SK CZ EN

JAK SPRÁVNĚ ZVOLIT STŘEŠNÍ SKLADBU? LINDAB UKAZUJE NA PŘÍKLADU PROFILOVANÝCH STŘEŠNÍCH KRYTIN A FALCOVANÉ KRYTINĚ

Publikované dňa: 8. 7. 2020 10:44 LINDAB

Pro své vlastnosti (zejména nízkou hmotnost, snadnou a rychlou montáž, bezúdržbovost, dlouhou životnost a možnost využití i na nízké sklony střech) patří dnes plechové střešní krytiny k těm nejvyhledávanějším. Nejvhodnější skladbu pro střechy z plechu tak dnes často řeší nejen projektanti novostaveb, ale i montážní firmy realizující rekonstrukce. Jaké faktory je třeba v návrhu střešní skladby zohlednit a jak se vyvarovat omylů? A jak zajistit akustickou neprůzvučnost plechových střech? Radí Petr Kulhavý, produktový manažer společnosti Lindab s. r. o. – předního světového designéra, výrobce a prodejce střešních krytin a okapových systémů z prvotřídní švédské oceli. Zatímco tisková zpráva z 29. června se zabývala správnou skladbou plechových krytin na příkladu Lindab SRP Click, nyní se zaměříme na složení střešních skladeb pro další typy plechových krytin: profilované a falcovanou.

Pokud se stavebník rozhodne pro plechovou krytinu profilovanou do tvaru klasických skládaných tašek, může si u společnosti Lindab zvolit z řady druhů tvarů profilace (Topline, Mega, Ideal, Goodlock), charakterizovaných buď výraznou, nebo naopak nenápadnou vlnou. Pro příznivce klasických falcovek má Lindab v sortimentu krytinu Seamline ve dvou kvalitativních řadách a různých kombinacích materiálů, povrchů a barev. Na oblibě si nyní získávají i trapézové plechy Lindab. „U každé z těchto krytin je třeba provětranou střešní skladbu řešit jinak - a to jak podle druhu profilace krytiny, tak i zvoleného izolantu a jeho umístění ve skladbě. Pokud jde o sklon střešních rovin, falcované krytiny lze použít již na střechy od sklonu 5°, trapézové plechy od 6° a profilované krytiny od sklonu 14°," vysvětluje Petr Kulhavý.

Skladba pro profilované plechové krytiny: nejklasičtější a nejjednodušší
Protože k ní není potřeba žádných dodatečných systémových řešení, je provětraná střešní skladba pro profilované plechové střešní krytiny nejklasičtější a nejjednodušší. Používá se také u skládaných krytin z jiného materiálů než oceli. „Mezi krokvemi je využita minerální tepelná izolace (vata), nad ní je pojistná hydroizolace v podobě difuzní fólie. Pro skladbu s profilovanými krytinami je typické laťování. Rozestup latí je dán samotnou profilací (odskoky) příslušné krytiny; u trapézových plechů lze použít i celoplošný záklop," uvádí Petr Kulhavý.

U provětrané střešní skladby pro profilované plechové střešní krytiny, která jako tepelný izolant využívá nadkrokevní izolace z PIR desek, je podle Petra Kulhavého až na umístění izolantu nad krokvemi vrchní souvrství stejné jako u předchozího případu (tzn. jako u skladby s mezikrokevním izolantem). Ani zde není potřeba řešit žádné zvláštní systémové požadavky. Jako spodní pohledový záklop pod folií se obvykle používají palubky.

Skladba pro falcované plechové krytiny: celoplošný záklop nutný
V případě, že se majitel domu rozhodne pro falcovanou plechovou krytinu (v případě Lindabu jde o krytinu Seamline), je provětraná skladba střechy podobná jako u profilovaných střešních krytin. „S tím rozdílem, že pro zajištění správné funkce střešního pláště se musí místo laťování použít celoplošný záklop z klasických coulových prken (tloušťky minimálně 24 mm). Na ně se už pak rovnou pokládá příslušná falcovaná střešní krytina," říká Petr Kulhavý, který do této střešní skladby nedoporučuje používat OSB desky - v porovnání s prkny nemají takovou trvanlivost ani další potřebné vlastnosti.

