SK CZ EN

10 ZNAKŮ ŠTÍHLÉ FIRMY S TIPY NA ZLEPŠENÍ

Publikované dňa: 29. 7. 2020 8:27 MANUTAN s.r.o.

Lean systémy jsou zeštíhlovací firemní procesy, které mají zamezit plýtvání a generovat trvalé hodnoty. K jejich zavedení do firmy je potřeba mít správnou strategii a znát správné postupy. Tipy na štíhlé procesy připravili odborníci ze společnosti Manutan a New Dimension.

Všechny podnikové procesy obsahují činnosti, které vytvářejí přidanou hodnotu, a také naopak takové činnosti, které vytvářejí skryté nebo zjevné plýtvání. Zeštíhlování procesů je v dnešní době zásadní. „Cílem je eliminovat plýtvání a vytvářet prostor pro činnosti přidávající hodnotu," říká Josef Mik, marketingový ředitel společnosti Manutan.
Štíhlý výrobní systém zahrnuje plynulý tok materiálu a informací, flexibilní a adaptibilní pracoviště, rychlé reakce na problém, neustálé vylepšování procesů, bezpečnost, ergonomii a šetrnost k životnímu prostředí, smysluplné využití digitalizace a nových technologií.
Pro vytvoření lean výrobního systému je nutné zvolit správnou strategii a postup. „Je třeba vytvořit lean pracoviště, propojit je lean logistikou, obsluhovat je lean administrativou, dbát přitom stále na bezpečnost a životní prostředí a postupně systém zlepšovat, digitalizovat a automatizovat," říká Eva Klusová ze společnosti New Dimension.
10 znaků štíhlých procesů ve výrobě, logistice a administrativě:
1. Pracoviště je flexibilní a lehce přestavitelné dle potřeb procesů a pracovníků.
• Zvýšit flexibilitu pracoviště pomohou třeba montážní dílenský stůl včetně kontejneru, transportní zvedací stojan, nůžkový dopravník s plastovými rolnami nebo mobilní pracovní stojan.
2. Materiál a výrobky jsou ve skladech ekonomicky, bezpečně a přehledně uložené.
• Pro vybavení a organizaci skladů je možné použít paletové nástavce se sklopnou stěnou, oboustranný konzolový regál, kovové paletové regály nebo informační štítky na regály.
3. Používám bezpečnou a efektivní manipulační techniku.
• Efektivnější manipulaci pomůže kupříkladu plošinový vozík se sklopným madlem, akumulátorový paletový vozík, skládací dílenský jeřáb nebo pojízdný rollkontejner.
4. Materiál a nástroje mám vždy po ruce.
• Pro větší přehlednost poslouží například kovový regál se šikmými policemi, mobilní svařovaný dílenský stůl, závěsný panel na nářadí nebo montážní vozík.
5. Pracuji v přirozené pozici, která mi umožňuje podávat optimální výkon.
• Ergonomii a produktivitu pracovníků zlepší třeba nožní opěrka, laboratorní stolička, výškově nastavitelné kancelářské stoly nebo protiúnavové průmyslové rohože.
6. Pracoviště je bezpečné, dobře organizované a přehledné.
• Ke zvýšení bezpečnosti pracovníka a pracoviště samotného pomohou kupříkladu protiskluzové profily na schody, kovové zábrany, plastové mobilní zábrany s reflexními prvky nebo značkovací vozík.
7. V každém okamžiku vidím standardy, cíle a výsledky své práce.
• Ergonomii a produktivitu pracovníků zlepší také držák monitoru, magnetické tabule, signální kapsy nebo mobilní flipchart.
8. Mám prostor pro odpočinek i systematické řešení problémů.
• Pro oddechové koutky, místa pro setkání lidí a řešení problémů je možné pořídit piknikové stoly, kancelářské židle, umělé rostliny nebo odpočinková křesla.
9. Pracoviště mohu udržovat v pořádku a čistotě.
• Pro snadnější udržení čistoty na pracoviště lze využít například úklidový vozík s pákovým ždímačem, úklidový kbelík na kolečkách nebo stojan pro průmyslové utěrky.
10. Veškeré dokumenty jsou přehledně a systematicky uložené.
• Pro lepší organizaci administrativních činností je možné použít otočné skříně na pořadače, dvouřadé kovové kartotéky nebo kovové spisové skříně.

Prílohy

Obrázky
Ilustrační foto_Manutan_2.jpg
Ilustrační foto_Manutan_2.jpg
Ilustrační foto_Manutan_3.jpg
Ilustrační foto_Manutan_3.jpg
Ilustrační foto_Manutan_4.jpg
Ilustrační foto_Manutan_4.jpg
llustrační foto_Manutan.jpg
llustrační foto_Manutan.jpg
Súčasní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.