SK CZ EN

INVESCO: INVESTIČNÍ TRENDY U BURZOVNĚ OBCHODOVATELNÝCH FONDŮ

Publikované dňa: 13. 6. 2022 11:04 INVESCO

Burzovně obchodované fondy neboli ETF se začínají čím dál víc prosazovat i v evropském regionu. Celková globální hodnota ETF od všech emitentů se přitom od roku 2018 do loňska téměř zdvojnásobila. Začátek roku 2022 přitom naznačuje, že zájem o ETF bude pokračovat.

„Společnost Invesco má v současné chvíli po celém světě ETFka s hodnotou aktiv přes 470 miliard USD a nabízí více než 400 vlastních produktů. V evropském regionu a v jednotlivých zemích uvádíme na trh další a další ETF, tak aby byly dostupné i lokálním investorům u jejich brokerů," vysvětluje Eva Miklášová, country lead společnosti Invesco pro Českou republiku. „Růst v oblasti ETF je rychlý, ačkoliv burzovně obchodované fondy tvoří zatím jen 10 % aktiv všech evropských fondů," dodává Eva Miklášová.

Celosvětově byla v roce 2021 v ETFkách aktiva pod správou v hodnotě 10 000 mld. dolarů. Čistá nová aktiva ve všech ET fondech v témže roce v oblasti EMEA (tedy regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky) byla v hodnotě necelých 200 mld. dolarů, přičemž jen za první 3 měsíce letošního roku se vyšplhala na 50 mld. dolarů. ETF od společnosti Invesco v regionu EMEA investovaly v roce 2021 více než 70 miliard dolarů.

ETF s evropským domicilem jsou přitom tvořeny hlavně akciemi (68 %), následují investiční nástroje s fixním příjmem (27 %), komodity (9 %) a jiné. Zajímavé mohou být také ETF, které se zaměřují na akcie specifických firem, jako jsou třeba startupy, blockchain nebo firmy, pro které je důležité ESG.

„Právě ESG je pro mnohé investory důležitým kritériem. Pozorujeme výrazný nárůst aktiv pod správou ETF, které se zaměřují právě na akcie firem s pokročilými standardy ESG. Zájem o ETF v region EMEA byl v roce 2021 rekordní. Až polovina z celkových nových aktiv byla investována do ESG ETF. Tento trend pokračuje i v roce 2022," zmiňuje Eva Miklášová. „I v nabídce v České republice proto máme například fond Invesco MSCI World ESG Universal Screened UCITS ETF."

Burzovně obchodované fondy (Exchange-traded fund, zkráceně ETF) jsou na burzách obchodovány od roku 1993. Pro jednotlivé investory je možné investovat do velkého množství různých akcií. Správci ETF fondů nákupem akcií kopírují například určitý index -třeba S&P 500. Výhodou je velká diverzifikace investice, což snižuje riziko ztráty. Stejně tak je i celková volatilita burzovně obchodovaných fondů nižší než u jednotlivých akcií. ETF mohou mít jako podkladové aktivum například i komodity, měny, dluhopisy, ale i jiné vybrané skupiny akcií (třeba akcie ESG zodpovědných firem). Existují také ETF, které zahrnují akcie společností, co investovaly do technologie blockchain. Díky ETFkám je tak možné minimalizovat riziko investic nejen do nových technologií.

Varování před riziky

Hodnota investic a výnosy z nich podléhají výkyvům.
To může být částečně způsobeno změnami směnných kurzů. Investoři nemusí získat zpět celou investovanou částku. Minulá výkonnost není vodítkem pro budoucí výnosy.

Důležité informace

Tato tisková zpráva je určena pouze pro odborný tisk. Tento dokument má pouze informativní charakter. Názory a stanoviska vycházejí z aktuálních tržních podmínek a mohou se změnit.

O společnosti Invesco

Invesco Asset Management Deutschland GmbH, Invesco Asset Management Österreich - pobočka pobočky Invesco Asset Management Deutschland GmbH- jsou součástí Invesco Ltd.,
společnosti pro správu aktiv se spravovanými aktivy v hodnotě více než 1 593 miliard USD (k 31. říjnu 2021).

V případě jakýchkoli dotazů nebo potřeby dalších informací se obraťte na společnost Invesco Asset Management Deutschland GmbH, Valentin Jakubow, telefon +49 69 29807-311.

Obsažené informace nepředstavují investiční doporučení ani jiné poradenství. Prognózy a výhledy trhu uvedené v tomto materiálu jsou subjektivní odhady a předpoklady
vedení fondu nebo jeho zástupců. Mohou se kdykoli změnit bez předchozího upozornění. Nelze zaručit, že se prognózy uskuteční podle předpokladů.

Vydavatelem těchto informací v České republice je společnost Invesco Asset Management Deutschland GmbH, An der Welle 5, D-60322 Frankfurt nad Mohanem.
Red Oak ID: 1958016


Pro více informací kontaktujte:

Eliška Krohová
Crest Communications, a.s.

Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
gsm: + 420 720 406 659
www.crestcom.cz
e-mail: eliska.krohova@crestcom.cz

Prílohy

Obrázky
Graf 1_globální aktiva pod správou_ETF.png
Globální aktiva pod správou – ETF (mld. USD)
Graf 2_ETF se domicilem v Evropě podle třídy aktiv.png
ETF se domicilem v Evropě podle třídy aktiv (%)
Graf 3_Nárůst počtu ETF zaměřených na ESG.png
Nárůst počtu ETF zaměřených na ESG
Graf 4_ EMEA ETF čistá nová aktiva.png
EMEA ETF čistá nová aktiva (mld. USD)
Graf 5_celkový trh ETF .png
Celkový trh ETF v regionu EMEA (v mil. USD)
Graf 6_ETF Invesco EMEA.png
ETF Invesco EMEA (v mld. USD)
Súčasní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.