SK CZ EN

STAVEBNÍ KOMPONENTY A ŘEŠENÍ OD LINDABU PŘISPÍVAJÍ K VÝSTAVBĚ PASIVNÍCH DOMŮ

Publikované dňa: 6. 1. 2016 13:57 LINDAB

Růst zájmu o nízkoenergetické a pasivní stavby, šetrné k životnímu prostředí, se projevuje také v České republice. I s ohledem na evropskou legislativu, zavazující členské státy EU k úsporné výstavbě (směrnice o energetické náročnosti budov EPBD II velí stavět nebytové domy ve velmi úsporném standardu již v roce 2018, pro bytové domy to platí od roku 2020), roste u nás poptávka po dodavatelích komplexních řešení šetrných k životnímu prostředí. K těm patří mezinárodní koncern Lindab, přední světový výrobce a prodejce vzduchotechniky a dalších stavebních komponent z prvotřídní švédské oceli, lehkých střešních krytin, fasádních a okapových systémů.

Lindab jako dlouholetý výrobce a dodavatel bezúdržbových, snadno montovatelných materiálů a systémů pro stavebnictví se tematice pasivních staveb věnuje mnoho let. Řada jeho výrobků a řešení je pro tyto stavby nejen vhodná, ale díky svým vlastnostem pro pasivní výstavbu doslova předurčená,“ uvádí Karel Kleinmond, jednatel společnosti Lindab s. r. o. v České republice. Svými produkty může Lindab vyřešit dvě zásadní oblasti problematiky pasivních domů: obálku budovy a techniku vnitřního prostředí. Díky nim, v kombinaci s dalšími úspornými řešeními, lze dosáhnout požadovaných parametrů pro pasivní stavby: podle údajů Centra pasivního domu mají pasivní domy roční potřebu tepla na vytápění maximálně 15 kWh/(m2a), neprůvzdušnost obálky budovy n50 ověřená tlakovou zkouškou nesmí překročit hodnotu 0,6-1/hod. (to znamená, že při přetlaku nebo podtlaku 50 Pa se nesmí za hodinu vyměnit netěsnostmi v obálce více než 60 % vnitřního objemu vzduchu) a že celková potřeba primární energie spojená s provozem budovy včetně domácích spotřebičů je nižší než 120 kWh/(m2a).

Ocelová konstrukce Lindab Construline: součást obálky jako základu pasivního domu
Obálka budovy je tvořena stěnami, střechou, výplněmi otvorů a základovou konstrukcí. Pro první dvě oblasti nabízí Lindab řadu řešení a materiálů. „Pro stěny pasivních budov se výborně hodí ocelová tenkostěnná konstrukce Lindab Construline sestavená z profilů se štěrbinami, které minimalizují tepelné mosty. Ve spojení s výplní minerální vlnou, sádrovláknitými deskami opláštění a fasádou tak může vzniknout lehká stavba s minimálním ovlivněním okolí hlukem a stavebním odpadem. Navíc s rychlou realizací v řádu měsíců bez mokrých procesů, s malou tloušťkou stěn s vynikajícími parametry z pohledu prostupu tepla, akustiky i protipožárních vlastností,“ říká Petr Hynšt, technický manažer společnosti Lindab s. r. o. Fasáda jako vnější část obvodové stěny je obvykle prováděna kontaktním zateplovacím systémem. Pro lehké obvodové stěny, jako například u systému Lindab Construline, nebo u dřevostaveb, je velmi vhodné použít fasádu odvětrávanou. Taková fasáda přispívá k požadovaným vlastnostem objektu zejména v letních měsících, kdy proudící vzduch za fasádním obkladem brání přehřívání budovy. Pro tento typ fasád má Lindab ve svém portfoliu produktů ocelové konzoly a rošty, kterými lze vytvořit trvanlivou, pevnou a bezúdržbovou konstrukci provětrávané fasády, na niž pak lze kotvit téměř jakýkoliv obklad - od dřevin až po atraktivní kovové obklady, které jsou rovněž v sortimentu Lindab. V neposlední řadě je třeba uvést i fasády ze sendvičových panelů Lindab, kterými lze vytvořit mimořádně efektivní, trvanlivé a moderní vnější zateplení.

Pasivní dům dotvoří kvalitní plechová střecha a okapový systém
Střecha je z pohledu vnější obálky velmi důležitou součástí celého domu. Musí být opět velmi dobře zateplená, o což se v poslední době nejčastěji stará nadkrokevní izolace z PIR/PUR desek, umístěná nad dřevěnou, nebo ocelovou konstrukcí (z profilů Lindab systému Lindab Construline). Navíc musí být také trvanlivá a ochránit celý objekt před větrem, sněhem a deštěm v zimě i před žhnoucími slunečními paprsky v létě. „Plechové střešní krytiny se pro pasivní domy velmi hodí a díky své nízké hmotnosti, estetickému vzhledu, řadě barevných i profilových variací a provětrávané mezeře se stávají součástí velkého počtu moderních novostaveb. Zejména Lindab SRP Click, falcovaná střešní krytina se stojatou drážkou, je velmi dobrou volbou. Hovoří pro ni především jednoduchá montáž a efektní vzhled. Nyní je v nabídce se špičkovou povrchovou úpravou na bázi polyuretanu s odolností nejvyšší korozivní třídy a UV záření,“ uvádí Štěpán Lášek, produktový manažer společnosti Lindab s. r. o. Odvodnění střechy zajistí okapový systém Lindab Rainline, který je pro svou funkčnost a estetičnost již léta jedničkou na českém trhu s okapy.