Správně zvolená a precizně provedená střešní skladba = dokonalá akustická neprůzvučnost
Otázka akustiky plechových střešních krytin je v přípravné fázi projektu velmi častým tématem konzultací a diskusí. „Hlučnost plechových střech je nejčastějším mýtem, s nímž jsou plechové střechy neprávem spojovány. Hluk u plechu jako materiálu je způsoben jeho vibracemi. Možnost vzniku vibrací (a tím i hluku) je zase způsobena okolními vlivy - zejména větrem (sáním či podfukováním), deštěm nebo kroupami. Správně zvolená profilace krytiny ve spojitosti s dobře zvolenou střešní skladbou zajistí dokonalou akustickou neprůzvučnost. Každý druh plechové krytiny - od profilovaných po falcované - má totiž své specifické vlastnosti a svůj unikátní způsob montáže, který řeší její odolnost mimo jiné i vůči působení větru," komentuje Petr Kulhavý. Když se návrh ještě spojí s precizní montáží, není žádný důvod, aby plech rezonoval a obtěžoval tak svým hlukem. Podle Petra Kulhavého je tak mnohem pravděpodobnější, že uslyšíte bubnování dešťových kapek na střešních oknech nebo okenních parapetech, než na střeše. „Je třeba vzít v úvahu, že u profilovaných střešních krytin je plech silně zpevněný už samotným profilováním - a když je správně ukotven, jsou vibrace prakticky nulové. U klasických falcovaných krytin pak zamezí vibracím již samotná instalace na celoplošný záklop, zajišťující dostatečné podepření volných ploch krytiny. Tuhost celého střešního pláště navíc zajišťuje celková technologie instalace - jde totiž o pevně svázaný monolit," uzavírá Petr Kulhavý.


O mezinárodním koncernu Lindab AB:
Lindab AB má své sídlo ve Švédsku ve městě Grevie. Společnost vznikla v roce 1956 ve švédském Linghultu jako malá klempířská firma. V roce 1984 vstoupil Lindab na švédskou burzu, v roce 1992 také na dánskou. V roce 2006 byla mateřská společnost přejmenována na Lindab International AB. Koncern Lindab působí v současné době na trzích 31 zemí a zaměstnává 5200 lidí. Je jedním z největších světových designérů, výrobců a prodejců kovových profilů pro stavební účely - ocelových plechů, lehkých střešních krytin, okapových systémů a dalších montážních prvků z tenkostěnné švédské oceli, jakož i vzduchotechnických potrubních systémů. Tím je schopen poskytovat komplexní systémová řešení pro široké spektrum požadavků. V roce 2019 dosáhl koncern Lindab čistých tržeb ve výši 9,872 miliard švédských korun (tj. zhruba 910,3 mil. EUR).
www.lindabgroup.com

O společnosti Lindab s. r. o.:
V České republice působí Lindab s.r.o. od roku 1993 v oblasti střešních a stěnových systémů. Ta se specializuje na výrobu a prodej tenkostěnných ocelových plechů, lehkých střešních krytin, okapových systémů, v nichž je lídrem na českém trhu, a také na výrobu systémů zastřešení plochých střech. V roce 1996 přibyla oblast vzduchotechnických systémů. V roce 2003 Lindab otevřel nový výrobní, skladový a administrativní areál v Praze - Ruzyni. Základ podnikání společnosti tvoří jak vývoj, výroba a prodej hotových výrobků, tak poskytování komplexních řešení projektů pod názvem Lindab Stavby. Svým partnerům nabízí nejen kvalitní komponenty, ale i stavební systémy, které tyto komponenty využívají. Poskytuje poradenství, navrhuje koncepci a detaily, specifikuje a nacení potřebný materiál. Dále připraví podrobnou montážní dokumentaci, poskytne orientační i autorizované statické posouzení projektu, zaškolí pracovníky pro samotnou montáž, k níž opět poskytne poradenství a odborný dohled. Disponuje také prvotřídním distribučním systémem díky velkým skladovým zásobám a široké síti prodejců a montážních firem.
www.lindab.cz
www.lindabstrechy.cz

Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications
Kamila Čadková, +420 731 613 609, kamila.cadkova @crestcom.cz
Marie Cimplová, +420 731 613 602, marie.cimplova@crestcom.cz

Prílohy

Obrázky
Lindab_detailní struktura střechy s profilovanou střešní krytinou.jpg
Lindab_detailní struktura střechy s profilovanou střešní krytinou.jpg
Lindab_realizace s falcovanou střešní krytinou Lindab Seamline.jpg
Lindab_realizace s falcovanou střešní krytinou Lindab Seamline.jpg
Lindab_realizace s profilovanou střešní krytinou Lindab Mega.JPG
Lindab_realizace s profilovanou střešní krytinou Lindab Mega.JPG
Lindab_realizace s profilovanou střešní krytinou Lindab Topline.jpg
Lindab_realizace s profilovanou střešní krytinou Lindab Topline.jpg
Příklad střešní skladby pro falcovanou krytinu Lindab Seamline.png
Příklad střešní skladby pro falcovanou krytinu Lindab Seamline.png
Příklady střešních skladeb pro profilované krytiny a trapézové plechy Lindab_01.png
Příklady střešních skladeb pro profilované krytiny a trapézové plechy Lindab_01.png
Příklady střešních skladeb pro profilované krytiny a trapézové plechy Lindab_02.png
Příklady střešních skladeb pro profilované krytiny a trapézové plechy Lindab_02.png
Súčasní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.