SK CZ EN

HODONÍN A VELKÝ TÝNEC ZAČÍNAJÍ OD KVĚTNA TŘÍDIT GASTROODPAD. TEN NESKONČÍ NA SKLÁDCE, ALE V BIOPLYNCE, KDE SE Z NĚJ VYROBÍ ZELENÁ ENERGIE

Publikované dňa: 2. 5. 2022 8:48 ENERGY FINANCIAL GROUP

Hodonín a Velký Týnec se od začátku května zapojily do projektu „Třídím gastro“ společnosti Energy finan-cial group (EFG). Připojí se tak k další zhruba desítce měst a obcí, které projekt již využívají. Jsou tak už nyní připraveni na blížící legislativní povinnost, která od ledna příštího roku ukládá všem městům a obcím sepa-rovat gastroodpad od komunálního odpadu. Cílem tohoto legislativního nařízení je snížit množství biologic-kého odpadu na skládkách, a omezit tak vznik skleníkových plynů. Společnost EFG, která službu poskytuje, následně odpad zpracuje v bioplynové stanici EFG Rapotín BPS na zdroj elektřiny, tepla a biometanu.

Obyvatelé Hodonína a Velkého Týnce ode dneška mohou třídit svůj odpad z kuchyně. Ten je možné vhazovat do speciálně upravených hnědých popelnic o objemu 120 l. Popelnice jsou určeny pro tepelně upravené i neupravené zbytky potravin rostlinného či živočišného původu, prošlé potraviny, maso, mléčné výrobky, pečivo, cukrovinky, čaje či kávovou sedlinu. Tyto zbytky a potraviny lze vkládat i s původním obalem, který bude následně odstraněn na třídicí lince. Pravidelný svoz je zajišťován vozidly na ekologický pohon CNG.

Takto vytříděný gastroodpad, který v současné době tvoří zhruba čtvrtinu obsahu černých popelnic, se namísto skládkování díky projektu „Třídím gastro“ energeticky zpracuje a následně využije pro výrobu elektřiny, tepla a biometanu v bioplynové stanici EFG Rapotín BPS. Ze sta tun svezeného odpadu je například možné tímto způsobem vytvořit ekologický pohon BioCNG k ujetí zhruba 100 000 km pro osobní automobil.

sdělil Stanislav Denk, místostarosta Velkého Týnce.

Službu „Třídím gastro“ společnosti EFG mohou využívat a využívají také restaurace, stravovací zařízení, školy a veškeré typy gastro provozů. Ty mají povinnost třídit gastroodpad už několik let. Měst a obcí se tato povinnost dotkne od začátku příštího roku.

„Už nějakou dobu jsme se zabývali otázkou, jak se co nejlépe připravit na povinnost začít třídit gastroodpad a snížit celkové množství SKO v černých popelnicích, jehož skládkování bude čím dál více zvyšovat náklady odpadového hospodářství. Od začátku příštího roku nám bude oddělení „gastro“ složky od komunálu navíc přímo ukládat zákon. Naštěstí jsme se dozvěděli o projektu „Třídím gastro“, který v podstatě vše zajistí za nás. Vyřeší za nás legislativní stránku, potřebnou evidenci i technickou stránku věci. Popelnice se navíc jen nevyvážejí, ale vyměňují za čisté, operativně si můžeme domluvit i četnosti svozu či velikost využívaných popelnic v různých lokalitách podle aktuální potřeby. Víka sběrných nádob jsou vybavena přítlačnou pružinou na zavírání. To téměř eliminuje zápach, který se obzvláště v letních měsících šíří kolem černých kontejnerů právě kvůli velkému množství gastroodpadu, který je v nich obsažen. Společnost EFG, která službu provozuje, odpad následně neskládkuje, ale účelně zpracovává na zelenou energii, která se rovnou může vtláčet do sítě či pro výrobu hnojiv. Toto je z mého pohledu efektivní nakládání s odpady,“ řekl Ing. Pavel Foltýn, referent odpadového hospodářství města Hodonín.

Projekt „Třídím gastro“ společnosti Energy financial group, odstartoval v loňském roce v květnu v několika obcích na Šumpersku. Speciální sběrné nádoby na gastroodpad tak již mohou využívat např. obyvatelé Šumperka, Olomouce, Velkých Losin, Rapotína, Nového Jičína a Opavy. Služba je dodávána tzv. na klíč s komplexním zajištěním po legislativní i technické stránce. Z měst a obcí sváží EFG do své bioplynky již okolo 40 tun odpadu měsíčně z celkem 350 nádob. Tuto bilanci přitom neustále navyšuje.

Pro více informací kontaktujte:

Kamila Žitňáková
Crest Communications, a.s.
Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
gsm: + 420 725 544 106
e-mail:
kamila.zitnakova@crestcom.cz

O skupině EFG:

Investiční skupina Energy financial group a. s. (EFG) prostřednictvím svých dceřiných společností buduje a provozuje od roku 2007 projekty zaměřené na produkci energií z obnovitelných zdrojů. Je lídrem v segmentu energetického zpracování biologicky rozložitelných odpadů a upgradingu bioplynu na biometan využitelný například jako pokročilé palivo. Společností vybudovaná a spravovaná moderní odpadářská bioplynová stanice EFG Rapotín BPS u Šumperka je vybavena nejmodernější technologií a byla jedním z prvních zařízení svého druhu v České republice. Energy financial group dále vlastní a provozuje bioplynovou stanici EFG Vyškov BPS a elektrárnu MOSTEK energo. K jejím dalším projektům se řadí EFG Green energy zajišťující přímý prodej „zelené“ energie koncovým zákazníkům a „Třídím gastro“ umožňující městům a obcím separaci gastroodpadu z domácností a jeho následné energetické zpracování v ekologických provozech EFG. Společnost se významně podílí na vývoji nových technologií ve spolupráci s českými univerzitami. Vizí společnosti je podpora odpovědného nakládání s odpady a snaha přispět k rozvoji energetického segmentu šetrného k životnímu prostředí.

Prílohy

Obrázky
EFG_popelnice_tridim_gastro.png
EFG_popelnice_tridim_gastro.png
efg-rapotin-bps (kopie 2).JPG
efg-rapotin-bps (kopie 2).JPG
rapotin_MG_4454_zm.jpg
rapotin_MG_4454_zm.jpg
Súčasní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.