SK CZ EN

DAVID LUNDÁK Z EFG: ZELENÉ INVESTICE ZVÝŠILA POTŘEBA ENERGETICKÉ SOBĚSTAČNOSTI

Publikované dňa: 17. 5. 2022 10:44 ENERGY FINANCIAL GROUP

Zelené projekty, obnovitelné zdroje energie a obecně ESG investice byly v uplynulých letech v hledáčku řady investorů. Jedním z hlavních důvodů je větší ekologická odpovědnost firem i jednotlivců či tzv. investiční taxonomie EU. Dokonce i navzdory pandemii zájem o udržitelné investice poměrně konstantně roste. Dle výsledků výzkumu ČVUT je v ČR nicméně potřeba investice v oblasti obnovitelné energie do roku 2030 až zšestinásobit, aby dosáhla svých klimatických cílů. Ačkoliv je tedy potenciál obnovitelných zdrojů obrovský, současná výše investic je zatím nedostatečná. Nyní se navíc ke zodpovědnosti k životnímu prostředí přidal pro mnohé ještě silnější argument – válečný konflikt na Ukrajině.

Investice do obnovitelných zdrojů energie se stávají celosvětově jednou z nejstabilnějších investičních příležitostí. Nyní se každým dnem potvrzuje, jak fatální může mít energetická nesoběstačnost následky, kvůli které řada zemí také nedobrovolně financuje Rusku jeho válečné tažení proti suverénnímu státu. Obnovitelné zdroje jsou tak v podstatě jedinou možností, jak spolehlivě a bezpečně doplnit energii získanou z jádra a zemní plyn.

Bez ohledu na tyto ušlechtilé záměry jsou zde i další důvody, proč jsou investice do obnovitelných zdrojů na vzestupu. Lidé vyhledávají nové a stabilní možnosti zhodnocení svých financí. Děje se tak mimo jiné i s ohledem na výrazný pokles poptávky na hypotečních a nemovitostních trzích. Ty jsou způsobené nejen rostoucí inflací a drahými hypotékami, ale také ohrožením nemovitostních fondů v rámci pandemie. Ta vnesla na trh značnou nejistotu. Oproti tomu jsou obnovitelné zdroje vzhledem k evropské i domácí legislativě a zároveň narůstající spotřebě energie čím dál nezbytnější. S ohledem na politiku EU se dá očekávat, že kredibilita podobných investic poroste, a jejich rezistence vůči aktuálním vlivům na to bude mít pozitivní dopad.

Investice do zelené energie poskytnou dlouhodobou jistotu, když si vyberete správného partnera

Investice do zelené energie v podstatě nemohou zklamat. Jediné, co může úspěch pokazit, je výběr investičního partnera. Některé i české společnosti se bez jasné, dlouhodobé a komplexní strategie vezou na vlně úspěchu obnovitelných zdrojů. Nabízejí nereálné výnosy a své závazky nezvládají uceleně pojmout a dotáhnout ke zdárnému cíli, který by byl výnosný nejen pro jejich investory, ale také užitečný pro nás všechny. Doporučil bych především transparentní podniky. Ty mohou jednoznačně ukázat zázemí, ze kterého dluhopisy pocházejí a nemají problém představit konkrétní projekty, které mají financovat. Zvlášť v dnešní době tzv. greenwashingu, v jehož případě jsou „zelené“ dluhopisy vydávány s dobrým úmyslem, ale ve výsledku mohou sloužit jen k vylákání peněz. My se například snažíme s investory opravdu aktivně komunikovat, aby si mohli ověřit, jak fungují naše výrobní technologie, čeho jsme již dosáhli a kam dále směřujeme. Stojí za námi hmatatelné důkazy v podobě moderních energetických zařízení.

Výrobcům energie se nyní obecně daří a tento trend lze předpokládat i do budoucna. Obzvláště, pokud se jedná o zelenou energii a investice do sektoru ESG. Podle odhadů PwC by celková hodnota aktiv v rámci společensky udržitelného investování měla během následujících pěti let v Evropě dosáhnout 7,6 miliardy euro. To znamená, že jejich podíl v evropském sektoru investičních fondů by měl vzrůst z aktuálních 15 na 57 %.

Investice do výroby obnovitelné energie jsou bezpochyby výhodné pro všechny strany. Čím více energie se podaří získat z obnovitelných zdrojů, tím větší bude naše soběstačnost. Udržitelnost je v tomto ohledu současně velmi účinným nástrojem, jak odvrátit energetický kolaps a zároveň snížit ceny. Čím více energie z obnovitelných zdrojů se totiž bude nacházet v celkovém mixu, tím levnější v konečném důsledku bude.

Autor komentáře: David Lundák, ředitel finanční distribuce skupiny Energy financial group a.s.

Pro více informací kontaktujte:

Kamila Žitňáková
Crest Communications, a.s.
Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
gsm: + 420 725 544 106
e-mail:
kamila.zitnakova@crestcom.cz

O skupině EFG:

Investiční skupina Energy financial group a. s. (EFG) prostřednictvím svých dceřiných společností buduje a provozuje od roku 2007 projekty zaměřené na produkci energií z obnovitelných zdrojů. Je lídrem v segmentu energetického zpracování biologicky rozložitelných odpadů a upgradingu bioplynu na biometan využitelný například jako pokročilé palivo. Společností vybudovaná a spravovaná moderní odpadářská bioplynová stanice EFG Rapotín BPS u Šumperka je vybavena nejmodernější technologií a byla jedním z prvních zařízení svého druhu v České republice. Energy financial group dále vlastní a provozuje bioplynovou stanici EFG Vyškov BPS a elektrárnu MOSTEK energo. K jejím dalším projektům se řadí EFG Green energy zajišťující přímý prodej „zelené“ energie koncovým zákazníkům a „Třídím gastro“ umožňující městům a obcím separaci gastroodpadu z domácností a jeho následné energetické zpracování v ekologických provozech EFG. Společnost se významně podílí na vývoji nových technologií ve spolupráci s českými univerzitami. Vizí společnosti je podpora odpovědného nakládání s odpady a snaha přispět k rozvoji energetického segmentu šetrného k životnímu prostředí.

Prílohy

Obrázky
EFG_Komentar_David_Lundak.jpg
EFG_Komentar_David_Lundak.jpg
Súčasní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.