SK CZ EN

ČESKÁ RADA PRO ŠETRNÉ BUDOVY NABÁDÁ: V ZÁJMU ZDRAVÍ A DUŠEVNÍ POHODY DBEJTE NA DOBRÉ SVĚTLO V KANCELÁŘÍCH

Publikované dňa: 18. 7. 2016 12:41 ČESKÁ RADA PRO ŠETRNÉ BUDOVY

Kvalita vnitřního prostředí v kanceláři má značný vliv na naše tělo i duši – a promítá se i do toho, jak jsme v práci výkonní. Aby byla kancelář opravdu zdravá, nemůže mít jen pěkný design. Musí splňovat řadu dalších funkcí – od dobré kvality vzduchu přes využití přírodních materiálů až po kvalitní akustiku a světelnou pohodu. Že je světlo důležité nejen pro rostliny, potvrzuje průzkum organizace ABSL a společností Skanska a JLL: až 87 % zaměstnanců považuje dostatek denního světla v kancelářích za jeden z klíčových faktorů zlepšujících jejich kreativitu v práci. Maximalizace denního světla a optimální využití umělého osvětlení by proto měly být součástí komplexního řešení současných zdravých kanceláří. Využití moderních technologií a LED osvětlení přináší také zajímavé úspory energie.

Zdravé vnitřní prostředí v budovách považuje za jednu ze svých priorit Česká rada pro šetrné budovy. Ta sdružuje na 80 subjektů, hlásících se k principům šetrného stavebnictví. Jsou mezi nimi i renomovaní výrobci osvětlení a dodavatelé komplexních světelných řešení. „Právě světelné klima v kancelářích bude jedním z parametrů, které bude hodnotit pracovní skupina Rady jako garant kategorie Zdravá kancelář v rámci 3. ročníku prestižní soutěže CBRE Zasedačka roku," uvádí Simona Kalvoda, výkonná ředitelka Rady. Firmy se do soutěže mohou hlásit až do 31. října 2016.

Dobrým rozložením světla v kancelářích snížíte namáhání očí a únavu
Denní světlo je přirozený prvek, který významně ovlivňuje pohodu a pracovní výkon zaměstnanců. K prosvětlení kanceláře také napomáhá správný výběr svítidel, resp. jejich vyzařovací charakteristiky. Samozřejmostí musí být zamezení rušivému oslnění. Dobrého rozložení světla v kanceláři lze dosáhnout svítidly s difuzním vyzařováním přes mikroprizmu nebo s nepřímou složkou světla. Díky tomu se sníží namáhání očí z kontrastu mezi pracovním úkolem a periferním viděním," upozorňuje Vladan Jesenský, Country Manager společnosti Zumtobel Group, předního mezinárodního výrobce a dodavatele komplexního řešení osvětlení.

Regulujte umělé osvětlení!
Normou daná intenzita umělého osvětlení v kancelářích je 500 luxů. Je však potřeba pracovat i s dalšími vlastnostmi světla. Za ideální lze považovat teplou bílou barvu světla v rozmezí 4000 - 6000 K (kelvinů). Pro individuální komfort pracoviště je dobré mít možnost přisvícení stolní lampou, nebo využít plynulou regulaci osvětlení. Je důležité se zaměřit také na odrazivost využitých materiálů v kanceláři, především pracovní desky stolu. „Regulace intenzity umělého osvětlení kanceláře v závislosti na denním světle patří k dalším prvkům, příznivě ovlivňujícím naše zdraví. Zároveň významně spoří elektrickou energii. Denní světlo během dne mění svojí teplotu chromatičnosti přibližně v rozsahu 3000-8000 K. V našich zeměpisných šířkách se používají nejčastěji svítidla se 4000 K. Abychom umělé osvětlení co nejvíce přiblížili k dennímu, je vhodné použít svítidla, která umožňují změnu chromatičnosti. Tu pak měnit podle denní doby - a tím dále zvyšovat komfort i výkon zaměstnanců," dodává Vladan Jesenský.