Do pasivních domů nejmodernější vzduchotechnika
Žádný z pasivních domů se neobejde bez vzduchotechniky – ať se jedná o rekuperaci, nebo o celý systém teplovzdušného vytápění. „Díky rozšiřování portfolia svých produktů se Lindab blíží pozici komplexního, největšího a nejprogresivnějšího dodavatele systémů vnitřního prostředí. Centrum společnosti Lindab v dánském Farunu, jedno z největších soukromých vzduchotechnických vývojových center na světě, neustále pracuje na zdokonalování vzduchotechnických potrubí nejvyšší třídy těsnosti. Do výzkumu a vývoje se zapojují i další výzkumné laboratoře a výrobní závody v rámci firem, které Lindab nedávno získal v rámci akvizic: kromě potrubí i vzduchotechnické jednotky a systémy pro úpravu vnitřního prostředí (Lindab IMP Klima) a protipožární klapky a systémy protipožární ochrany (MP3),“ dodává Stanislav Němeček, vedoucí prodeje vzduchotechniky Lindab s. r. o.

Pasivní domy se staví ve všech klimatických pásech po celém světě. Jen v Evropě již je jich několik desítek tisíc, především v zemích s důrazem na šetrný přístup k přírodě a úspory energií: Německu, Rakousku, Švýcarsku a také ve Švédsku – mateřské země koncernu Lindab. Právě zkušenosti Lindabu s pasivními domy ze Švédska nyní mohou v široké míře využívat i čeští zájemci o úsporné stavby.


O mezinárodním koncernu Lindab AB:
Lindab AB má své sídlo ve Švédsku ve městě Grevie. Společnost vznikla v roce 1956 ve švédském Linghultu jako malá klempířská firma. V roce 1984 vstoupil Lindab na švédskou burzu, v roce 1992 také na dánskou. V roce 2006 byla mateřská společnost přejmenována na Lindab International AB. Koncern Lindab působí v současné době na trzích 32 zemí a zaměstnává téměř 4600 lidí. Je jedním z největších světových designérů, výrobců a prodejců kovových profilů pro stavební účely – ocelových plechů, lehkých střešních krytin, okapových systémů a dalších montážních prvků z tenkostěnné švédské oceli, jakož i vzduchotechnických potrubních systémů. Tím je schopen poskytovat komplexní systémová řešení pro široké spektrum požadavků. V roce 2014 dosáhl koncern Lindab čistých tržeb ve výši 7,003 miliard švédských korun (tj. zhruba 739 mil. EUR).
www.lindabgroup.com

O společnosti Lindab s. r. o.:
V České republice působí Lindab s.r.o. od roku 1993 v oblasti střešních a stěnových systémů. Ta se specializuje na výrobu a prodej tenkostěnných ocelových plechů, lehkých střešních krytin, okapových systémů, v nichž je lídrem na českém trhu, a také na výrobu systémů zastřešení plochých střech. V roce 1996 přibyla oblast vzduchotechnických systémů. V roce 2003 Lindab otevřel nový výrobní, skladový a administrativní areál v Praze – Ruzyni.
Lindab v tuzemsku zaměstnává téměř 800 lidí a pracovní příležitosti poskytuje nejen v Praze, ale také na jižní Moravě ve výrobním závodu Hustopeče u Brna, v pobočce v Brně otevřené letos v únoru a také v moravskoslezském kraji ve skladech v Ostravě. Česká republika je tak zemí, kde Lindab zaměstnává nejvíce lidí hned po mateřském Švédsku.

www.lindab.cz

Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.
PhDr. Kamila Čadková
Account Director
Tel.: + 420 222 927 111
Gsm : + 420 731 613 609
e-mail: kamila.cadkova@crestcom.cz

Prílohy

Obrázky
IMG_7648_Construline_Kbely.JPG
Ilustrační fotografie pasivního rodinného domu s ocelovou tenkostěnnou konstrukcí Lindab Construline
Lindab_pasivní stavba s okapovým systémem Lindab Rainline_01.jpg
Ilustrační fotografie pasivních domů s okapovým systémem Lindab Rainline_01
Lindab_pasivní stavba s okapovým systémem Lindab Rainline_02.jpg
Ilustrační fotografie pasivních domů s okapovým systémem Lindab Rainline_02
Lindab_pasivní stavba s okapovým systémem Lindab Rainline_03.jpg
Ilustrační fotografie pasivních domů s okapovým systémem Lindab Rainline_03
Súčasní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.