmám z pohledu celkové výše úvěrů · Přední aranžér syndikovaných, klubových, akvizičních a projektových řešení financování · Leader ve sjednávání domácích i zahraničních emisí dluhopisů pro lokální i mezinárodní klienty · Jeden z hlavních poradců v oblasti fúzí a akvizic · Největší obchodník na kapitálových trzích v České republice měřeno počtem vydaných akcií (IPO i SPO) i jejich objemem · Jeden z nejvýznamnějších partnerů Evropské investiční banky ve střední Evropě · Přední konzultant v oblasti M&A pro místní i regionální klienty z podnikatelského i veřejného sektoru · Největší obchodník s EUR/CZK a přední poskytovatel služeb Treasury pro podnikové klienty i klienty z veřejného sektoru · Největší správce aktiv pro firemní a institucionální klienty · Další zajímavé informace o korporátním bankovnictví České spořitelny zde.

Profil Erste Group
Erste Group je předním poskytovatelem finančních služeb ve východní části EU · Zhruba 45 000 zaměstnanců poskytuje finanční služby 16,2 milionům klientů v téměř 2 800 pobočkách v 7 zemích (v Rakousku, České republice, na Slovensku, v Rumunsku, Maďarsku, Chorvatsku, Srbsku) · Ke konci roku 2014 dosáhla bilanční suma skupiny Erste Group EUR 196,3 mld. a poměr nákladů k výnosům 55,1 %.


Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.

Marcela Kukaňová
Account Manager
Tel.: + 420 222 927 119
Gsm : + 420 731 613 618
e-mail: marcela.kukanova@crestcom.cz
www.crestcom.cz


Crest Communications, a.s.
Lenka Vybulková
Tel.: + 420 222 927 111
Gsm : + 420 731 613 602
e-mail: lenka.vybulkova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Súčasní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.