Vnitřní stínění: recept na snižování skleníkového efektu
U denního světla může být zejména problém rovnoměrného přístupu k němu a jeho změna v průběhu dne. Rovnoměrný přístup světla by se měl promítnout již do samotného návrhu kanceláře. Ta by měla být otevřena dennímu světlu z více stran. Nejjednodušším receptem pro práci s jeho intenzitou je využití inteligentního vnějšího a esteticky vhodného vnitřního stínění. Jako příklad lze uvést pevné prvky fasády, rolety, žaluzie, závěsy nebo okenní fólie. Stínící prvky mohou mít odlišnou propustnost, odrazivost nebo absorpci slunečních paprsků. Udává se také intenzita prostupujícího viditelného světla o vlnové délce 380 - 780 nm (light transmission). Výrazný podíl na intenzitě stínění má i samotná barva, kterou pro stínění vybereme. Jan Polák, General Manager společnosti Hunter Douglas, která vyrábí a dodává stínící techniku, upozorňuje: „Venkovní stínění (žaluzie, rolety a slunolamy) působí nejlépe jako primární a účinná zábrana prostupu tepla do budovy a snižuje tzv. skleníkový efekt. Při kombinaci s vnitřním stíněním se výrazně redukuje teplota vnitřního prostředí. Eliminuje se také potřeba použití chlazení místností, což vede ke snížení spotřeby neobnovitelné energie. Vnitřní stínění zajišťuje dobré vizuální podmínky, kontroluje objem prostupu světla a vytváří oku příjemné kontrasty při optimalizaci prostupu přirozeného denního světla do interiérů."


Poznámka pro editory:

Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) spojuje společnosti a organizace z celého hodnotového řetězce oboru šetrného stavebnictví: od projektantů, architektů přes dodavatele materiálů a technologií až po stavební firmy a developery. Její misí je podněcovat tuzemský trh k přeměně způsobů, jakými se navrhují, staví, rekonstruují a provozují budovy a urbanistické celky. Cílem je vytvořit zdravé, prosperující, ekologické a společensky ohleduplně prostředí, zvyšující kvalitu života. CZGBC je od svého vzniku v roce 2009 členem celosvětové zaštiťující organizace Světové rady pro šetrné budovy (World Green Building Council), sdružující přes 90 zemí. CZGBC má v současné době téměř 80 členů.


Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.

PhDr. Kamila Čadková
Account Director
Tel.: + 420 222 927 111
Gsm : + 420 731 613 609
e-mail: kamila.cadkova@crestcom.cz

Marie Cimplová
Tel.: +420 731 613 602
e-mail: marie.cimplova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

Prílohy

Obrázky
Školící_středisko_Otazník_Zumtobel.jpg
CZGBC_Školící středisko Otazník (Ostrava): první energeticky pasivní administrativní budova v ČR. Návrh a dodávku osvětlení provedla společnost Zumtobel Lighting. Regulace jednotlivých svítidel probíhá na základě informací centrálního čidla denního osvětlení a přítomnostních senzorů v místnostech. Do řízení osvětlení jsou zapojeny i žaluzie. Jejich horní třetina je natáčena tak, aby přirozené světlo odrážela na strop místnosti. Tato nepřímá složka se následně podílí na celkovém osvětlení.
Súčasní klienti
Referenční klienti
Crest Praha
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1
tel.: +420 731 613 608
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: 2t9dhvu
Crest Ostrava
Tovární 537/8, 709 00 Ostrava–Mariánské Hory
tel.: +420 596 620 435 – 6
e-mail: zobrazit
ID datové schránky: tk7wthy
Crest Bratislava
Murgašova 3, 811 04 Bratislava
tel.: +421 904 283 825
e-mail: zobrazit
 
Sme členom Asociácie
Public Relations Agentúr (APRA)
od 28. júna 2005.
Sme držiteľom CERTIFIKÁTU CMS 3
(Consultancy Management Standard)
od 13. decembra 2007.
Jsme členem celosvětové sítě
PR agentur IPRN od března 2007.
Tuto organizaci reprezentujeme
v České republice a na Slovensku.