SK CZ EN

ANALÝZA INVESCA: ZNOVUOTEVŘENÍ ČÍNSKÉ EKONOMIKY JE POVZBUZENÍM PRO SEKTOR SLUŽEB

Publikované dňa: 14. 3. 2023 12:59 INVESCO

Analýza Kristiny Hooper, vedoucí stratéžky pro globální trhy, Invesco Ltd.

Je to už víc než tři měsíce, co Čína uvolnila politiku nulové tolerance covidu a znovu otevřela svou ekonomiku. Mnozí byli skeptičtí ohledně přínosu otevření pro čínskou ekonomiku a obávali se, že by to mohlo rozpoutat obrovskou vlnu infekcí covidu. Já jsem však byla raným čínským býkem. Povzbudilo mě vysoké procento plně očkovaných v čínské populaci - mnohem vyšší než v jiných zemích, které se znovu otevřely. Navíc jsem si myslela, že znovuotevření by mohlo být pro ekonomiku velkou sílou.

Proč? Viděla jsem, jak rychle vzrostla poptávka po pandemii v západních vyspělých zemích. A vzhledem k tomu, že čínská politika nulového covidu trvala mnohem déle než přísná omezení v těchto zemích, předpokládala jsem, že bude existovat mnohem vyšší úroveň odložené poptávky, která by mohla poskytnout velký impuls sektoru služeb. Dnes už začínáme zaznamenávat důkazy.

Znovuotevření čínského trhu služby povzbudilo

Vidíme známky toho, že znovuotevření má na čínskou ekonomiku, zejména na sektor služeb, velmi pozitivní dopad. Například index nákupních manažerů (PMI) Caixin/S&P Global Services vzrostl z lednových 52,9 na únorových 55,0. A oficiální index PMI nevýrobního sektoru NBS pro Čínu vzrostl z lednových 54,4 na únorových 56,3, což je nejvyšší hodnota od března 2021. Můj klíčový poznatek: snaha "pomstít život", což jsem očekávala, začala. (Za zmínku stojí i to, že se zlepšila i výrobní aktivita).

Není divu, že od oznámení o znovuotevření trhu loni na podzim se v Číně rozmnožili býci. Tento sentiment však zpochybnil Národní lidový kongres, který počátkem března prezentací zprávy Government Work Report (GWR) premiérem Li Keqiangem. Investoři jsou zklamáni "přibližně 5%" cílem růstu hrubého domácího produktu (HDP) pro letošní rok. Ten stanovili čínští politici, mnozí investoři přitom doufali v cíl 5,5 % nebo dokonce 6 %.

Někteří předpokládají ale nejhorší - že Čína stanovila nízký cíl, protože se letos výrazně zvýší regulace. Jiní se domnívají, že signál, co Čína vysílá je, že nebude poskytovat výrazné stimuly své ekonomice. Já však nevěřím, že je tomu tak v obou případech. Politici prohlásili, že budou podporovat platformovou ekonomiku, a také se zavázali chránit práva soukromých podniků a podnikatelů. Kromě toho se politici zavázali k účinnější a výrazně akomodativní fiskální politice. Podle mne tak může být prostě pohodlnější, když se náročném roce 2022 nastaví laťka nízko, aby ji bylo snazší překonat.

Pohled na širší souvislosti

Nechci být příliš krátkozraká. Investoři se účastní maratonu, nikoli sprintu, a proto je třeba udělat krok zpět a podívat se na souvislosti šířeji. Znamená to také, že musíme udělat další krok zpět a podívat se na ještě větší obrázek - být dobře diverzifikovaní napříč hlavními třídami aktiv i v rámci nich po mnoho let, ignorovat šum v pozadí a soustředit se na naše dlouhodobé cíle.


Varování před riziky

Hodnota investic a výnosy z nich podléhají výkyvům.
To může být částečně způsobeno změnami směnných kurzů. Investoři nemusí získat zpět celou investovanou částku. Minulá výkonnost není vodítkem pro budoucí výnosy.

Důležité informace

Tato tisková zpráva je určena pouze pro odborný tisk. Tento dokument má pouze informativní charakter. Názory a stanoviska vycházejí z aktuálních tržních podmínek a mohou se změnit.

O společnosti Invesco

Invesco Asset Management Deutschland GmbH, Invesco Asset Management Österreich - pobočka pobočky Invesco Asset Management Deutschland GmbH- jsou součástí Invesco Ltd.,
společnosti pro správu aktiv se spravovanými aktivy v hodnotě více než 1 593 miliard USD (k 31. říjnu 2021).

V případě jakýchkoli dotazů nebo potřeby dalších informací se obraťte na společnost Invesco Asset Management Deutschland GmbH, Valentin Jakubow, telefon +49 69 29807-311.

Obsažené informace nepředstavují investiční doporučení ani jiné poradenství. Prognózy a výhledy trhu uvedené v tomto materiálu jsou subjektivní odhady a předpoklady
vedení fondu nebo jeho zástupců. Mohou se kdykoli změnit bez předchozího upozornění. Nelze zaručit, že se prognózy uskuteční podle předpokladů.

Vydavatelem těchto informací v České republice je společnost Invesco Asset Management Deutschland GmbH, An der Welle 5, D-60322 Frankfurt nad Mohanem.
Red Oak ID: 1958016


Pro více informací kontaktujte:
Eliška Krohová
Crest Communications, a.s.

Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
gsm: + 420 720 406 659
e-mail: eliska.krohova@crestcom.cz

Prílohy

Obrázky
Hooper_strateg_Invesco.jpg
vedoucí stratéžka pro globální trhy, Invesco Ltd.
Súčasní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.