SK CZ EN

VÍRA V MEZIGENERAČNÍ SOLIDARITU V PENZI SE DRAMATICKY PROPADÁ – NA DĚTI SPOLÉHÁ JEN 8 % ČECHŮ

Publikované dňa: 9. 6. 2022 13:50 KB PENZIJNÍ SPOLEČNOST

Češi se na penzi plánují zabezpečit hlavně sami. Na stát se spoléhá třetina a jen 8 % očekává, že se o něj postarají děti. Nejméně na své potomky spoléhají lidé těsně před penzí. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu KB Penzijní společnosti.

Zatímco babička Boženy Němcové si na Starém bělidle bezstarostně užívala vnoučata, dnešní penzisté mají často existenční starosti. Podle České statistického úřadu je více než třetina nepracujících osob nad 65 let ohrožena chudobou. „Průměrné příjmy v penzi oproti ekonomicky aktivnímu věku podle našeho Penzijního indexu klesají o více než polovinu, to je o 17 tisíc. Pokud žije člověk sám, s průměrnou státní starobní penzí okolo 15,5 tisíce mu doslova spadne životní úroveň,“ doplňuje Vladimír Jeřábek, výkonný ředitel KB Penzijní společnosti.

Děti se o nás postarají, nebo ne?!

Podle aktuálního průzkumu KB Penzijní společnosti si tak na penzi plánují Češi především naspořit – 45 % k tomu využívá soukromé penzijní spoření penzijních společností (penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření), 31 % si spoří mimo tento speciální finanční produkt. „Je velmi překvapivé, že s pomocí dětí počítá pouze 8 % respondentů. A ještě zajímavější je jejich rozložení podle věku,“ vysvětluje Vladimír Jeřábek. Nejméně s ní totiž počítají lidé v předdůchodovém věku, a to jen v 5 %. Ovšem čím mladší respondenti byli, tím více na své potomky spoléhali. „Zdá se, že lidé před důchodem na jedné straně vnímají, že o nejstarší generaci není tak dobře postaráno, spíše ale nechtějí být na obtíž a o pomoc si ani neřeknou,“ uvažuje Vladimír Jeřábek.

O penzisty se stará sendvičová generace

Často jsou právě tito senioři rodiči tzv. sendvičové generace. Tedy lidí, kteří se starají na jedné straně o nedospělé děti, na straně druhé pak o stárnoucí příbuzné. „Podle odborníků péče o rodinu z 80 % spadá na rodinné příslušníky. Jednoduchým propočtem se dostaneme k tomu, že do sendvičové generace spadá pětina Čechů. To nejvíc, co by jim pomohlo, jsou přitom peníze na zaplacení sociálních služeb,“ vysvětluje Vladimír Jeřábek. A tak je podle něj řešení jednoduché: spořit si. Spořit, respektive zhodnocovat své finance prostřednictvím penzijního spoření, bychom měli začít co nejdříve, nejpozději se zahájením ekonomicky aktivního věku. Pokud bychom začali spořit ve 25 letech, měli bychom si měsíčně odkládat zhruba 10 % našich příjmů. Naspořeno bychom měli mít ideálně nejméně 2 miliony korun, a to v dnešních cenách,“ uzavírá Vladimír Jeřábek, výkonný ředitel KB Penzijní společnosti.

-----

O průzkumu:

Průzkum Češi a penzijko KB Penzijní společnosti proběhl on-line za pomoci nástroje Instant Research výzkumné agentury Ipsos. Sběr dat probíhal v únoru 2022 a zúčastnilo se ho 1 050 respondentu v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, věku, vzdělání, velikosti a místa bydliště.

Upozornění: Upozorňujeme, že s doplňkovým penzijním spořením jsou spojena jistá rizika - hodnota investice není garantována a může kolísat v závislosti na vývoji trhu.

Pavel Zúbek

Komunikace KB

mobil: +420 725 420 107

pavel_zubek@kb.cz

Veronika Ďuranová

Komunikace KB PS

mobil: +420 725 831 849

vduranova@kbps.cz

Súčasní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.